5 diet polecanych przez celebrytów, które lepiej omijać w 2017 roku (oraz 3, które zdecydowanie warto wdrożyć)

Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyczne (British Dietetic Association) wzięło pod lupę diety, które w 2016 roku promowały gwiazdy czerwonego dywanu. Spośród wielu eksperci BDA wybrali pięć, których należy unikać, jeśli tylko mamy na względzie własne zdrowie. Oto one.
Dietę oczyszczającą poleca między innymi modelka Miranda Kerr Dietę oczyszczającą poleca między innymi modelka Miranda Kerr kolaż: Redakcja; fot: AG/istock.com

5 diet polecanych przez celebrytów, które lepiej omijać w 2017 roku (oraz 3, które zdecydowanie warto wdrożyć)

Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyczne (British Dietetic Association) wzięło pod lupę diety, które w 2016 roku promowały gwiazdy czerwonego dywanu. Spośród wielu eksperci BDA wybrali pięć, których należy unikać, jeśli tylko mamy na względzie własne zdrowie. Oto one.

Moda na odchudzanie i zdrowe odżywianie trwa od lat. I bardzo dobrze, pod warunkiem że to, co jemy, rzeczywiście służy nie tylko naszej sylwetce, ale również samopoczuciu. Celebryci, chociaż otoczeni przez ekspertów, nierzadko promują diety, które wcale nie muszą być dla nas korzystne. Niektóre informacje dotyczące programów odchudzających są zdradzane fanom tylko w niewielkim ułamku. Powielając niepełne informacje, bazując na specyfikach reklamowanych przez gwiazdy, możemy bardziej sobie zaszkodzić, niż pomóc. Zobacz, jak o poszczególnych dietach wypowiadają się eksperci.

Dieta oczyszczająca

Dietę oczyszczającą polecała m.in. szczuplutka modelka Miranda Kerr.

Na czym to polega: dieta oczyszczająca opiera się na spożywaniu wyłącznie "czystej" żywności, czyli produktów mało przetworzonych i jak najbardziej naturalnych. Zakłada eliminację rafinowanego cukru, a w niektórych przypadkach również glutenu, zbóż, nabiału. W skrajnej wersji dieta ta dopuszcza tylko surową żywność.

Zdaniem BDA: Idea minimalizowania spożywania cukru rafinowanego i produktów wysokoprzetworzonych jest dobra i korzystna dla zdrowia. Jednak klasyfikowanie żywności jako "brudna", czysta" jest prostą drogą do zaburzeń odżywiania, w tym ortoreksji - obsesji na punkcie zdrowej żywności. Jeśli nie masz zdiagnozowanych alergii lub nietolerancji pokarmowych, nie ma potrzeby, by rezygnować z poszczególnych grup produktów. Co więcej, odstawienie ich może powodować niedobory.

Niewiele osób zdaje sobie również sprawę, że niektóre produkty promowane jako zdrowe, jak np. olej kokosowy czy syropy służące jako zamienniki cukru rafinowanego, to również źródło kalorii. Nierzadko też nie niosą dużych korzyści zdrowotnych. Nie mówiąc już o tym, ile musimy za nie zapłacić...

diety diety kolaż: Redakcja. Fot: CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/bdhq; AG

Dieta oparta na tabletkach wspomagających odchudzanie

Tabletki na odchudzanie reklamuje m.in. Kim Kardashian.

Na czym to polega: producenci tabletek "na odchudzanie" przekonują, że ich pigułki "wchłaniają" tłuszcz i przyspieszają przemianę materii.

Zdaniem BDA: W ostatnich czasach nastąpił niepokojący wzrost sprzedaży internetowej różnego typu tabletek wspomagających odchudzanie. Kupowanie ich na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, jest niebezpieczne! W najlepszym wypadku możemy mieć po nich biegunkę. A w najgorszym? Wiele tabletek nie jest w żaden sposób przebadanych laboratoryjnie i mogę one zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia.

dieta dieta kolaż: redakcja. Fot: mat. prasowe Puma/Shutterstock

Dieta oczyszczająca "teatox"

Herbatki typu "teatox" poleca na swoim Instagramie m.in. modelka Kylie Jenner.

Na czym to polega: "teatox" oznacza "herbaciany detoks". Opiera się jednak nie na piciu czarnej czy zielonej herbaty, ale specjalnych, gotowych do zakupu mieszanek ziołowych. Kuracja ma na celu oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn i resztek pokarmów.

Zdaniem BDA: Mieszanki sprzedawane jako "teatox" - oprócz ziół - zawierają zwykle dodatkowo kofeinę w postaci guarany lub yerba mate, składniki mające działanie moczopędne i przeczyszczające. Picie tego typu specyfików w dłuższej perspektywie może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Herbatki "teatox" mogą wywołać bowiem biegunki, odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe, uszkodzenie flory jelitowej. Nie ma też żadnych dowodów naukowych na skuteczność takich herbatek.

Martin Martin kolaż: Redakcja; fot: CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/Roberto Ferló

Dieta 6:1

Chris Martin, wokalista grupy Coldplay, twierdzi, że na skutek diety 6:1 jest bardziej kreatywny.

Na czym to polega: przez sześć dni można jeść tak jak zwykle. Ostatniego, siódmego dnia należy trzymać ścisłą dietę (zwykle głodówkę). Chris Martin przekonuje, że taki schemat żywieniowy pozwala mu utrzymać niską wagę ciała, a także ma pozytywny wpływ na kreatywność.

Zdaniem BDA: 24-godzinna głodówka tak naprawdę prowadzi do problemów z koncentracją, powoduje zmęczenie i obniżenie nastroju. Nie ma żadnych dowodów naukowych, że dieta 6:1 jest skuteczna. Bycie na czczo przez cały dzień może być wręcz niebezpieczne. Zanim zdecydujesz o wprowadzaniu regularnych głodówek, skonsultuj się z lekarzem, by mieć pewność, że robisz to w sposób bezpieczny i kontrolowany.

diety diety Kolaż: Redakcja. Fot: mat. promocyjne TOUS; mat. promocyjne Bakalland

Dieta sokowa

Dietę opartą na zielonych koktajlach poleca m.in. Gwyneth Paltrow.

Na czym to polega: picie dużej ilości zielonych, warzywno-owocowych soków ma pomóc w utracie wagi, oczyścić organizm z toksyn, odmłodzić.

Zdaniem BDA: Organizm jest zdolny do samooczyszczania się i nie potrzebuje do tego zielonych mikstur. Tym bardziej że wiele osób pije soki przy zachowaniu pozostałych, złych nawyków żywieniowych. Należy też dodać, że nierzadko koktajle mylnie określa się jako niskokaloryczne. Z dodatkiem orzechów, awokado czy oleju kokosowego taki zielony shake może zawierać nawet 400 kcal. Jeśli zatem na co dzień spożywasz kaloryczne, wysokoprzetworzone produkty, a ponadto pijesz dużo energetycznych soków, jest duża szansa, że zamiast schudnąć - przytyjesz.

Zielone koktajle są zdrowe, jednak nie ma co przesadzać. Lepiej częściej sięgać po całe warzywa i owoce, a soki ograniczyć do 150 ml dziennie.

jedzenie jedzenie istock.com

Lista najbardziej polecanych diet

Na początku 2016 roku z inicjatywy amerykańskiego portalu U.S. News powstał ranking diet, przygotowany przy współpracy z ekspertami żywieniowymi. Spośród 38 różnych programów dietetycznych wybrano trzy, które zostały uznane jako najzdrowsze i najskuteczniejsze. Oto one:

Dieta DASH - Służy poprawie ogólnego stanu zdrowia, obniża ciśnienie tętnicze i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Główne założenia diety:

- spożywanie zbóż (3 porcje dziennie), produktów nabiałowych, warzyw, owoców, orzechów, ryb, nawadnianie

- unikanie soli, produktów wysokoprzetworzonych, alkoholu, papierosów.

Dieta MIND - połączenie diety DASH i diety śródziemnomorskiej. Służy poprawie ogólnego stanu zdrowia, wspiera pracę mózgu, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Główne założenia diety:

- jedzenie dużej ilości zielonych warzyw liściastych, produktów zbożowych (3 porcje dziennie), roślin strączkowych, roślinnych produktów zawierających tłuszcze nienasycone (orzechy, oliwę), ryb, owoców bogatych w polifenole  (jagody, truskawki), raz w tygodniu kieliszek wina.

- unikanie czerwonego mięsa i jego przetworów, masła, margaryny, serów, słodyczy, produktów typu fast food

Dieta TLC - Służy poprawie ogólnego stanu zdrowia, obniża ciśnienie, pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała. Główne założenia diety:

- jedzenie 6 porcji produktów zbożowych dziennie, ponadto spożywanie owoców, owoców suszonych, chudego nabiału, ryb i chudego mięsa, jaj (ale tylko białka), świeżych i suszonych ziół.

- unikanie żywności wysokoprzetworzonej, alkoholu, papierosów, napojów gazowanych, tłustych mięs, słodyczy

TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Zdrowe odżywianie. Obalamy 9 najpopularniejszych mitów

Więcej o: