Zdrowa dieta, więcej sportu i 5 kg mniej w 2016? Dowiedz się, jak dotrzymać noworocznych postanowień!

Zapiszę się na fitness i będę się zdrowo odżywiać - tak brzmi plan na 2016. Wszystko wydaje się proste, tryskasz optymizmem i jesteś pewna, że tym razem się uda. Tylko czy rok temu nie obiecywałaś sobie tego samego? Jak zatem przygotować się do wprowadzania planów w życie?
Fot. s\\ Fot. s\\ Nowy

Tym razem nie odpuszczę

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Wkraczając w nowy rok wiele sobie obiecujemy. Spośród wielu noworocznych życzeń na prowadzenie wysuwa się nauka języka obcego, zmiana pracy oraz transformacja stylu życia: zdrowe odżywianie, dieta, odchudzanie oraz aktywność fizyczna.

Nowy Rok to dobry moment, by zrealizować postanowienia odkładane na później. Pełni nadziei i optymizmu, z biegiem dni tracimy motywację, szukając wymówek. Nasze noworoczne plany stają się coraz mniej wyraźne, aż w końcu całkiem o nich zapominamy. Z długiej listy wspaniałych zmian nie udaję się zrealizować prawie nic? Znów się nie udało. Jak uniknąć klęski w 2016 roku?

Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com Skup się na tym, co naprawdę chcesz zmienić - niech to będą 2, 3 cele, do których będziesz mogła się dobrze przygotować. (Fot. pixabay.com)

Określ cel

Nie sztuką jest stworzyć listę 100 postanowień noworocznych, z których 75% już w trakcie zapisywania skazujesz na porażkę. Nie chodzi o ilość planowanych zmian - zapisywanie ogromnej ilości planów z zamiarem zrealizowania choćby połowy nie ma sensu.

Zobacz: Planujesz już sylwestra? To najmniej i najbardziej kaloryczne alkohole: co pić na diecie?

Skup się na tym, co naprawdę chciałabyś zmienić - niech to będą 2, 3 cele, do których faktycznie będziesz mogła się dobrze przygotować i poświęcić im odpowiednio dużo czasu. Jeśli planujesz schudnąć kilka kilogramów, to pamiętaj o zmianie stylu życia; potrzebna jest silna motywacja, inne odżywianie (co oznacza wiedzę o tym, co jeść, jak i w jakich ilościach) i odpowiedni trening.

Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com Myśląc o realizacji postanowień noworocznych ustal priorytety - nie bierz się za wszystko w tym samym czasie. (Fot. pixabay.com)

Ustal priorytety

Masz ambitny plan działania na 2016 i chciałabyś: a) przejść na dietę, b) zapisać się na aerobik, c) rozpocząć kurs języka francuskiego oraz d) rzucić palenie? To wspaniale, że jesteś taka ambitna, jednak łapanie pięciu srok za ogon nigdy nie przynosi dobrych efektów.

Jeśli na Twojej liście znajdzie się fitness 5 razy w tygodniu i lekcje francuskiego 3 razy w tygodniu, a do tego zaplanujesz samodzielnie przygotowanie dietetycznych posiłków, szybko zrezygnujesz i stracisz motywację. Ustal więc odpowiednią dawkę i kolejność swoich zamierzeń.

Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com Cel powinien być osiągalny, mierzalny, jednoznaczny i określony w czasie. (Fot. pixabay.com)

Przygotuj plan działania

Dobry plan działania jest rozsądny i dokładnie przemyślany. Tworzy go kilka elementów.

1) Sformułuj cel w jednoznaczny sposób. Zamiast planować, że będziesz więcej ćwiczyć, załóż sobie, że będziesz trenować po 30 minut 3 razy w tygodniu.

2) Cel musi być mierzalny - jeśli pragniesz zrzucić trochę ciałka, to precyzyjnie wyraź to w liczbie kilogramów. "Mało", "dużo", czy "trochę" nie odnoszą się do żadnej wagi wyjściowej.

3) Cel jest osiągalny - bądź realistką: nie zakładaj, że schudniesz 10 kilogramów w ciągu tygodnia, bo szanse są zerowe i nic dziwnego, że po nierealnej próbie stracisz motywację.

4) Cel określony w czasie - określ czas, w którym chcesz np. zgubić 5 kg. Niech to będą dwa miesiące.

5) Cel ma być istotny - skup się na tym, na czym ci najbardziej zależy.

Fot. shutterstock.com Fot. shutterstock.com Jeśli założysz, że będziesz codziennie spędzać 1,5 godziny w klubie fitness, przeanalizuj najpierw swój plan dnia. (Fot. shutterstock.com)

Mierz siły na zamiary

Planując duże zmiany, często zapominamy o swoich możliwościach. Dla jednych zdrowe odżywianie to samodzielne przygotowywanie w domu posiłków, dla innych to zakupy w ekologicznych sklepach. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy i w 2016 nie zamierzasz robić zakupów w Biedronce, tylko w Eko sklepie, zastanów się, czy nie pójdziesz "z torbami" w stylu eko...

Zobacz: Ociężała w święta? Poznaj 10 sposobów na święta pełne energii

Podobnie, jeśli chodzi o ćwiczenia na siłowni - jeśli założysz, że będziesz codziennie spędzać 1,5 godziny w klubie fitness, przeanalizuj najpierw swój plan dnia. Jeśli w twoim grafiku zabraknie miejsca na realizację planu, lepiej go od razu zmodyfikować, niż porzucić ze względu na brak czasu.

Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com Opracowanie planu działania powinno uwzględniać możliwe trudności i pomysły na ich rozwiązanie. (Fot. pixabay.com)

Przeszkody i plan "B"

Pełni optymizmu w początkowej fazie, często zapominamy o ewentualnych trudnościach zakłócających realizację celu. Oczywiście, cudownie byłoby mieć drogę usłaną różami, ale... na każdej ścieżce mogą wystąpić przeszkody. Dlatego opracowanie planu działania powinno uwzględniać możliwe trudności i pomysły na ich rozwiązanie. Dzięki strategii radzenia sobie z problemami unikniemy załamania.

Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com Im więcej osób będzie wiedziało o Twoich pragnieniach, tym więcej otrzymasz wsparcia i zwiększysz szanse na osiągnięcie sukcesu. (Fot. pixabay.com)

Wsparcie

Pytasz znajomych o ich postanowienia noworoczne? Pytaj i mów im o swoich. Im więcej osób będzie wiedziało o Twoich pragnieniach, tym więcej otrzymasz wsparcia i zwiększysz szanse na osiągnięcie sukcesu. Bliscy pomogą w chwilach kryzysu i nie będę kusić owocem zakazanym. Jeśli powiesz, że jesteś na diecie, nikt nie będzie przychodził do Ciebie w odwiedziny z tortem czekoladowym. A jeśli będzie Ci brakowało motywacji, by pójść pobiegać, telefon do przyjaciela lub wielkie lustro z pewnością doda ci sił.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: