Pomaga zrzucić zbędne kilogramy, spalić tkankę tłuszczową, zbudować mięśnie i poprawić kondycję - Crossfit ma wiele zalet, ale czy jest dla każdego?

Moda na Crossfit przyszła do nas z Zachodu i trwa już ponad dwa lata. Intensywne ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem ruchów funkcjonalnych dają nieźle w kość - nawet osobom, które nie od dziś trenują na siłowni. Mówi się, że to treningi dla prawdziwych twardzieli, choć wielką popularnością cieszą się również wśród płci pięknej. Dlaczego warto trenować Crossfit i na czym on właściwie polega?
Fot. Archiwum prywatne/Kamil Koszak Fot. Archiwum prywatne/Kamil Koszak Crossfit składa się z 3 filarów. Są to ruchy funkcjonalne, intensywność i ciągła zmienność treningu - mówi Kamil Koszak (po lewej).(Fot. Archiwum prywatne/Kamil Koszak)

Filary Crossfitu

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Crossfit to - według definicji - nieustająco zmienny trening, wykonywany na wysokiej intensywności z wykorzystaniem ruchów funkcjonalnych. Składa się z trzech filarów: pierwszy to ruchy funkcjonalne, drugi - intensywność, trzeci - ciągła zmienność treningu.

Ruchy funkcjonalne to takie, które wszyscy dobrze znamy i traktujemy jako naturalne. U sportowców, w zależności od uprawianej dyscypliny sportu, ruchy funkcjonalne będą się różniły; dla tenisisty będą inne niż dla ciężarowca, odmienne będą też dla instruktora pilatesu czy jogi, jeśli porównamy je z ruchami instruktora trx itd.

- Według Crossfitu ruchem funkcjonalnym będzie siadanie, wstawanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów z podłogi, bieganie, wchodzenie po schodach itd. Są to uniwersalne wzorce motoryczne, które praktykujemy w życiu codziennym. Staramy się wykonywać je jak najbardziej poprawnie, efektywnie oraz bezpiecznie - wyjaśnia Kamil Koszak, instruktor personalny i trener Crossfitu.

Intensywność jest kluczem do osiągania celów treningowych. Jest to praca, jaką jesteśmy w stanie wykonać w określonym czasie (siła + prędkość). Nie oznacza to jednak, że osoby o słabej kondycji, czy amatorzy, nie dadzą sobie rady podczas ćwiczeń.

- W Crossficie intensywność jest skalowana - każdy wykonuje te same ruchy, lecz obciążenie, liczba powtórzeń i zakres ruchu są budowane inaczej u osób z doświadczeniem treningowym i inaczej u osób starszych, czy dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze sportem - wyjaśnia Kamil i dodaje, że ćwiczenia możemy modyfikować tak, aby zachować ten sam wzorzec ruchowy.

Zobacz: Trzymaj dietę, zmotywuj się do ćwiczeń i wytrwaj jesienią! Metoda dla opornych

Ciągła zmienność treningowa to ostatni, ale równie ważny filar.

- Program treningowy ma być ułożony tak, aby przygotowywał nas do każdej sytuacji fizycznej w życiu codziennym i ekstremalnej - mówi trener.

W związku z tym na treningu możemy spodziewać się wszystkiego, począwszy od ciężkich ćwiczeń z obciążeniem zewnętrznym (np. ze sztangą czy ketlami), przez ćwiczenia z obciążeniem własnego ciężaru ciała (podciągnięcia, pompki, stanie na rękach) po szeroko pojęte cardio (długie biegi, interwały) oraz kombinacje tych ćwiczeń.

Fot.pixabay.com Fot.pixabay.com Dzięki intensywnym treningom budujemy formę, wydolność oraz ogólną sprawność fizyczną. (Fot.pixabay.com)

1. Odchudzanie

Nie jest żadną tajemnicą, że w dążeniu do upragnionej sylwetki niezbędna jest dieta i aktywność fizyczna. Pamiętajmy jednak, że gdy zaczniemy ćwiczyć powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy - aby schudnąć musimy spalać więcej niż spożywamy, czyli doprowadzić do deficytu kalorycznego. Najprościej rzecz ujmując: obfite posiłki nie przyczynią się do tycia tylko wtedy, gdy będziemy je spalać. I to spalać na intensywnych treningach, a nie spacerach z psem po lesie.

Z pomocą przychodzi Crossfit, który trenujemy na wysokiej intensywności, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej osiągnąć cel.

- Intensywność jest kluczowym elementem, który pomaga zrzucić zbędne kilogramy, spalić tkankę tłuszczową i zbudować mięśnie. Dzięki intensywnym treningom budujemy formę, wydolność oraz ogólną sprawność fizyczną - tłumaczy trener.

Fot.shutterstock.com Fot.shutterstock.com Pamiętajmy, że jeśli ćwiczymy, to tracimy tkankę tłuszczową i budujemy masę mięśniową, zaś mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. (Fot.shutterstock.com)

2. Rzeźbi i modeluje sylwetkę

Często słyszę, jak moje koleżanki mówią, że chciałyby schudnąć - i pod tym pojęciem kryje się naprawdę wiele. Jedne pragną zgubić kilka kilogramów z całego ciała - ich wyznacznikiem jest waga. Inne marzą, by ubyło im kilka centymetrów w pasie czy udach - te panie częściej sięgają po miarkę niż wagę.

Zobacz: Jeśli ćwiczysz i dbasz o dietę, waga nie jest precyzyjnym wskaźnikiem - mówi dietetyk. Jak sprawdzać postępy?

Zdecydowanie jestem zwolenniczką tej drugiej metody kontrolowania postępów zachodzących w naszym ciele. Dlaczego? Ponieważ jeśli ćwiczymy, to tracimy tkankę tłuszczową i budujemy masę mięśniową. Mięśnie zaś ważą więcej niż tłuszcz. Z tego powodu często pojawiają się frustracje kobiet, które zaczynają ćwiczyć i... tyją! Oczywiście, tylko według wagi. W rzeczywistości ciało - mimo zwiększonej masy - zmienia proporcje i wygląda o niebo lepiej, a w ulubionych spodniach robi się trochę luźniej w pasie - i właśnie o to chodzi.

Fot.pixabay.com Fot.pixabay.com Dzięki rożnym treningom, które oferuje Crossfit możemy wymodelować, usprawnić i wyrzeźbić swoje ciało.(Fot.pixabay.com)

3. Wzmacnia siłę i poprawia kondycję

Jeśli chcemy pozbyć się cellulitu, oponki na brzuchu i wyszczuplić uda, czy Crossfit może nam pomóc?

- Dzięki rożnym treningom, które oferuje Crossfit (siłowe, wytrzymałościowe, interwałowe, cardio itd.) oraz ich kombinacjom, możemy wymodelować, usprawnić i wyrzeźbić swoje ciało - zapewnia Kamil.

Ekspert dodaje, że treningi mają jeszcze jeden ogromny plus, o którym warto wspomnieć. Poprawiają kondycje i siłę poprzez pracę na "wysokich obrotach" (ćwiczenia z obciążeniem własnego ciężaru ciała oraz obciążeniem zewnętrznym - sztanga, kettle, piłka lekarska itp.).

Fot. Archiwum prywatne/Kamil Koszak Fot. Archiwum prywatne/Kamil Koszak Ćwiczenia fizyczne wydzielają bardzo dużo endorfin (tzw. 'hormonu szczęścia'), dzięki czemu mamy więcej energii i lepie się czujemy. (Fot. Archiwum prywatne/Kamil Koszak)

4. Dodaje energii

Czy zauważyliście, że ludzie, którzy aktywnie uprawiają sport, działają na przyspieszonych obrotach? Dla przeciętnego człowieka dzień kończy się po 8 h pracy, powrocie do domu i zrobieniu obiadu. Potem ma już tylko siłę na zmianę kanałów w telewizji z półleżącej pozycji na kanapie. Jak wygląda dzień osoby, która trenuje? Oprócz pracy znajduje czas na trening, zakupy, obiad i wyjście do kina ze znajomymi, ponieważ organizm jest przestawiony na inny tryb - tryb osoby aktywnej.

Zobacz: Przetrenowanie to zmora wielu sportowców. Dowiedz się, jakie są jego objawy i jak go uniknąć

Co więcej, ćwiczenia fizyczne wydzielają bardzo dużo endorfin (tzw. "hormonu szczęścia"), dzięki czemu mamy więcej energii, czujemy się lepiej, mamy więcej pozytywnych myśli.

- Spójrzmy również na Crossfit w ten sposób: regularnie wykonywany zapewnia kondycję, siłę i zgrabną figurę. A wyglądając dobrze, wspaniale czując się we własnym ciele i będąc sprawnym fizycznie, jesteśmy w stanie lepiej funkcjonować, pracować, wypełniać swoje obowiązki i po prostu być szczęśliwym.

Fot. Archiwum prywatne/Kamil Koszak Fot. Archiwum prywatne/Kamil Koszak Crossfit możemy trenować w zasadzie wszędzie, gdzie mamy do dyspozycji trochę przestrzeni. (Fot. Archiwum prywatne/Kamil Koszak)

5. Dowolność czasu i miejsca

Jeśli jeszcze Was nie przekonałam, że warto trenować Crossfit, przytoczę kolejny argument. Crossfit możemy trenować w zasadzie wszędzie, gdzie mamy do dyspozycji trochę przestrzeni. Ze znalezieniem miejsca do treningu nie powinniśmy mieć większego problemu. Dobieramy miejsce w zależności od tego, jaki trening chcemy wykonać danego dnia.

- Jeżeli planujemy trening z obciążeniem własnego ciężaru ciała, nie wymagający sprzętu (np. drążka czy rurki, na której moglibyśmy powiesić kółka gimnastyczne), to możemy go zrobić w parku, łącząc ćwiczenia z bieganiem - mówi Koszak.

Zobacz: 8 korzyści wynikających z biegania. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Przykładowy trening podany przez trenera to na przykład: 200 m bieg, 40 x squat [przysiad], 200 m bieg 20x push-up [pompka], 200m bieg 10 x burpee [padnij-powstań] - wszystkie ćwiczenia powtarzamy w serii pięciu rund.

- Jeżeli mamy w pobliżu drążek, możemy urozmaić trening i zamienić np. pompki na pull-up [podciągnięcia]. Jeśli natomiast mamy trening, w którym będzie potrzebny bardziej profesjonalny sprzęt w postaci sztangi, kettli czy piłki lekarskiej, to najwygodniej jest udać się do klubu, który dysponuje takim sprzętem lub samemu zainwestować w domową siłownię - dodaje.

Fot.pixabay.com Fot.pixabay.com Crossfit nie specjalizuje się w jednej dziedzinie, dąży do tego, by łączyć wszystkie dyscypliny i formy ruchu w całość.(Fot.pixabay.com)

6. Zacznij działać

Od dawna obserwuje, jak dziewczyny trenują Crossfit i nie mam wątpliwości, że świetnie się w tym odnajdują. Treningi są różnorodne, dostosowane do każdego i absolutnie nie monotonne. Crossfit nie specjalizuje się w jednej dziedzinie, dąży do tego, by łączyć wszystkie dyscypliny i formy ruchu w całość.

- Chcemy być przekrojowi, robić zwykle rzeczy nadzwyczajnie dobrze. Dzięki takim rozwiązaniom treningowym jesteśmy lepsi na co dzień, nie sprawiają nam problemu czynności dnia codziennego. Możemy w pełni cieszyć się życiem i tym, co jest wokół nas - podsumowuje Kami.

Spróbujecie?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: