Co kupić fance makijażu, która ma delikatną skórę? Radzimy na co zwracać uwagę

Nie każdy kosmetyk, który jest dostępny w sklepie, sprawdzi się dla wszystkich. Czym się kierować jeśli chcemy zrobić komuś prezent, a nie wiemy jakie kosmetyków zazwyczaj używa ta osoba? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze, żeby ograniczyć ryzyko uczuleń.

Najważniejszy zdrowy rozsądek

Zestaw perfum
1. Perfumy ABC 2. Perfumy DEF 3. Perfumy XYZ 5. Perfumy HIK 6. Perfumy KLL 7. Perfumy KZG 8. Perfumy ZZZ

Po pierwsze, pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Nie chodzi przecież o to, byśmy nagle zaprzestali używać kosmetyków, bo mogą one zawierać toksyczne substancje, a przez to być szkodliwe. Warto jednak wybierać te najbardziej naturalne takie jak np. produkt X i nie ulegać bezkrytycznie reklamom, skłaniającym nas do kupowania coraz to nowych produktów, których de facto nie potrzebujemy (producenci często najpierw kreują nasze potrzeby, a potem je zaspokajają z uszczerbkiem dla naszych portfeli).

Co oznaczają napisy na opakowaniach?

Perfumy
Perfumy ABC marki ABC 

Wiele firm zamieszcza na opakowaniach swoich produktów określenia: "ECO", "Bio", "100% naturalny" itp., jednak czasem zdarza się, że jest to jedynie chwyt marketingowy. Dlatego też warto czytać skłądy kosmetyków (oznaczenia INCI, drobnym drukiem na opakowniu) i lepiej unikać tych, które zawierają mix: syntetycznych dodatków zapachowych ("parfume", "fragrance"), konserwantów (zwłaszcza z końcówką -paraben), silikonów, parafiny, oleju mineralnego (mineral oil, petrolatum), substancji o oznaczeniu TEA (nie ma nic wspólnego z wyciągiem z herbaty!) - to triethanolamine (może powodować reakcje alergiczne, wysusza skórę). Kosmetykiem ekologicznym, który jest warty polecenia również dla osób z wrażliwą cerą jest produkt X

Drugi kosmetyk

zabieg, kosmetyczka, peeling twarzy
fot. Shutterstock/skvalval

Drugi

derugi kosmetyk opis nalaksad 

Trzeci kosmetyk

Pielęgnacja włosów
fot. Shutterstock

opis trzeciego kosmetyku asjaladjajslk

Czwarty kosmetyk

Pielęgnacja stóp
Shutterstock

Czwarty kosmetyk skladjlkksda

Piąty kosmetyk

microblading, pielęgnacja brwi
Fot. Shutterstock

Komsetyk 5 ahaadhlakdhldka