Obfity posiłek, przedtreningowa głodówka a może ćwiczenia na czczo? 5 faktów i mitów o jedzeniu przed treningiem

Lepiej zacząć trening na czczo, czy po posiłku? To dylemat, który dzieli świat fitnessu od lat. Sporu nie ułatwiają badania przyznające rację raz jednej, raz drugiej stronie. Który sposób jest lepszy i czy w ogóle trzeba wybierać? Sprawdźcie, jak jest naprawdę.
Fot.shutterstock.com Fot.shutterstock.com Czy trening na czczo powoduje spalanie mięśni? (Fot.shutterstock.com)

1. Trening na czczo powoduje spalanie mięśni

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Prawda, ale pod pewnymi warunkami. Ma to miejsce zwłaszcza rano, kiedy insulina znajduje się na niższym poziomie, a intensywność ćwiczeń jest wysoka.

Fot.shutterstock.com Fot.shutterstock.com Im więcej się ruszamy, tym większe są nasze potrzeby energetyczne. (Fot.shutterstock.com)

2. Jedzenie posiłku przed treningiem uzależnione jest od rodzaju aktywności fizycznej

Prawda. Zasada jest prosta, im więcej się ruszamy, tym większe są nasze potrzeby energetyczne, a posiłek staje się ważniejszy.

- Jednorazowy, krótki bieg na czczo nie powinien nikomu zaszkodzić. Jednak na dłuższą metę taka forma odżywiania może doprowadzać do szybszego wyczerpania i osłabienia organizmu - wyjaśnia Agnieszka Owczarek, psychodietetyk i ekspert marki Noble Health.

Zobacz: Jak trenować w czasie upałów? 6 sprawdzonych sposobów

Fot.shutterstock.com Fot.shutterstock.com Ćwiczenia "na głodniaka" nie mogą trwać zbyt długo. (Fot.shutterstock.com)

3. Trening na czczo jest lepszy od tego po posiłku.

Prawda i fałsz. To zależy od efektów, jakie chcemy osiągnąć. Jeśli nastawieni jesteśmy tylko i wyłącznie na utratę tkanki tłuszczowej, to ćwiczenia "na głodniaka" będą idealne. Jednak nawet taki trening nie może być zbyt długi. W zależności od stopnia zaangażowania i wagi jedna sesja powinna trwać do około 30 minut.

Zobacz: Jak przywrócić figurę sprzed ciąży? Poznaj BuggyGym - fitness dla mamy z dzieckiem!

Fot.shutterstock.com Fot.shutterstock.com Najkorzystniej zjeść posiłek maksymalnie do dwóch godzin po zakończonym treningu. (Fot.shutterstock.com)

4. Posiłek zjedzony zaraz po treningu zaprzepaszcza cały wysiłek

Mit. Podczas ćwiczeń organizm w procesie pocenia traci dużo składników mineralnych, które trzeba później uzupełnić.

- Najlepszym doładowaniem będą łatwo przyswajalne produkty o wysokim indeksie glikemicznym, typu miseczka płatków owsianych albo mała garść orzechów włoskich. Najkorzystniej zjeść posiłek maksymalnie do dwóch godzin po zakończonym treningu - radzi Agnieszka Owczarek.

Zobacz: 5 nowości w fitnessie, których powinnaś spróbować!

Fot.picjumbo.com Fot.picjumbo.com Warto jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym. (Fot.picjumbo.com)

5. Można jeść przed treningiem dowolne produkty, tylko w niewielkich ilościach

Mit. Warto jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym. Pozwoli to uniknąć nagłego skoku poziomu cukru we krwi, a następnie jego spadku. Idealny będzie grillowany kurczak z brązowym ryżem i sałatka z pomidorów.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: