Możesz w ciągu dnia dbać o prawidłową dietę i aktywność fizyczną, a wieczorem zniweczyć cały swój wysiłek. Te błędy popełnia wiele osób. Ty też?
1. Jesz na kolację pikantne potrawy
Fakt:
Uważasz, że potrawy bez pikantnych przypraw nie mają smaku. Pieprzu lub ostrej papryki dodajesz do zup, potraw mięsnych i warzywnych, a nawet posypujesz przyprawami kanapki.
Konsekwencje:
Pikantne przyprawy mogą powodować problemy z trawieniem, zgagę. To z kolei może prowadzić do pojawienia się kłopotów z zasypianiem. W efekcie organizm zareaguje spowolnieniem metabolizmu, a tobie w ciągu dnia stale będzie chciało się jeść.
Nasza rada:
Pikantne jedzenie z reguły jest korzystne i tak naprawdę pomaga nam podkręcić metabolizm (to brak snu go spowalnia). Zatem jeśli masz problemy z żołądkiem po pikantnej kolacji, wieczorem wybieraj łagodniejsze potrawy.
Fakt:
W ciągu dnia nie dojadasz, za to wieczorem próbujesz to nadrobić. Głód podpowiada ci, by sięgać po duże, obfite porcje. Sprawę pogarsza fakt, gdy w ramach takiej kolacji zjadasz ciężkie, tłuste potrawy.
Konsekwencje:
Kaloryczne jedzenie wpływa negatywnie na trawienie, w wyniku czego możesz mieć problemy ze snem.
Wieczorem nasz metabolizm spowalnia. Niewykorzystaną energię z pożywienia, organizm odkłada w formie tkanki tłuszczowej.
Nasza rada:
Na kolację wybieraj produkty nisko przetworzone: surowe lub gotowane. Odpadają zatem wszelkie fast foody, produkty smażone. Przykładowe kolacje idealne: sałatka z gotowanym kurczakiem, zupa z soczewicy lub gotowana lub pieczona ryba z warzywami.
Fakt:
Prowadzisz nieregularny tryb życia, lubisz życie nocne. Późno się kładziesz spać, by po 4-6 godzinach zerwać się do pracy. Druga opcja: dużo się stresujesz, w wyniku czego masz problemy ze snem.
Konsekwencje:
Twój metabolizm zwalnia.
W ciągu dnia stale odczuwasz chęć podjadania.
Masz podwyższony poziom kortyzolu.
Nie podejmujesz ćwiczeń, bo stale czujesz się zmęczony.
Nasza rada:
Powinieneś spać przynajmniej 8 godzin na dobę. Jeśli regularnie nie możesz zasnąć, poszukaj rozwiązania swojego problemu. Być może pomogą ci proste techniki relaksacyjne, wieczorna joga lub napar z melisy.
Częste zarywanie nocy z powodu imprez, również nie pomaga twojej sylwetce. Wszystko jest dla ludzi, jeśli jednak chcesz zadbać o zdrowie i figurę, ustabilizuj swoją dobową aktywność. Pomoże chodzenie spać oraz wstawanie o regularnej porze.
Fakt:
Wieczorem jesz kanapki, owoce, potrawy oparte na ziemniakach, kaszy, makaronach.
Konsekwencje:
Serwujesz sobie dużą porcję energii, której nie jesteś w stanie zużyć. Organizm przetwarza ją na dodatkowe kilogramy.
Nasza rada:
Produkty węglowodanowe spożywaj na śniadanie i obiad. Wieczorem sięgaj po warzywa, warzywa strączkowe, mięso, ryby, kiełki, pestki, orzechy (w niewielkiej ilości, gdyż są ciężkostrawne), nasiona. Jeśli czujesz, że się nie najadasz, możesz zjeść dodatkowo kromkę chleba pełnoziarnistego lub niewielką ilość brązowego ryżu/kaszy. Taka porcja węglowodanów na pewno ci nie zaszkodzi.
Wyjątek stanowią sportowcy (również amatorzy). Po wieczornym treningu (w szczególności treningu wytrzymałościowym), należy zjeść posiłek węglowodanowo-białkowy. W ten sposób szybciej się zregenerujesz i zmniejszysz ryzyko przetrenowania.
Fakt:
W ciągu dnia jesz niewiele lub bardzo restrykcyjnie pilnujesz diety. Wieczorem nie wytrzymujesz i sięgasz po słodycze, słone przekąski, fast foody.
Konsekwencje:
Serwujesz sobie dużą porcję energii, której organizm nie jest w stanie zużyć. Organizm przetwarza ją na dodatkowe kilogramy.
Niektóre przekąski, takie jak chipsy czy fast foody są dodatkowo tłuste. Mogą powodować problemy z trawieniem i zaburzać sen.
Nasza rada:
Nie musisz całkowicie rezygnować z niezdrowych przekąsek. Jednak jeśli już po nie sięgasz, to rób to w ciągu dnia, a nie wieczorem.
Fakt:
Lubisz wieczorem napić się piwa lub kieliszek wina. Nierzadko jeszcze późnym popołudniem lub na wieczór sięgasz po kawę.
Konsekwencje:
Kawa powoduje, że nie możesz zasnąć. Z kolei alkohol zaburza prawidłowy, zdrowy, mocny sen. W efekcie następnego dnia czujesz się rozbity, zmęczony, stale podjadasz.
W wyniku niedospania metabolizm twojego organizmu spowalnia.
Nasza rada:
Kawę wypijaj maksymalnie 4 godziny przed planowanym pójściem spać. W tygodniu zrezygnuj z alkoholu całkowicie. Jeśli już, pij okazjonalnie.
Fakt:
Przed snem przeglądasz portale informacyjne lub media społecznościowe. Nierzadko też wieczorem pracujesz przy komputerze.
Konsekwencje:
Niebieskie światło monitora może powodować zaburzenia snu. W takiej sytuacji spowalnia metabolizm, wzrasta chęć ciągłego podjadania w ciągu dnia
Fale radiowe również mogą powodować problemami z zasypianiem.
Nasza rada:
Wieczorem odłóż na bok komputer i telefon. W zamian za to poczytaj książkę, po którą już od dawna chciałeś sięgnąć.
Fakt:
Odchudzasz się i dlatego pomijasz wieczorny posiłek. Ewentualnie jesteś tak zapracowany, że wracasz do domu z pracy późno i od razu kładziesz się spać.
Konsekwencje:
Trudniej ci utrzymać tkankę mięśniową. W efekcie w ciągu doby spalasz mniej kalorii, twoje ciało jest słabsze.
Nasza rada:
Nawet jeśli nie masz czasu zjeść wieczorem pełnowartościowego posiłku, sięgnij chociaż po zdrową przekąskę np. warzywo.
TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
Psycholog: "Rób selfie, na trening zabieraj zeszyt". 8 rad, które pomogą ci schudnąć