Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Chodzenie po bieżni lub spokojna jazda rowerkiem, od której najczęściej rozpoczynamy trening, dla wielu z nas nie jest męcząca, lecz bywa nużąca. Zdarza się, że podczas rozgrzewki wpadamy na pomysł nadrobienia zaległości towarzyskich. Telefonujemy do znajomych i zdajemy relację ze swojego fascynującego życia. Zmuszamy otoczenie do słuchania opowieści dziwnej treści, co może przeszkadzać w treningu. Dlatego najlepiej będzie, jak telefon zostawimy w szatni.
Nie jest tajemnicą, że podczas ćwiczeń każdy się poci. Zapach potu wytwarza natura, stan zdrowia, w dużej mierze również dieta. Niezależnie od tego, jak się pocimy, na siłowni szczególnie zadbajmy o higienę. Bierzmy prysznic przed i po treningu, używajmy dezodorantu i pierzmy ubrania oraz ręczniki po każdym wysiłku; suszenie i wietrzenie mokrych ciuchów nie wyeliminuje przykrego zapachu. Jeśli masz duży problem z potliwością, odwiedź lekarza.
Niezależnie od tego, czy biegasz na bieżni, czy ćwiczysz na maszynach, zawsze miej przy sobie swój ręcznik. Rozkładaj go podczas ćwiczeń na maszynach i na macie. Jeśli biegasz na bieżni, przyda się również do ocierania potu. Gdy skończysz ćwiczyć na danym sprzęcie, użyj płynu dezynfekującego, by go przeczyścić. Możesz to uczynić także przed rozpoczęciem ćwiczeń. Dzięki temu będzie bardziej higienicznie i przyjemnie.
Gdy przychodzisz na siłownię lubisz wiedzieć, gdzie co jest, prawda? Duże maszyny zazwyczaj nie zmieniają swojego położenia, ale sztangi, sztangielki, kettle, skakanki i gumy często nie są odkładane na swoje miejsce. Jeśli nie chcesz tracić czasu na szukanie potrzebnego ciężarka, trzymaj się porządku obowiązującego w klubie. Odkładaj używany sprzęt na właściwie miejsce, a wówczas nikt nie będzie musiał po tobie sprzątać.
Zobacz: Przetrenowanie to zmora wielu sportowców. Dowiedz się, jakie są jego objawy i jak go uniknąć
Głośne krzyki i jęki, najczęściej pochodzące od ćwiczących na siłowni panów, w ich ocenie dodają siły i męskości. W moim zaś odczuciu przerażają, niepokoją i rozpraszają. Milej by się ćwiczyło, gdyby niektórzy potrafili powstrzymać wrzaski przy każdym powtórzeniu ćwiczenia. Herakles, najsilniejszy z silnych, nigdy nie wrzeszczał. Rzucanie ciężarami również wybijają z rytmu i może stanowić zagrożenie dla innych.
Pamiętam, że gdy zaczynałam chodzić na siłownię, modne były treningi z 1,5 -2 minutową przerwą między seriami. Dziś królują treningi obwodowe, funkcjonalne i crossfitowe, w których częściej liczy się intensywność i czas treningu. Nowoczesne trendy treningowe zalecają łączenie ćwiczeń, aby zmaksymalizować efektywność treningu. Nie bądźmy jednak egoistami; jeśli zajmujemy dwie maszyny jednocześnie, to starajmy się zrobić trening szybko i sprawnie.
Spóźnianie się na lekcje w szkole było źle widziane, dlaczego więc na zajęcia fitness mielibyśmy wchodzić po czasie? Wejście na zajęcia zorganizowane z 10 lub 15 minutowym opóźnieniem rozprasza grupę. Wybijamy ćwiczących z rytmu; niejednokrotnie muszą się oni przesunąć ze swoim sprzętem (woda, ręcznik, ciężarki, maty), by zrobić spóźnialskim miejsca. A spóźnialscy omijają rozgrzewkę, która jest niezbędna dla uniknięcia urazów i kontuzji.
Siłownia to nie tylko sala ćwiczeń z maszynami, ale również szatnia. Tam również obowiązuje porządek. Przebierając się w strój do ćwiczeń nie rozrzucaj rzeczy wokół siebie, nie zajmuj wszystkich wolnych ławek lub krzeseł swoimi ubraniami, butami, torbą i ręcznikami. Inni mają takie samo prawo do korzystania z wolnej przestrzeni. Czasy akademika, w którym zwykle panuje bałagan, macie już chyba za sobą.
Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!