Zimowy wypad z przyjaciółką? Szwajcaria to miejsce, w którym nie będziecie się nudzić

Zimą wiele osób najchętniej nie wychodziłoby spod koca. Nie brakuje jednak i takich, którzy tylko czekają, aby wyjechać w podróż i zachwycić się zaśnieżonymi krajobrazami. Niezależnie od tego, do której grupy należycie, powinnyście odwiedzić Szwajcarię. Ten kraj sprawi, że naprawdę pokochacie zimę i spojrzycie na nią z zupełnie innej perspektywy. A jeśli już jesteście amatorkami tej pory roku, Szwajcaria ma wszystko, co trzeba, aby tę miłość pogłębić.
Szwajcaria może się pochwalić ponad 200 regionami narciarskimi Szwajcaria może się pochwalić ponad 200 regionami narciarskimi materiały partnera

Sporty zimowe w znanych i mniej znanych kurortach

Jazda na nartach czy snowboardzie to prawdopodobnie pierwsze, co nasuwa się na myśl, gdy mówi się o Szwajcarii. Nic dziwnego, bo kraj może poszczycić się blisko 200 regionami narciarskimi, w których panują doskonałe warunki do jazdy. Niezależnie od tego, czy śmigacie jak zawodowe narciarki, czy dopiero stawiacie na stoku pierwsze kroki. Szwajcarskie kurorty są otwarte zarówno na poszukiwaczy ekstremalnych emocji (możecie spróbować np. freeride'u), jak i tych, którzy jeszcze nie czują się pewnie -bez problemu znajdziecie profesjonalne szkółki narciarskie.

!Schweiz. ganz natuerlich. Skigenuss im Gebiet Grindelwald-First.Switzerland. get natural.Skiing in the Grindelwald-First area.Suisse. tout naturellement. Skier dans la region de Grindelwald-First.Copyright by: Switzerland Tourism - By-Line: swiss-image.ch/Sebastien Staub
materiały partnera

Wybór regionu łatwy nie będzie, ale wszystko zależy od tego, czego oczekujecie. Jeśli chcecie poszusować na najsłynniejszych stokach, wybierzcie te większe, np. Zermatt, Arosę czy Grindelwald. Szwajcaria jest też usiana wieloma mniejszymi, spokojniejszymi kurortami, które, choć mniej oblegane, gwarantują równie piękne widoki i niezapomniane przeżycia. To np. Bever, Braunwald czy Maloja.

Schweiz. ganz natuerlich.Langlauf Paar im Hide Away Hotel Spinas und Umgebung.Switzerland. get natural. Cross-country skiing couple in the Hide Away Hotel Spinas and surroundings.Copyright by: Switzerland Tourism - By-Line: swiss-image.ch/Markus Buehler
materiały partnera

Na koniec dnia zrelaksujcie się w cudownym spa Na koniec dnia zrelaksujcie się w cudownym spa materiały partnera

Spa na koniec dnia

A po szaleństwach na stoku przyjdzie pora na relaks w spa. To od was zależy, jak postanowicie zakończyć pełen wrażeń dzień. Relaksacyjny masaż? A może seans w saunie? Czemu nie jedno i drugie? W końcu jesteście na urlopie i możecie sobie pozwolić na chwilę zapomnienia.

Ekspres Lodowcowy Ekspres Lodowcowy materiały partnera

Podróż z widokiem

Szwajcaria słynie też z wyjątkowych, panoramicznych pociągów, których dachy są przeszklone, dzięki czemu będziecie mogły podziwiać otaczające was alpejskie krajobrazy. Widok na zawsze pozostanie w waszej pamięci i uważamy, że taka przejażdżka jest czymś, czego nie można pominąć. Każdy powinien mieć ją na swojej liście podróżniczych rzeczy do zrobienia.

Najsłynniejsze są Koleje Retyckie, do których należy Ekspres Bernina oraz Ekspres Lodowcowy, czyli ekspres lodowcowy. Koleje zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej i zostały wpisane na listę UNESCO. Pierwszy z nich po drodze z Chur do Tirano pokonuje aż 55 tuneli i blisko 196 mostów. Po drodze czekają na was też majestatyczne lodowce i malownicze jeziora.

]Bernina Express - Der Bernina Express in der Montebellokurve. Eine Fahrt von den Gletschern zu den Palmen.Bernina Express - The Bernina Express tackles the Montebello Curve. Bernina Express - Il Bernina Express nella curva di Montebello. Un viaggio dai ghiacciai alle palme.Copyright by Rhaetische Bahn   By-line: swiss-image.ch/Andrea Badrutt
materiały partnera

Trasa Ekspresu Lodowcowego jest równie spektakularna. Droga wiedzie przez 91 tuneli i 219 mostów! Doskonałego obrazu dopełniają ośnieżone zbocza stromych gór i rozległe, alpejskie łąki.

Zurych Zurych materiały partnera

City break po szwajcarsku

Ten zimowy raj świetnie sprawdza się też jako miejsce na krótki, przyjacielski wypad. Miast do wyboru jest tak wiele, że można byłoby napisać na ten temat osobny przewodnik. Możecie na przykład pojechać do Zurychu pięknie położonego nad Jeziorem Zuryskim. Od lat zalicza się go do miast o najwyższej jakości życia. To także stolica doskonałej kuchni. Zurych jest w gronie miast, które mają największą liczbę restauracji z gwiazdką Michelin na mieszkańca! Ogromną popularnością cieszą się też designerskie puby i restauracje w odnowionych, pofabrycznych pomieszczeniach, a także festiwale jedzenia ulicznego. Tam co roku odbywa się też festiwal Food Zurich, podczas którego skosztujecie doskonale przygotowanych potraw z całego świata.

KSchweiz. ganz natuerlich.Mystische Lichtstimmung ueber den beiden Burgen in Sion.Switzerland. get natural. Mystic light mood over the two castles in Sion.Suisse. tout naturellement. Mystical atmosphere declairage sur les deux chateaux de Sion.Copyright by: Switzerland Tourism - By-Line: swiss-image.ch/Jan Geerk
materiały partnera

A może bardziej urzeknie was Sion (stolica kantonu Wallis), który nazywany jest najbardziej słonecznym miastem Szwajcarii?

Słynie m.in. z wysokich, zamkowych wież i jest świetną bazą wypadową do odkrywania kurortów Wallis.

Valais - Terroir, raclette au feu de bois.WALLIS - Lokale Spezialitaet - Raclette am offenen Feuer.VALAIS - Local product - raclette cheese on an open fire.Copyright by: Valais/Wallis Promotion  By-Line: Valais/Wallis Promotion - Sedrik Nemeth
materiały partnera

Niezależnie od tego, które miejsce wybierzecie i co będziecie robić, nie pomijajcie restauracji z tradycyjną kuchnią szwajcarską.

Przepyszne sery, doskonałe fondue, czyli potrawa z rozpuszczonego sera, z dodatkiem białego wina i przypraw, w którym macza się kawałki pieczywa, bądź raclette, które zjadane jest z ziemniakami, ogórkami konserwowymi i cebulą, a czasami z kawałkami mięsa - to wszystko sprawi, że kuchnia szwajcarska zajmie ważne miejsce w waszym sercu.

}ADELBODEN - Ein Fondue Caquelon.Copyright by Tourismus Adelboden - Lenk - Kandersteg By-line: swiss-image.ch/Anja Zurbruegg
materiały partnera

Materiał powstał we współpracy z My Switzerland.