Dlaczego wolimy serial od treningu? Jak znaleźć w sobie siłę do działania i wyrwać się spod koca?

Która z nas nie zadawała sobie tego typu pytań czując, że to właśnie dziś jest dzień, kiedy NIC nie da się zrobić? Uwielbiam zmęczyć się fizycznie, a jednak czasami po prostu nie mogę się do tego zmusić. Zastanawiam się czasem - jak zatem jest z naszą motywacją? Czym ona właściwie jest i co możemy zrobić, żeby ją wzmocnić?
Oglądanie telewizji Oglądanie telewizji fot. flikr.com, Stephane BETIN (CC BY-NC-ND 2.0)

Dlaczego wolimy serial od treningu?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Współczesna psychologia określa motywację jako zbór czynników pobudzających nas do działania. Świat nauki od dawna pomaga nam w zrozumieniu, jakie procesy nami kierują. Badanie zjawisk psychicznych jest jednym z głównych zagadnień, jakimi zajmuje się psychologia sportu. Trenerzy i psychologowie od lat starają rozwikłać zagadki stojące za sukcesem lub porażką. Szukają skutecznych technik motywowania do ciężkiej pracy i coraz lepszych wyników, zaawansowanych i profesjonalnych sportowców.

Jednocześnie chcą złamać blokadę, która wielu z nas nie pozwala wstać i pójść na trening. Coś, co pomimo naszych dobrych chęci każe zostać w domu, przykryć się kocem, wziąć tablet i obejrzeć ulubiony serial. Czyż nie byłoby wspaniale znaleźć remedium na lenistwo? Sprawić, że z równym entuzjazmem, co film na tablecie, odpalałybyśmy na smartphonie aplikację dla biegaczy?

Pewnie, że byłoby! Coraz więcej osób ma problemy ze sprawnością fizyczną, a otyłość zbiera obfite żniwa. Nie wolno nam tego bagatelizować (a może właśnie to okaże się dla was motywacją?). Światowa Organizacja Zdrowia, niedawno opublikowała nową piramidę żywienia i zdrowego stylu życia. U jej podstaw znajduje się ruch i sport - a to mówi samo za siebie. Bez regularnej aktywności fizycznej, nawet najzdrowsza dieta nie zapewni pełni sił. A przecież każda z nas chce czuć się super i cieszyć się każdym dniem!

Motywacja Motywacja fot. flikr.com, Allegory Malaprop (CC BY-ND 2.0)

Dwa źródła motywacji

Możemy śmiało przyjąć, że motywacja rodzi się z dwóch głównych powodów - konieczności zaspokojenia własnych potrzeb lub realizacji wyznaczonych zadań. To pozwala wyróżnić źródła, z których płynie siła do działania - motywację wewnętrzną oraz zewnętrzną.

Ta pierwsza jest odporna na przeszkody, nie słabnie, kiedy pojawiają się trudności. Te z nas, które mają ją silnie rozwiniętą, pokonują własne bariery. Są w stanie "przenosić góry", zaskakiwać siebie i innych osiąganymi wynikami. Nie potrzebują do tego dodatkowych bodźców. Wykonują daną aktywność, stawiając sobie jednocześnie kolejne cele, czego efektem jest zaspokojenie wewnętrznej potrzeby ruchu, doskonalenia się, poprawiania wyników. Takie motywy są gwarancją osiągania sukcesów w sporcie. Jednym słowem - jeśli masz silną motywację wewnętrzną, nie szukasz wymówek, żeby nie pójść na trening, ale sposobów jak na niego dotrzeć. Biegasz pomimo złej pogody, robisz przysiady mimo zakwasów czy wkładasz rękawice bokserskie, choć obtarte nadgarstki wciąż dają o sobie znać. Motywacja wewnętrzna pobudza do działania, które samo w sobie jest wartością. Gdy czyjąś ambicją i pragnieniem jest przebiegnięcie maratonu, będzie z entuzjazmem i energią podchodził do treningów. Praca nad sobą, przestrzeganie diety, wysypianie się będzie częścią drogi do osiągnięcia celu, nie serią wyrzeczeń.

Przykładem osoby o silnej motywacji wewnętrznej jest Joanna Jędrzejczyk, która w wywiadzie dla jednego z serwisów internetowych, podkreślała: - Jeżeli się czegoś mocno pragnie, to można przenosić góry. Oczywiście trzeba też przepracować swoje. Czasami z tego powodu bardzo cierpię. Wolę oberwać mocniej od chłopaków. To jeszcze bardziej motywuje mnie do ciężkiej pracy.

Trochę inaczej pracuje psychika z tych, którzy kierują się motywami zewnętrznymi. Co nie znaczy, że gorzej! Po prostu jest trudniej. Wspomniany maraton będzie wówczas koniecznym do zrealizowania zadaniem, czymś narzuconym. Zadziała motywacja zewnętrzna - znacznie bardziej zależna od okoliczności. Jest ona nieodzownie związana z systemem nagród i kar. Co to znaczy? Jeśli biegasz tylko dlatego, że chcesz schudnąć albo zdobyć medal istnieje ryzyko szybkiego wypalenia. Znajdź więc sport, który po prostu polubisz. Próbuj nowych rzeczy, podejmuj wyzwania, znajdź czas dla siebie. Nie musisz się męczyć - ważne, żeby aktywnie i przyjemnie spędzać czas.

Motywacja Motywacja fot. flikr.com, Ape Lad (CC BY-NC-ND 2.0)

Motywacyjny mix i jego wsparcie

Prawda jak zwykle leży pośrodku. Większość z nas czerpie siłę z obu rodzajów motywacji. Po prostu - w zależności od tego, która przeważa, łatwej lub trudniej jest nam dotrzeć na trening, poprawiać wyniki i wzmacniać ciało.

Niezależnie od tego czy kierują nami głównie potrzeby wewnętrzne, czy szala przechyla się w stronę czynników zewnętrznych, każdy człowiek miewa gorsze momenty. I nie ma w tym nic złego! To, że nam się nie chce, jesteśmy zmęczone i mamy wszystkiego dość to nasze święte prawo! Nie musimy się nikomu tłumaczyć. Jednak warto być czujną i nie pozwolić, aby taki stan trwał za długo.

Jak wyrwać się spod koca? Jak wyrwać się spod koca? fot. flikr.com, Deann Barrera, (CC BY-NC-ND 2.0)

Jak się wyrwać spod koca?

Sposobów jest wiele! Coachowie sportowi polecają formułowanie celów i ambicji, zapisywanie korzyści, prowadzenie dzienników aktywności, wizualizowanie efektów treningów czy też wypracowanie systemu gratyfikacji i nagradzanie się za dobrze wykonane zadanie. To dobre, sprawdzone metody.

Poza tym warto skorzystać z tego, co oferuje nam świat technologii. Mamy do wyboru spektrum narzędzi, które przypomną o treningu, będą monitorować postępy i wyznaczać kolejne cele. Aplikacje mierzą efektywność ćwiczeń, wyniki i spalone kalorie. Wszystko jedno czy biegasz, chodzisz z kijami, jeździsz na rowerze lub wyciskasz ciężary - możesz prowadzić pomiary swoich wyników i monitorować postępy.

Motywacja Motywacja fot. flikr.com, Syed Ikhwan, (CC BY 2.0)

Walcz o siebie - warto

Każda osoba uprawiająca sport staje czasami przed dylematem - walczyć czy dziś odpuścić. Nie ma w tym nic złego! To bardzo ważne, aby dać sobie prawo do małego lenistwa. Powie wam to każdy profesjonalny sportowiec. Słabości są rzeczą ludzką, a pokonywanie ich ? wyzwaniem.

Łatwiej będzie mu sprostać, gdy uwiadomisz sobie źródła własnych motywacji. Niezależnie od tego czy jest ona ulokowana w nas czy na zewnątrz, czerp z niej siłę i ułatwiaj sobie zadanie korzystając z dostępnych pomocy. Sport to zdrowie, życie, pasja i źródło dumy z samego siebie. A to najcenniejsza nagroda, jaką sami możesz sobie przyznać.

I pamiętaj, jak powiedział Mark Fischer: - Najlepszy czas na działanie jest teraz.

Więcej o: