Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Pilates - co to jest?
Wraz z upływem lat popularność ćwiczeń określanych mianem "Pilates" nie maleje - mimo, że pojawia się coraz więcej odmian fitnessu. Ta forma aktywności ciągle ma szerokie grono wiernych zwolenników, doceniających jej korzyści.
Pilates stanowi połączenie kilku aktywności, m.in. baletu, gimnastyki, jogi i tai-chi. Składa się na niego ponad 500 ćwiczeń, przeznaczonych dla całego ciała. Polegają one na rozciąganiu, spinaniu i rozluźnianiu mięśni.
Trening odbywa się przy spokojnej, relaksującej muzyce w wolnym tempie, dzięki czemu z pozoru wydaje się łatwy, lekki i przyjemny. Jednak to tylko pozory, bo choć ćwiczenia nie podnoszą tętna tak jak klasyczny aerobik czy bieganie, wymagają ogromnej precyzji ruchów i koncentracji, w efekcie są dość wyczerpujące, ale skuteczne.
Pilates - efekty
Korzyści płynące z Pilatesu są naprawdę imponujące. Pilates relaksuje, pomaga osiągnąć harmonię ciała i umysłu, poprawia koordynację ruchową, koncentrację oraz uczy prawidłowego oddychania, dzięki czemu dotlenia mózg. Dzięki ćwiczeniom wysmuklamy sylwetkę, rozciągamy i uelastyczniamy ciało, wspomagamy proces odchudzania, wzmacniamy mięśnie całego ciała, nie obciążając przy tym kręgosłupa i stawów, rozwijamy wytrzymałość.
Efekty są jednak zależne od techniki wykonywania ćwiczeń - na to zwraca się szczególną uwagę. Programy treningowe zostały przygotowane tak, by stopniowo zwiększać poziom trudności i wyeliminować w ten sposób błędy techniczne, wpływające na efektywność i unikanie kontuzji.
Pilates - zalety
To co odróżnia Pilates od tradycyjnych ćwiczeń, to zaangażowanie nie tylko największych partii mięśniowych, ale również tych najmniejszych, położonych głęboko. Klasyczne ćwiczenia ograniczają się jedynie do spalania tkanki tłuszczowej, Pilates zaś zwiększa mobilność i elastyczność mięśni, co minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Tym bardziej, że w Pilatesie żadna grupa mięśni nie jest przeciążana względem drugiej.
Kolejną zaletą Pilatesu jest to, że można go wykonywać właściwie wszędzie. Nie potrzebujecie karnetu na siłownię, ćwiczyć możecie w domu, w parku lub na plaży. Pamiętajcie jednak o właściwej technice - jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z Pilatesem, warto skorzystać z pomocy trenera czy profesjonalnego instruktażu wideo (np. filmiki w sieci).
Pilates zalecany jest osobom w różnych wieku, o różnej kondycji i poziomie zaawansowania, ponieważ wykonywany prawidłowo jest bezpieczny dla zdrowia (konsultacji lekarskiej wymagają osoby po urazach kręgosłupa lub innych narządów wewnętrznych, bądź kobiety w ciąży). Jest także świetnym uzupełnieniem dla osób, które trenują inne dyscypliny.
Joga - co to jest?
Joga to kolejny sposób na piękne, mocne, wyrzeźbione i szczupłe ciało, choć jest to jedynie część zalet, jakie daje nam praktyka jogi. Joga to bowiem nie tylko ćwiczenia dla ciała, ale i dla duszy. Ten starożytny system ćwiczeń pomaga ludziom od tysięcy lat osiągnąć wewnętrzny spokój, harmonię i przywrócić równowagę życiową.
Wielu osobom Joga kojarzy się z nudną i mało wymagającą formą ruchu. Tymczasem wszystko zależy od rodzaju Jogi, ponieważ oprócz statycznej, wykonywanej w wolnym tempie Kundalini jogi, są też jej bardziej dynamiczne odmiany. Ashtanga i Vinyasa to formy przynoszące doskonałe efekty w odchudzaniu.
Joga - efekty
Pierwsze efekty Jogi można zauważyć bardzo szybko. Już po kilku godzinach ćwiczeń poprawia się samopoczucie, wzrasta poziom energii, lepiej śpimy, jesteśmy bardziej zrelaksowani. Wraz z kolejnymi treningami zmienia się nasze ciało - podczas ćwiczeń spalamy kalorie, modelujemy sylwetkę i wzmacniamy mięśnie, również te głębokie. Joga oczyszcza organizm z toksyn, poprawia metabolizm, co także przyczynia się do utrzymania właściwej wagi.
Ze względu na to, że Joga nie obciąża kręgosłupa i stawów, jest bezpieczna i można trenować ją 5-6 razy w tygodniu; osoby zaawansowane ćwiczą nawet codziennie. Istnieje pogląd, że trzeba się spocić, aby schudnąć. Podczas ćwiczeń Jogi nie będzie się z nas lał pot, lecz ćwiczenia będą bardzo korzystnie działały na poprawę sylwetki.
Zobacz: Jak przywrócić figurę sprzed ciąży? Poznaj BuggyGym - fitness dla mamy z dzieckiem!
Joga - zalety
Pozycje i ćwiczenia, które obejmuje Joga wzmacniają, wydłużają oraz uelastyczniają mięśnie, wspaniale modelując sylwetkę. Joga zmienia, wpływając nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale także na nasz styl życia. Praktykujący przestawiają się na zdrowe odżywianie, unikają używek, dbają o swoje zdrowie. Dla większości ludzi Joga to sposób na życie, to filozofia dotycząca zdrowego trybu życia.
Body Balance - co to jest?
Kolejną propozycją ćwiczeń, które z pozoru mogą wydawać się nudne i mało wyczerpujące, jest Body Balance. Ta forma fitnessu łączy w sobie elementy gimnastyki, Pilatesu, Jogi, Tai chi i rozciągania, dzięki czemu bardzo korzystnie wpływa na wzmocnienie mięśni i poprawę ich elastyczności. Oddziałuje również na sferę psychiczną, dając uczucie spokoju, wyciszenia, wewnętrznej harmonii i koncentracji.
Body Balance - efekty
Ćwiczenia Body Balance polecane są osobom chcącym wymodelować sylwetkę, uzyskać dobrą kondycje i figurę. Nie obciążają stawów i są bezpieczne dla kręgosłupa.
Treningi nie są tak wyczerpujące jak klasyczny aerobik, ponieważ odbywają się w wolnym tempie, często bez obuwia, przy relaksującej, spokojnej muzyce. Podczas ćwiczeń pracuje całe ciało, angażując nie tylko największe partie mięśniowej, ale również mięśnie głębokie. Choć pot nie leje się z twarzy, są skuteczne i bardzo efektywne.
Celem Body Balance jest holistyczne podejście do ciała. Ćwiczenia dają siłę i uelastyczniają mięśnie, rozładowują stres oraz pomagają osiągnąć równowagę życiową.
Zobacz: Jak bezpiecznie wzmacniać mięśnie brzucha? [PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA I RADY FIZJOTERAPEUTÓW]
Body Balance - zalety
Korzystne działanie Body Balance możemy odczuć całkiem szybko i to nie tylko podczas samego treningu, ale w życiu codziennym - będziemy czuli, że nasze ciało jest silniejsze i bardziej elastyczne, bardziej "posłuszne", zręczne i opanowane.
Body Balance koryguje wady postawy, eliminuje bóle kręgosłupa związane z wielogodzinnym trybem pracy biurowej. Pomaga zwiększyć zakres ruchu w stawach, zmniejsza ryzyko powstawania kontuzji i wszelkich narządu ruchu.
Ćwiczenia te są polecane wszystkim - niezależnie od wieku, wagi, kondycji, czy stopnia zaawansowania. Proponujemy je tym, którzy chcą poprawić wygląd swojej sylwetki i tym, którzy szukają sposoby na rozładowanie negatywnych emocji.
Callanetics - co to jest?
Callanetics to nie żadna nowość, to system ćwiczeń powracajacych do łask. Powstały one ponad 10 lat temu w USA, a ich autorką jest kobieta, szukająca metody modelującej sylwetkę bez obciążania stawów i kręgosłupa. Callan Pinckney, bo niej mowa, od urodzenia zmagała się z chorobą bioder i problemami z kręgosłupem.
Callanetics to ćwiczenia fizyczne wysmuklające sylwetkę, wspomagające odchudzanie i poprawiające kondycję. Charakteryzują się umiarkowaną intensywnością - nie liczy się w nich tempo, a precyzja ruchów. Poprawiają siłę mięśni i korygują wady postawy.
Ćwiczenia polegają na napinaniu poszczególnych mięśni w odpowiedniej kolejności - angażują brzuch, nogi, biodra, plecy, uda, pośladki oraz ramiona i wykonuje się je w powtarzających się seriach - 50 lub 100 sekund.
Zobacz: Jak trenować w czasie upałów? 6 sprawdzonych sposobów
Callanetics - efekty
Nie można powiedzieć, że Callanetics zapewni w utraty dużej tkanki tłuszczowej szybkim tempie i nie zagwarantuje zrzucenia kilkunastu kilogramów w 7 dni. Jednak regularne, prawidłowo wykonywane treningi (do techniki przywiązuję się tu ogromną wagę), w połączeniu z właściwą dietą wysmuklą i ujędrnią sylwetkę, wzmocnią mięśnie całego ciała i poprawią kondycję.
Wymieniając pozytywne efekty wynikające z tych ćwiczeń, wymienia się również wyeliminowanie cellulitu, zwiększenie energii, poprawę nastroju i zmniejszenie stresu.
Callanetics - zalety
Choć ćwiczenia Callanetics skierowane są dosłownie do wszystkich (niezależnie od formy, wieku czy wagi), szczególnie powinny przypaść do gustu osobom lekko leniwym, które nie lubią się pocić. Podczas treningu pot nie leje się z twarzy, nie podnosimy znacząco tętna i nie robi nam się bardzo gorąco. Ćwiczenia wykonuje się w wolnym tempie, ale dokładnie i precyzyjnie.
Ćwiczenia angażują mięśnie powierzchniowe i te schowane głębiej, dzięki czemu przynoszą rewelacyjne efekty w rozsądnym czasie. Jak twierdzi sama autorka, Callan Pinckney, jedną godzinę ćwiczeń Callanetics można śmiało zestawić z kilku godzinną gimnastyką, a nawet z 20-godzinnym aerobikiem.
Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!