10 najciekawszych darmowych aplikacji z obszaru fitness, dieta i zdrowie - co warto pobrać?

Moda na sport i zdrowy styl życia rozwija się w błyskawicznym tempie. Biegamy, jeździmy na rowerze, pływamy, uczęszczamy na zajęcia fitness, ćwiczymy na siłowni, chodzimy na crossfit, jogę i pilates. Coraz częściej wybieramy również treningi w domu - m.in. z Ewą Chodakowską, Anią Lewandowską czy Sylwią Wiesenberg. Niezależnie jednak od tego, z kim i gdzie trenujemy, warto sprawdzić kilka ciekawych aplikacji fitnessowych. Poznajcie nasze typy!
Fot.play.google.com Fot.play.google.com Aplikacja Workout Trainer (Fot.play.google.com)

1. Workout Trainer

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!


Jedna z bardziej znanych i lubianych aplikacji fitnessowych, w której profesjonalni trenerzy pokazują, jak wykonywać ćwiczenia krok po kroku. W aplikacji samodzielnie ustalamy cel treningów - poprawa kondycji, zrzucenie wagi, ćwiczenia na nogi/pośladki, joga i rozciąganie.

Aplikacja dostępna jest w wersji darmowej i płatnej. W bezpłatnej wersji mamy ograniczony dostęp do zestawów ćwiczeń, a głos lektora pochodzi z syntezatora mowy. W płatnej (około 10 dolarów rocznie), mamy profesjonalny głos lektora i większą różnorodność ćwiczeń.

Aplikacja wymaga stałego połączenia z internetem, ponieważ podczas treningu kieruje nami głos trenera: pokazuje i mówi co mamy robić, liczy powtórzenia i czas pozostały do końca serii. Kontroluje także przerwy między ćwiczeniami.

Bezpłatna wersja aplikacji z pewnością jest godna zainteresowania. Warto się też pokusić na wersję płatną. W końcu trener personalny będzie nas kosztował zdecydowanie więcej.

Te ubrania świetnie nadają się do ćwiczeń. Zobacz!

Fot.play.google.com Fot.play.google.com Endomondo (Fot.play.google.com)

2. Endomondo

Najbardziej popularna aplikacja rejestrująca sportowe osiągnięcia w każdej niemal dyscyplinie. Nie może jej zabraknąć i w naszym zestawieniu. Dostępna w płatnej wersji "Premium" oraz bezpłatnej, bardzo dobrej, oferującej dostęp do większości funkcji.

W Endomondo mamy szeroki wybór rodzajów aktywności sportowych - od biegania, poprzez jazdę na rowerze, rolkach, łyżwach, deskorolce, skakaniu na skakance, na pływaniu i wspinaczce kończąc. Aplikacja rejestruje czas trwania treningu, prędkość, dystans, spalone kalorie, pozwala na podgląd przebytej trasy na mapach z wykorzystaniem GPS i służy radą trenera (w darmowej wersji jest tylko kilka komunikatów). Prowadzi osobisty dziennik aktywności, a następnie wysyła podsumowanie na adres mailowy, co zwiększa motywację.

Zobacz: 7 skutecznych sposobów na usunięcie nadmiaru wody z organizmu

Wszystkimi wynikami użytkownik może się dzielić z innymi za pośrednictwem sieci społecznościowych (Facebook, Google+) i udostępniać innym przebyte trasy oraz czas na ich pokonanie.

Szukasz dobrych butów do biegania? Tutaj na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Fot.play.google.com Fot.play.google.com My Tabata Timer (Fot.play.google.com)

3. My Tabata Timer

Bardzo prosta w użyciu i przydatna apka do tabaty, czyli krótkiego treningu o wysokiej intensywności. Mierząca czas aplikacja My Tabata Timer jest w tym przypadku niezastąpiona. Składa się z dwóch "etapów". Pierwszy z nich został nazwany "Go" i polega na tym, że w czasie 20 sekund intensywnie wykonujemy konkretne ćwiczenie (np. pompki, przysiady, burpeesy). Druga faza jest poświęcona na odpoczynek - "stop/rest" w czasie 10 sekund. Z doświadczenia powiem, że ledwo starcza, by napić się wody.

Polecam My Tabata Timer; aplikacja jest przejrzysta i czytelna, wydaje dźwięk odmierzający czas, a przy tym nie ma żadnych reklam. Poza tym - co najważniejsze - daje w kość i dobrze motywuje.

Fot.play.google.com Fot.play.google.com Eat Fit (Fot.play.google.com)

4. Eat Fit

Eat Fit to aplikacja pomagająca w kontroli masy ciała. Po wprowadzeniu indywidualnych ustawień wylicza dzienne zapotrzebowanie kaloryczne - pamiętajmy jednak, że to tylko orientacyjny wynik. W dalszej kolejności proponuje diety o różnej kaloryczności (m.in. dieta 1500 kcal, dieta 2000 kcal czy dieta bezglutenowa).

Zobacz: 9 skutecznych ćwiczeń na mięśnie brzucha [ZESTAWY NA 3 POZIOMY ZAAWANSOWANIA]

W ramach diet aplikacja oferuje ponad 300 propozycji posiłków i możliwość selekcji ulubionych dań. Przypomina także o przygotowaniu potraw, odpowiednim nawadnianiu organizmu, a nawet zrobieniu zakupów (generuje listę zakupów w oparciu o wybraną dietę i planowane posiłki). Jeśli nie jesteś urodzoną kucharką, stawiasz na proste i smaczne przepisy, to aplikacja raczej nie zawiedzie. Szczególnie polecam osobom początkującym, które nie są świadome, ile kalorii dziennie spożywają.

Fot.play.google.com Fot.play.google.com Google Fit (Fot.play.google.com)

5. Google Fit

Google Fit jest bezpłatną aplikacją, zliczającą aktywność fizyczną podczas całego dnia. Do wyboru mamy bieganie, chodzenie, jazdę na rowerze oraz "inne". Co ciekawe, potrafi rozróżnić bieganie od chodzenia. Testowałam to podczas biegu - program zliczył wykonane kroki z podziałem na "biegane" i "chodzone" (magia!). Oprócz tego ma wbudowany timer i opcję wyznaczania celu. Np. z góry możemy założyć, ile czasu dziennie chcemy poświęcać na aktywność fizyczną, a telefon będzie monitorował nasz wynik.

Warunkiem prawidłowego korzystania z apki jest noszenie telefonu przy sobie i posiadanie konta na gmailu (aplikacja łączy się z naszym profilem). Jest przyjazna w użyciu i choć bardzo przypomina popularne Endomodno (różnica polega na tym, że Google Fit nie mierzy kalorii), to nie trzeba pamiętać o jej uruchamianiu - działa w tle przez cały czas.

Fot.play.google.com Fot.play.google.com Aerobiczna Szóstka Weidera A6W (Fot.play.google.com)

6. Aerobiczna Szóstka Weidera A6W

Aplikacja służąca do wzmacniających mięśni brzucha. Zawiera zestawy ćwiczeń na brzuch do wykonywania przez 42 dni - znane właśnie jako Aerobiczna Szóstka Weidera. Program zawiera opis każdego z ćwiczeń, obrazek prezentujący jak powinno się je zrobić oraz głosowe wskazówki wirtualnego trenera. Apka liczy powtórzenia, liczbę serii i ćwiczeń. Każdy trening zostaje zapisany w rejestrze i w dowolnym momencie możemy zajrzeć do podsumowania.

Można by uznać, że taka aplikacja nie jest do niczego potrzebna, gdyż brzuszki lub Aerobiczną Szóstka Weidera można wykonywać samodzielnie. A jednak! Ogromną zaletą programu jest nie tylko wartość instruktażowa, ale również motywacja i tempo - narzucone z góry najczęściej wymaga od nas więcej niż sami byśmy z siebie wykrzesali.

Spodnie do ćwiczeń muszą być wygodne. Sprawdź dużą ofertę legginsów!

Fot.play.google.com Fot.play.google.com Trening pośladków (Fot.play.google.com)

7. Trening pośladków

Która kobieta nie marzy o kształtnych i jędrnych pośladkach? Jeśli umięśnione pośladki są również twoim celem i masz w sobie choć odrobinę motywacji, ta aplikacja pomoże ci osiągnąć sukces. Trening pośladków oferuje zestawy ćwiczeń, dzięki którym wzmocnisz mięśnie tej partii ciała - o różnym stopniu trudności i rozmaitej długości.

Zanim zaczniesz ćwiczyć, możesz obejrzeć rekomendowane zestawy i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie. Każdemu z nich towarzyszy krótki instruktaż na temat tego, jak prawidłowo wykonać ćwiczenie, jak oddychać oraz które mięśnie pracują podczas danego ruchu. Wirtualny trener cały czas przypomina o właściwej technice i zachowaniu tempa.

Program jest całkowicie darmowy i dostępny w polskiej wersji językowej. Nie jest numerem jeden w kwestii wizualnej odsłony, zarzucić mu można także brak orientacyjnego licznika kalorii, lecz treningi są dobrze przygotowane, a opisy bardzo dokładne.

Fot.play.google.com Fot.play.google.com Tabela Kalorii - Wiem co jem (Fot.play.google.com)

8. Tabela Kalorii - Wiem co jem

Odchudzanie polega na tym, by przebywać w deficycie kalorycznym, czyli dostarczać do organizmu mniej kalorii niż potrzebuje. Co najlepiej może nam w tym pomóc? Świadomość tego, ile potrzebujemy oraz ile jemy. Jeśli masz za sobą już pierwszy krok (czyli wiedzę o tym, ile kcal potrzebujesz do życia), wykonaj drugi, instalując aplikację "Tabela Kalorii - Wiem co jem". Umożliwi ona sprawdzanie wartości odżywczych spożywanych produktów.

Dzięki znajomości tabel kalorycznych produktów jesteśmy w stanie zaplanować każdy posiłek w taki sposób, by suma w ciągu całego dnia stanowiła pożądaną przez nas liczbę. Oczywiście, aby wszystko prawidłowo się zliczało, musimy znać wagę każdego produktu. Dlatego niezbędna będzie w tym przypadku dokładna waga kuchenna.

Zobacz: Kobiece libido a aktywność fizyczna. Czy osoby aktywne fizyczne mają większą ochotę na seks?

Aplikacja jest łatwa w obsłudze, ma przyjazną wyszukiwarkę i sporą bazę produktów. Dodatkowy plus dajemy za estetyczny wygląd.

Fot.play.google.com Fot.play.google.com MSN Zdrowie i fitness (Fot.play.google.com)

9. MSN Zdrowie i fitness

Jeśli interesujesz się sportem i zdrowym stylem życia, proponujemy aplikację z grupy nie tylko bardzo ciekawych, przydatnych, ale również wszechstronnych. MSN Zdrowie i fitness to osobisty trener, dietetyk oraz encyklopedia wiedzy o zdrowiu w postaci jednej aplikacji - od Microsoftu.

Użytkownik aplikacji posiada dostęp do ponad 1000 filmów z ćwiczeniami i treningami, porady żywieniowe przygotowane przed dietetyków, diety pomagające w prowadzeniu zdrowego trybu życia oraz medyczne wskazówki od lekarzy. Dodatkowo apka oferuje narzędzie, za pomocą którego można sprawdzić objawy popularnych chorób (co oczywiście bywa mylące - wiele objawów pasuje do kilku lub kilkunastu chorób jednocześnie), a nawet sposoby leczenia czy podstawowe zabiegi medyczne.

MSN Zdrowie i fitness to dobre rozwiązanie dla osób, u których sport, właściwa dieta i zdrowie idą w prze. Dostępne są w niej: monitor biegania, monitor diety oraz monitor ćwiczeń, doskonale spełniające swoje funkcje. Doceniając wiele korzyści w tej jednej aplikacji, można wybaczyć kilka drobnych niedociągnięć.

Fot.play.google.com Fot.play.google.com HIIT - trening interwałowy (Fot.play.google.com)

10. HIIT - trening interwałowy

Krótkie i intensywne treningi stają się coraz bardziej popularne - ze względu na ich zwiększoną skuteczność w walce z tkanką tłuszczową. Ćwiczenia znane pod nazwą HIIT (czyli High Intensity Interval Training) polegają na przemiennym wykonywaniu intensywnego wysiłku w krótkim czasie z krótkimi okresami umiarkowanego wysiłku. Najczęściej trwają maksymalnie do 25-30 minut.

I właśnie do takich treningów służy rekomendowana aplikacja, w której możemy samodzielnie ustawić czas przygotowania, czas interwałów, przerwę na odpoczynek oraz liczbę rund. W trakcie ćwiczeń wyświetlają się te wszystkie informacje (długość wykonanego treningu, pozostały do końca czas, ilość rund), a każdą zmianę kończy sygnał dźwiękowy.

Aplikacja dostępna jest w polskiej wersji językowej, bardzo łatwa w użytkowaniu. Polecam ją jako pomoc przy treningach interwałowych, ale również jako rozgrzewkę. Duży plus za możliwość zaplanowania treningów na 30 dni.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!


Więcej o: