Jedzenie przed snem - zalecane czy zakazane? Oto 5 faktów i mitów, które powinnaś znać

Ile razy ostrzegano cię przed jedzeniem po godzinie 18:00? Słyszałaś o tym, że o porannym apetycie decyduje jakość kolacji z poprzedniego dnia? Sprawdź 5 faktów i mitów na temat jedzenia przed snem. W trosce o zdrowie i wygraną ze zbędnymi kilogramami.
Fot.picjumbo.com Fot.picjumbo.com Przyjmuje się, że ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 3-4 godziny przed snem. Ważne, żeby był lekki.(Fot.picjumbo.com)

1. Nie mogę jeść po 18:00

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

MIT!

Możesz jeść nawet po 23:00. Godzina 18:00, czy 19:00 to nie magiczna pora, po której można wyłącznie tyć. Wszystko zależy od tego, o której kładziesz się spać i jaki tryb życia prowadzisz.

Przyjmuje się, że ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 3-4 godziny przed snem. Im lżejsza kolacja, tym później możesz ją spożyć. Ta zasada obowiązuje zawsze.

Fot.picjumbo.com Fot.picjumbo.com Czekolada zjedzona przed snem może spowodować trudności z zasypianiem.(Fot.picjumbo.com)

2. Czekolada może zaburzyć sen

PRAWDA!

Czekolada, zwłaszcza ciemna, podobnie jak kawa i mocna herbata, nie jest wskazana do spożywania przed snem. Zawiera kofeinę, która pobudza pracę serca i tym samym utrudnia zasypianie.

Nie łudź się, że pozwolisz sobie na jedną małą kostkę. Takim postanowieniom trudno dotrzymać. W najlepszym razie kończy się na połowie tabliczki, a to prawdziwa zbrodnia - zwłaszcza wieczorem.

Zobacz: Trzymaj dietę, zmotywuj się do ćwiczeń i wytrwaj jesienią! Metoda dla opornych

Fot.picjumbo.com Fot.picjumbo.com Naukowcy dowodzą, że od ilości i jakości kolacji może być uzależnione to, co zjesz następnego dnia rano.(Fot.picjumbo.com)

3. To, co zjesz na śniadanie zależy od kolacji

PRAWDA!

Naukowcy dowodzą, że od ilości i jakości kolacji może zależeć to, co zjesz następnego dnia rano.

- Jeśli wieczorem spożyjesz posiłek o niższym indeksie glikemicznym, kolejnego dnia znacznie łatwiej będzie odmówić sobie słodkiej przekąski. - mówi Agnieszka Owczarek psychodietetyk. - Nie wierzysz? Jedz na kolację lekki posiłek, oparty na świeżych lub grillowanych warzywach i rybach. Spróbuj wytrwać w tym postanowieniu 5 dni. Pamiętaj o regularności posiłków.

Zobacz: 8 korzyści wynikających z biegania. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Fot.picjumbo.com Fot.picjumbo.com Nic nie utrudnia zaśnięcie, jak ból brzucha spowodowany głodem (ale i przejedzeniem!).(Fot.picjumbo.com)

4. Sen jest lepszy, kiedy nic nie zjem na kolację

MIT!

Nic nie utrudnia zaśnięcia tak, jak ból brzucha powodowany głodem albo przejedzeniem!

- Na kolację możesz zjeść np. lekką sałatkę z warzyw, skropionych oliwą z oliwek - zachęca Owczarek.

Znakomicie wyciszają organizm, wspomagają jego oczyszczenie i poprawiają metabolizm w czasie snu.

Zobacz: Jak bezpiecznie wzmacniać mięśnie brzucha? [PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA I RADY FIZJOTERAPEUTÓW]

Fot.picjumbo.com Fot.picjumbo.com Nic nie utrudnia zaśnięcie, jak ból brzucha spowodowany głodem (ale i przejedzeniem!).(Fot.picjumbo.com)

5. Mała wysokoenergetyczna przekąska przed snem mi nie zaszkodzi

MIT!

Twój sen może zakłócić nie tylko ilość spożywanych produktów, ale ich kaloryczność. Słodycze, jak również smażone i duszone posiłki, mogą być trawione nawet przez wiele godzin, przez co obciążają układ pokarmowy i utrudniają zasypianie.

Wysokoenergetyczne posiłki lepiej zostawić na śniadanie.
O słodkościach najlepiej zapomnieć.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: