6 ćwiczeń, które pomogą w walce z garbieniem się

Czy wiesz, jak wygląda prawidłowa postawa ciała człowieka i jakie niesie ze sobą konsekwencje jej zaniedbanie? Sprawdź, jak uchronić się przed jednym z najpowszechniejszych problemów, jakim jest garbienie się. Oto zestaw ćwiczeń, które pomogą w walce z garbieniem się.
Fot. shutterstock.com Fot. shutterstock.com Długotrwałe garbienie się, oprócz tego, ze wygląda nieatrakcyjnie, może powodować wiele dokuczliwych dolegliwości. (Fot. shutterstock.com)

Czy wiesz, jak wygląda właściwa postawa ciała?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Kiedy ktoś zapyta czy wiemy, o co chodzi z prawidłową postawą ciała, to prawdopodobnie większość z nas odpowie, że tak, gdzieś coś słyszałyśmy, widziałyśmy, czytałyśmy. Nie jestem jednak pewna czy każdy wie, jak dokładnie wygląda ta prawidłowa postawa człowieka, co to jest nieprawidłowa postawa i jakie konsekwencje za sobą niesie.

Fizjoterapeutka i instruktorka BuggyGym, na co dzień prowadząca treningi dla mam z dzieckiem w wózku, wyjaśnia na czym polega prawidłowa i nieprawidłowa postawa ciała i radzi jak uchronić się przed jednym z najpowszechniejszych problemów, jakim jest garbienie się.

Przez prawidłową postawę należy rozumieć taką, w której układ poszczególnych odcinków ciała względem siebie jest zharmonizowany, a utrzymanie jej wymaga minimalnego napięcia układu mięśniowego i nerwowego. Prawidłowe ułożenie kręgosłupa sprawia, że wszystkie jego naturalne krzywizny stanowią doskonałą amortyzację i kręgosłup może efektywnie podpierać nasze ciało. Nieprawidłowa postawa ciała zatem, to każde odchylenie od tego idealnego ułożenia poszczególnych części ciała, a mówiąc o kręgosłupie, to każda wymuszona zmiana jego krzywizn.

Fot. shutterstock.com Fot. shutterstock.com Długotrwałe garbienie się, oprócz tego, ze wygląda nieatrakcyjnie, może powodować wiele dokuczliwych dolegliwości. (Fot. shutterstock.com)

Zadbaj o prawidłową postawę!

Najczęściej spotykanym rodzajem wadliwej postawy są plecy okrągłe czyli potocznie tzw. "garbienie się". Siedząca praca, brak aktywności ruchowej, stres to główne determinanty tej wady. Dodatkowo kobieca morfologia, czyli po prostu biust, predysponuje do jej powstawania. Długotrwałe garbienie się, oprócz tego, ze wygląda nieatrakcyjnie, może powodować wiele dokuczliwych dolegliwości.

ZOBACZ: 6 błędów, które popełniamy podczas stretchingu

Kiedy nasze plecy się zaokrąglają, barki i głowa ustawiają się w protrakcji czyli przednim wysunięciu. Powoduje to powstanie dysbalansu wśród mięśni odpowiedzialnych za stabilizację odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Zaburzenie pracy tych mięśni może skutkować nie tylko bólami w tych odcinkach kręgosłupa, ale również bólami głowy, drętwieniem rąk, a nawet bólami zamostkowymi, imitującymi sercowe. Zbyt duże napięcie mięśni piersiowych, przy jednoczesnym osłabieniu mięśni stabilizujących łopatki, jak to się dzieje w przypadku okrągłych pleców, może doprowadzić do niestabilności w obrębie stawów barkowych, a ta do częstych i bolesnych kontuzji.

Aby do tego nie dopuścić bardzo ważna jest profilaktyka. Nauka przyjmowania prawidłowej postawy oraz ćwiczenia rozluźniające jedne, a wzmacniające przeciwne partie mięśniowe pomogą nam wyrobić nowe, prawidłowe nawyki i jednocześnie pozbyć się bólu. Pamiętajcie, prawidłowa postawa ciała nie tylko uchroni nas od powstawania dolegliwości ale również zapewnia nam atrakcyjny, pewny siebie wygląd. Warto o to zadbać.

Fot.buggygym.pl Fot.buggygym.pl Ćwiczenie w pozycji stojącej.(Fot.buggygym.pl)

Ćwiczenia na prosty kręgosłup

Przyjmij prawidłową postawę ciała - wyciągnij się do góry tak, jakby niewidzialna nitka ciągnęła Twoja głowę do sufitu, cofnij brodę do szyi. Ustaw barki i odcinek piersiowy kręgosłupa w prawidłowym ułożeniu:
1. Unieś barki ku górze
2. Uniesione barki przemieść ku tyłowi
3. Opuść barki, postaraj się jak najdłużej utrzymać takie ułożenie.

Fot.buggygym.pl Fot.buggygym.pl Ćwiczenie w pozycji leżącej.(Fot.buggygym.pl)

Ćwiczenia na prosty kręgosłup

Połóż się na plecach, nogi ugięte, stopy oparte o podłoże, odcinek lędźwiowy przylega do podłoża, ramiona wzdłuż tułowia. Wykonaj wdech nosem, równocześnie przenieś ręce przodem w górę, aż do ułożenia ich za głową na podłożu. W czasie wydechu wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10 razy.


Fot.buggygym.pl Fot.buggygym.pl Unoszenie bioder.(Fot.buggygym.pl)

Ćwiczenia na prosty kręgosłup

Połóż się na plecach, nogi ugięte, stopy oparte o podłoże, odcinek lędźwiowy przylega do podłoża, ręce splecione na karku, łokcie mocno przylegają do podłoża. Unieś biodra ku górze, następnie przez 5 sekund wykonuj marsz na piętach z utrzymaniem bioder w górze. Powtórz 10 razy.

Fot.buggygym.pl Fot.buggygym.pl Skłony w pozycji siedzącej.(Fot.buggygym.pl)

Ćwiczenia na prosty kręgosłup

Usiądź na piętach, wykonaj skłon tułowia w przód opierając ręce na stabilnym podwyższonym podłożu (ręce i tułów mają być w jednym miejscu). Unoś naprzemiennie ramiona w górę, wytrzymując każdorazowo 3 sekundy. Po 10 powtórzeń na każdą stronę. Ważne! W czasie unoszenia ramienia tułów musi być prosty, plecy i łopatki mocno ściągnięte!

Fot.buggygym.pl Fot.buggygym.pl Ćwiczenie w podporze.(Fot.buggygym.pl)

Ćwiczenia na prosty kręgosłup

Ustaw się w pozycji klęku podpartego z dłońmi lekko zwróconymi do środka, palce stóp muszą być oparte o podłoże. Uginaj ręce, utrzymując łokcie przy tułowiu, w niewielkim zakresie tak, aby przenieść ciężar ciała na dłonie. Równocześnie unieś do góry wyprostowaną nogę (raz prawa, raz lewą). Wytrzymaj w pozycji 5 sekund. Powtórz 10 razy. Ważne! W czasie wykonywania ćwiczenia brzuch musi być napięty, a odcinek lędźwiowy nieruchomy (nie może zapadać się ku dołowi).

Fot.buggygym.pl Fot.buggygym.pl Ćwiczenie na kolanach.(Fot.buggygym.pl)

Ćwiczenia na prosty kręgosłup

Ustaw się w pozycji klęku prostego, ręce ułóż w "skrzydełka". Wykonuj przechylenia tułowia w tył w niewielkim zakresie. Wytrzymaj 5 sekund, powtórz 10 razy. Ważne! Podczas ćwiczenia warto skorzystać z lustra, aby upewnić się, że Plecy są cały czas proste, łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty, pośladki napięte, nogi, biodra i tułów w jednej linii.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: