Nordic Walking z każdym rokiem przyciąga coraz większą liczbę zwolenników, mimo to wciąż jest aktywnością mało docenianą, szczególnie przez osoby młode. Tymczasem kijki mogą nam służyć nie tylko do chodzenia. Fizjoterapeuta i instruktor Michał Zarębski pokazuje siedem ćwiczeń, dzięki którym poprawimy swoją wydolność i usprawnimy ciało.
Michał Zarębski - fizjoterapeuta w Centrum Fizjoterapii i Sportu JEST LEPIEJ w Częstochowie, prezes Fundacji JEST LEPIEJ, zawodnik Regatta Nordic Team Częstochowa, Mistrz Polski Instruktorów 2015, Mistrz Polski Nordic Walking 2016 na 5km i zdobywca Pucharu Polski Nordic Walking 2016 na 5km.
Chód z kijami
Na początek najprostsze ćwiczenie - energiczny chód. Kijki trzymamy w połowie długości. Krok rozpoczynamy od pięty, kończynami górnymi wykonujemy obszerne wymachy. Ruch ręki akcentujemy z barku. Kije ustawione równolegle do podłoża.
Ćwiczenie aktywizuje pracę obręczy barkowej i uczy długiego kroku.
Pierwsza faza ćwiczenia: idziemy nie trzymając w ogóle rękojeści kija - kontakt z kijkiem zachowujemy tylko dzięki rękawiczce. Po kilkuset metrach zaciskamy pięści i pchamy kije mocno w podłoże.
Uwaga! Prawidłowo wykonywany marsz z kijkami aktywizuje 90 proc. mięśni!
Podczas tego ćwiczenia pracujemy tylko jedną ręką, drugą zginamy w stawie łokciowym, kij chowamy pod pachę. Najważniejszy ruch: rękę ruchomą mocno pchamy w kierunku podłoża. Ruch ręki inicjujemy z barku.
Ćwiczenie uczy efektywnej pracy rąk.
Oba kije ustawiamy z przodu. Prawą nogę wyciągamy przed siebie (tak samo, jak podczas marszu) i wykonujemy mocne odepchnięcie. Dostawiamy lewą nogę. Gdy już poczujemy zmęczenie, zamieniamy nogę.
Ćwiczenie doskonali ruch odepchnięcia od podłoża.
Ćwiczenia intensywne:
Bieganie z kijami - wersja intensywna, dla osób które dobrze już opanowały chód.
W tym ćwiczeniu angażujemy do pracy 90 proc. partii mięśniowych. Bonusem jest dodatkowy wysiłek aerobowy - zwiększamy wydolność i pobudzamy metabolizm.
Mocne odpychamy się na dwóch kijach i dzięki nim wykonujemy daleki wyskok do przodu. Ciężar ciała przenosimy na kijkach.
Wykonujemy wypad raz na jedną nogę, raz na drugą. WAŻNE! Kolano musi być nad stawem skokowym. Pilnujemy, by nie "uciekało" na boki, ani za linię palców u nóg. Ćwiczenie doskonale wzmacnia pośladki i uda.