Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Trening wibracyjny to skuteczna alternatywa dla konwencjonalnie wykonywanych ćwiczeń na siłowni. To rodzaj ćwiczeń z wykorzystaniem platformy wibracyjnej o charakterze pasywnym. Wystarczy na niej stanąć, aby drgania pobudziły do pracy wszystkie partie mięśniowe. Dzięki temu można w relatywnie krótkim czasie osiągnąć efekty porównywalne z tymi, które się osiąga po wielu godzinach tradycyjnych ćwiczeń. Platforma wibracyjna przekazuje wibracje do ciała, co wywołuje szereg autonomicznych odruchów, a to. pobudza włókna mięśniowe do skurczu.
- Podczas treningu wibracyjnego zostają uruchomione wszystkie partie mięśniowe, wskutek czego tkanka tłuszczowa na brzuchu, udach, pośladkach i ramionach jest spalana szybciej niż w trakcie wykonywania konwencjonalnych ćwiczeń - wyjaśnia Marlena Miszkiewicz, ekspert Vibrostation Training Studio, instruktor fitness i tańca.
Wibracje pobudzają organizm do produkcji kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej jędrna.
Szukasz dobrych butów na trening? Sprawdź sportowe obuwie na Avanti24.pl
Osoby pragnące poprawić swoją sylwetkę próbują różnych form treningu. Aby znaleźć tę najbardziej efektywną dla siebie, warto sprawdzić się w kilku dyscyplinach sportu. Eksperci coraz częściej zalecają aktywność ogólnorozwojową, która angażuje do pracy mięśnie całego ciała. Jedną z takich form jest właśnie trening wibracyjny. W czym tkwi tajemnica jego skuteczności?
- Urządzenie generuje drgania, które pobudzają mięśnie do mimowolnego skurczu o częstotliwości od 30 do 45 razy na sekundę. W czasie wibracji pracują wszystkie włókna mięśniowe, podczas gdy tradycyjny trening angażuje 40-55 proc. naszych mięśni - mówi Miszkiewicz i dodaje, że 10 minutowy trening na platformie Vibrostation odpowiada 1 godzinie spędzonej na tradycyjnych ćwiczeniach.
ZOBACZ: Brakuje mi czasu, stroju na fitness i pieniędzy na karnet - znasz te wymówki? Poznaj 8 najczęstszych wykrętów, żeby nie iść na siłownię
Trening wibracyjny wspomaga proces budowania tkanki mięśniowej i redukcję cellulitu, jak również usuwa z organizmu toksyny, będące częstą przyczyną jego powstawania.
Trening wibracyjny jest dla każdego. Mając jednak na względzie powyższe zapewnienia można uznać, że jest on przede wszystkim skierowany do osób, które chciałyby szybko i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów. Ile czasu i z jaką częstotliwością powinien być wykonywany trening wibracyjny, by przynosił efekty?
- Jeden trening na platformie wibracyjnej trwa 30 minut i składa się z trzech 10 minutowych sesji. Dla najlepszych efektów powinny być one powtarzane 2-3 razy w tygodniu - radzi instruktorka.
Co więcej, nie wymaga on wielkiego wysiłku, wykonywany jest w sposób pasywny. Wystarczy stanąć na platformie, a drgania pobudzą do pracy wszystkie partie mięśniowe. Podczas jednej sesji można spalić aż 350 kcal. To całkiem dobry wynik!
Komplety dresowe idealne do ćwiczeń znajdziesz na Avanti24.pl!
Na platformach można ćwiczyć w różnych pozycjach - na stojąco lub siedząco - co pozwala skutecznie oddziaływać na wszystkie partie ciała. Ćwiczenia spalają tkankę tłuszczową, wzmacniają i rozciągają mięśnie, ujędrniają i rzeźbią sylwetkę, a także pomagają pozbyć się niechcianego cellulitu. Choć nie jest to konieczne, będąc na platformie można wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni - np. "brzuszki", przysiady, czy ćwiczenia rozluźniające mięśnie.
ZOBACZ: 5 powodów, dla których warto robić przysiady
Jeśli trening będzie wykonywany 2-3 razy w tygodniu, to pierwszych rezultatów można się spodziewać po 5 treningach. Marlena Miszkiewicz proponuje zestaw ćwiczeń, który pozwoli osiągnąć szybsze i bardziej spektakularne efekty.
1. Kucnij przodem do platformy i połóż na niej dłonie. To ćwiczenie pomoże ci rozluźnić i wzmocnić mięśnie ramion.
2. Usiądź bokiem do urządzenia, jedną nogę podeprzyj na platformie, drugą wyprostuj. Wygnij plecy do tyłu. W takiej pozycji wykonaj 20 "brzuszków".
3. Stań na platformie tak, aby cała powierzchnia stóp znajdowała się na jej powierzchni. Następnie wykonaj 20 niepełnych przysiadów. To ćwiczenie dodatkowo wzmocni mięśnie ud, łydek, pośladków i brzucha.
4. Stań na platformie całą powierzchnią stóp jeszcze raz, lekko zegnij kolana, złap się uchwytów. Unoś się na palcach w górę i w dół. Powtórz 20 razy.
5. Zegnij kolana, połóż dłonie na powierzchni platformy, wyprostuj tułów i nogi na zmianę. Powtórz to ćwiczenie 20 razy. Dzięki temu mięśnie brzucha, ud i pośladków wyrzeźbisz znacznie szybciej.
6. Usiądź bokiem do urządzenia, jedną nogę podeprzyj na platformie, drugą wyprostuj. Wygnij plecy do tyłu. W takiej pozycji wykonaj 20 "brzuszków".
W procesie odchudzania i budowania masy mięśniowej ważną rolę odgrywa sposób odżywiania. Dieta powinna być zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu - osoba podejmująca aktywność fizyczną powinna wybrać dietę niezbyt restrykcyjną, która dostarczy odpowiednią ilość substancji odżywczych bez nadmiaru węglowodanów. Za najbardziej optymalną uznaje się taką, która składa się z 5 posiłków dziennie. Praca nad sylwetką wymaga systematyczności - zarówno w stosowaniu diety, jak i w wykonywanych ćwiczeniach.
Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!