Chcesz schudnąć? Nie porywaj się z motyką na słońce! 8 noworocznych zmian, które łatwo wprowadzić w życie

Z doświadczenia w pracy z osobami, które chcą schudnąć, wiem, że zmiana stylu życia o 180 stopni, nie zdaje egzaminu. Dlaczego? Bo gdy postanowień jest dużo, nie brakuje też potknięć. Tu łatwo o spadek motywacji. Zmiany wprowadzaj powoli. Zachowasz dobre samopoczucie, optymizm i pozytywne nastawienie. Jak to zrobić?
kobieta, dziewczyna, optymizm kobieta, dziewczyna, optymizm Fot. Shutterstock

Dobre nastawienie to podstawa

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Zidentyfikowanie motywacji jest jak włącznik światła. Jeśli go znajdziesz, nie będziesz błądzić po omacku. Dlatego zapytaj siebie o powód zmian, a potem nadaj im pozytywny wydźwięk. Nie myśl w kategoriach "nie mogę", "muszę", "wytrwam jeszcze chwilę", unikaj "nie chcę", "chcę". Raz na jakiś czas daj sobie trochę luzu. Czasem lepsze jest małe odstępstwo niż frustracja i powrót do starych nawyków. Warto pamiętać, że jedzenie nie jest wrogiem. W tym roku spróbuj się z nim pogodzić.

Szukasz książek o zdrowym żywieniu? Sprawdź te tytuły >>

spanie spanie fot. Shutterstock

Znajdź czas na sen

W wielu badaniach udowodniono, że zaburzenia i zbyt mała ilość snu powodują przybieranie na wadze. Dlaczego? Kiedy jesteśmy niewyspani, spada poziom leptyny we krwi. Leptyna to hormon odpowiadający za uczucie sytości. Kiedy jej poziom jest niski, rośnie apetyt.

Już jedna nieprzespana noc skutkuje zwiększeniem apetytu i jedzeniem nawet 500 kcal więcej niż zwykle. Jeśli zależy ci na dobrej sylwetce, sypiaj około 8 godzin dziennie. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie schudnąć, ale także unormuje się ciśnienie krwi i poziom cukru (lepytna ma wpływ na wydzielenie insuliny). Poza tym, odpowiednia ilość spowoduje wzrost energii, poprawę humoru i wywoła chęć do zrobienia czegoś dobrego dla siebie.

śniadanie śniadanie fot. Shutterstock

Dobry dzień zacznij od śniadania

Pamiętasz powiedzenie "śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak"? Warto się do niego stosować. W tym roku nie daj się skusić dietami, które mówią, że pominięcie porannego posiłku sprawi, że zjesz mniej kilokalorii w ciągu całego dnia. Na dłuższą metę efekt będzie dokładnie odwrotny.

Aby uniknąć napadów wilczego głodu, niepohamowanej ochoty na słodycze i przekąski, trzeba jeść śniadanie. Powinno ono zawierać węglowodany złożone zawarte w pełnoziarnistym pieczywie, owsiance i kaszach, oraz białko, które sprawi, że dłużej będziesz dłużej czuć się najedzona. Idealnym połączeniem będzie na przykład kanapka z pieczywa pełnoziarnistego z jajkiem, omlet z warzywami i kaszą jaglaną, albo owsianka z prażonym jabłkiem, żurawiną i orzechami.

ojciec i córka gotują ojciec i córka gotują 123rf.com

Gotuj w domu

Jedzenie powinno być celebrowane. Nie zawsze jest na to czas, ale kiedy tylko masz taką możliwość, unikaj jedzenia na mieście. Znacznie lepiej znaleźć chwile na ugotowanie czegoś w domu. Pozwala to na kontrolowanie wielkości porcji, ilości dodanej oliwy czy soli. Gotowanie to też świetny sposób na spędzanie czasu z rodziną i ze znajomymi. Jeśli masz dzieci, gotuj zdrowo razem z nimi. Po pierwsze, dziecko chętniej zje zdrowy posiłek, jeśli będzie uczestniczyć w jego przygotowywaniu, po drugie, w ten sposób uczy się dobrych nawyków żywieniowych.

Podlaskie śniadanie. Deska podlaskich serów Podlaskie śniadanie. Deska podlaskich serów fot. Rafał Bortniczuk

Czerp z natury

Produkty roślinne powinny być podstawą diety. Sprawią, że posiłki będą nie tylko zdrowe, ale także piękne. W 2016 roku przygotowuj sobie na śniadanie wspomniany omlet lub owsiankę, na lunch sałatkę ze świeżych warzyw, kaszy i jajka lub sera koziego, a na kolację pieczone warzywa z kawałkiem ryby lubi chudego mięsa. To oczywiście tylko przykłady, można przyrządzić wiele ciekawych wariacji na ich temat. Ładnie podane, kolorowe posiłki zaspokoją nie tylko zmysł smaku. Nacieszą także oko i przyniosą satysfakcję, która ma nieocenioną rolę w pielęgnowaniu motywacji.

dieta dieta fot. Shutterstock

Nic na siłę

Pamiętaj, aby nie zmuszać się do jedzenia potraw, których nie lubisz. Nieważne jak bardzo są zdrowe i dietetyczne. Stosowania ostrej papryczki, która podkręca metabolizm, jeśli nie przepadasz za ostrym smakiem, nie ma sensu. Posiłki muszą sprawiać przyjemność. Z drugiej strony, jeśli są rzeczy, które uwielbiasz, pozwól sobie na nie raz na jakiś czas. Kochasz majonez? Niech raz w tygodniu pojawi się w małej ilości na kanapce. Nie umiesz żyć bez boczku? Pozwól sobie na tę przyjemność raz na jakiś czas, ale zadbaj o to, żeby mięso było ze sprawdzonego źródła.

przejedzenie, bulimia, kompulsywne jedzenie, podjadanie przejedzenie, bulimia, kompulsywne jedzenie, podjadanie Fot. Shutterstock

Co za dużo, to niezdrowo

Skoro już jesteśmy przy umiarze, warto pamiętać o nim zawsze (także przy zdrowych produktach!). Także one, spożywane w nadmiarze, odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Każdy posiłek powinien dawać energię i zaspokajać głód, ale nie wypełniać po brzegi i sprawiać, że czujesz się ciężko. Jeśli jesteś przyzwyczajona do dużych porcji i przejadania się, pierwsze dni zmian mogą być trudne. Na szczęście żołądek skurczy się już po około dwóch tygodniach i mniejsza porcja wystarczy, aby odczuwać przyjemną, lekką sytość. Łatwiej będzie się przestawić, jeśli będziesz jeść powoli. Zanim wstaniesz od stołu poczujesz, że głód zniknął i dokładka nie jest potrzebna.

Ruch to zdrowie

Jeśli nie macie ochoty zapisywać się na zajęcie grupowe, kupować karnetu na siłownię, biegać niezależnie od tego jaka jest pogoda - po prostu tego nie róbcie. Znajdźcie swój sposób na aktywność - coś, co będzie wykonywać z ochotą i regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Pomoże to w odchudzaniu, poprawi stan kości, unormuje ciśnienie krwi, ale przede wszystkim doskonale wpłynie na umysł, samopoczucie i sposób postrzegania samej siebie. Wygospodarowane w ten sposób endorfiny sprawią, że będziesz mieć więcej chęci i energii do trzymania się postanowień w 2016 roku.

Więcej o: