Większość osób szampon dobiera do włosów, a nie do skóry głowy. Jakie inne błędy popełniamy w pielęgnacji?

Dariusz Wójcik, stylista sztuki fryzjerskiej z DWCREATIVEGROUP, opowiedział nam o podstawach pielęgnacji włosów. Jak się okazuje, wiele osób robi to źle. Najważniejszą zasadą w pielęgnacji włosów jest częsta zmiana kosmetyków. Nasze kosmyki bardzo szybko przyzwyczają się do składników zawartych w produktach, przez co te mogą po pewnym czasie nie działać już tak, jak powinny. Zadaliśmy mu kilka pytań - zobaczcie, co odpowiedział.
Oddawanie moczu pod prysznicem może być szkodliwe dla zdrowia. Lekarka wyjaśnia Oddawanie moczu pod prysznicem może być szkodliwe dla zdrowia. Lekarka wyjaśnia fot. Shutterstock/namtipStudio

1. Jak często myć włosy?

Częstotliwość mycia włosów zależy przede wszystkim od ich rodzaju. W przypadku przetłuszczających się, których głównym problemem jest zbyt duża ilość sebum wydzielanego przez skórę głowy, codzienne mycie jest wręcz wskazane. Dlaczego? Zbyt długie przetrzymanie sebum na skórze głowy może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

Jeśli masz suchą bądź normalną skórę głowy, pamiętaj, aby za często nie myć włosów, ponieważ możesz uszkodzić ich naturalną warstwę lipidową. A to w konsekwencji może prowadzić do osłabienia włosa.

Częstotliwość mycia włosów zależy również od pory roku. Latem (wysokie temperatury) i zimą (centralne ogrzewanie, noszenie czapek) włosy mogą potrzebować częstszego mycia.

Dodatkowe rady:

  • przed myciem należy dokładnie rozczesać włosy,
  • włosy powinno się myć ciepłą wodą (ani gorącą, ani zimną),
  • szamponem myjemy tylko i wyłącznie skórę głowy i robimy to delikatnie opuszkami palców (nie szorujemy, nie drapiemy). Resztę włosów wystarczy tylko umyć spływającą po nich pianą,
  • włosy po myciu należy delikatnie odsączyć ręcznikiem. Nie powinno się ich pocierać, bo może to uszkodzić łuski włosa (mokre kosmyki są bowiem najbardziej narażone na uszkodzenia).
Jak dobierać szampon? Jak dobierać szampon? fot. Shutterstock/MosayMay

2. Jak dobierać szampon?

Dobór odpowiedniego szamponu zależy w głównej mierze nie od włosów, ale od rodzaju naszej skóry głowy oraz od ewentualnych problemów z nią. Do mycia najlepsze będą kosmetyki, które nie zawierają SLS, SLES, siarczanów, silikonów oraz innych substancji, które mogą niepotrzebnie obklejać skórę głowy oraz włosy.

W przypadku suchej skóry sprawdzą się szampony nawilżające oraz te przeznaczone do codziennego użytku. Zaś skóra przetłuszczająca się potrzebuje bardziej oczyszczających produktów, które lepiej poradzą sobie z oczyszczeniem z sebum.

Skóra problematyczna (z łupieżem czy nadmiernym wypadaniem włosów) potrzebuje specjalistycznych szamponów, które będą jednocześnie myć i przeciwdziałać problemom.

Szamponu z powodzeniem można używać nie tylko do mycia włosów:

Odżywki do włosów Odżywki do włosów fot. Shutterstock

3. Pielęgnacja włosów po myciu, czyli odżywki i maski. Jak je stosować?

Odżywki i maski dobieramy do rodzaju włosów, nie do skóry głowy. Zadaniem kosmetyku jest domknięcie łuski po ich myciu, dlatego tak ważne jest używanie go za każdym razem. Maski zazwyczaj zawierają większą ilość składników odżywczych, dlatego najlepiej stosować je, w zależności od stopnia zniszczenia włosów, przynajmniej raz w tygodniu i trzymać przez minimum 20-30 minut.

Włosy normalne, czyli zdrowe, naturalne potrzebują lekkich odżywek czy masek, takich które zbyt mocno ich nie obciążą. Suche i zniszczone kosmyki (zazwyczaj po farbowaniu czy rozjaśnianiu) potrzebują mocniejszej i bardziej złożonej pielęgnacji. Zazwyczaj w takich przypadkach potrzebne jest odpowiednie odżywienie włosów, jak również ich nawilżenie. Włosy przetłuszczające się (z przetłuszczającą się skórą głowy) mogą być też jednocześnie zniszczone np. na końcach, dlatego przy wyborze odżywki czy maski należy wziąć pod uwagę stan włosa. W takim przypadku należy jednak uważać, aby zbyt mocno nie obciążać skóry głowy. W związku z tym produktu nie należy nakładać u nasady głowy.

Włosy cienkie i delikatne potrzebują lekkich odżywek i masek, które ich nie obciążą. Najlepiej sprawdzą się produkty bez spłukiwania. Jeżeli natomiast takie włosy potrzebują mocniejszej pielęgnacji, to bardzo przydatnym trikiem będzie nałożenie maski bądź odżywki przed myciem (na lekko zwilżonych włosach), a następnie ich umycie.

Dodatkowe rady:

  • przed nałożeniem odżywki lub maski należy bardzo delikatnie odsączyć włosy ręcznikiem (nie pocierać ich zbyt mocno). Włosy lekko wilgotne (nie mokre) lepiej pochłaniają składniki odżywcze,
  • nałożoną odżywkę lub maskę najlepiej przeczesać grzebieniem, a spłukiwać zimną wodą, aby domknąć łuskę włosa,
  • w celu mocniejszej pielęgnacji (i zaoszczędzenia czasu) maskę można nałożyć na suche włosy i pozostawić na całą noc.
Prawidłowe suszenie włosów Prawidłowe suszenie włosów fot. Shutterstock/puhhha

4. Prawidłowe suszenie włosów - jak to się robi?

Umiejętne użycie suszarki domyka łuskę włosa, dzięki czemu jest on gładszy, błyszczący oraz mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Należy pamiętać, aby włosy suszyć ciepłym (nie gorącym) nawiewem, kierując go pionowo od nasady i kończąc zimnym powietrzem (to domknie łuskę włosa). Podczas częstego używania suszarki należy pamiętać o produktach chroniących włosy przed wysoką temperaturą.

Więcej o: