Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z faktu, że to, jak dbamy o środowisko, ma wpływ na nas samych. Nie tylko ograniczamy użycie plastików, czy kupujemy kosmetyki o dobrych składach, lecz także rezygnujemy z dalekich podróży samolotem. Wszystkich, którzy poszukują porad, jak poprawić los swój i planety, zapraszamy na nasz nowy cykl pt. 'Dbaj o siebie i środowisko' w co drugi wtorek o godz. 16.
Dbanie o urodę oraz chęć pozostania jak najdłużej młodym i pięknym są elementami ludzkiej codzienności już od czasów starożytnych - chyba każdy z nas kojarzy słynne kąpiele Kleopatry w kozim mleku i miodzie. Choć sposoby pielęgnacji zmieniały się na przestrzeni wieków, to do dziś chętnie sięgamy po naturalne produkty, w których znajduje się wiele cennych substancji odżywczych. Obecnie naturalna pielęgnacja i zdrowy styl życia jest nie tylko modą, lecz także sposobem na funkcjonowanie w zgodzie z naturą.
Choć najczęściej w domowej pielęgnacji wykorzystujemy miód, kawę, herbatę oraz mleko, to w naszej kuchni znajdziemy jeszcze więcej produktów zawierających cenne witaminy, mikro- i makroelementy, aminokwasy czy antyoksydanty, które w skuteczny sposób pomogą nam zadbać o nasze ciało, a także - dzięki zminimalizowaniu odpadów - o naszą planetę.
- W obecnych czasach coraz więcej osób przywiązuje wagę do naturalnej pielęgnacji, która opiera się na sprawdzonych surowcach kosmetycznych. Przygotowanie własnego kosmetyku pozwala na dobranie składu indywidualnie do potrzeb naszej cery, ponadto sprawia ogromną frajdę i satysfakcję, gdyż wykonany produkt jest w 100 proc. nasz, a zasoby naszych spiżarni i lodówek są pełne inspiracji - mówi Aleksandra Nowak, chemik oraz autorka bloga domowekosmetyki.pl.
Na początku lepiej zrezygnować z bardzo skomplikowanych receptur i nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Warto dać sobie trochę czasu na zapoznanie się z tematem, a także nabranie wprawy. Przygodę z domową pielęgnacją najlepiej rozpocząć od prostych, lecz równie skutecznie działających mieszanek. Poniżej znajdziesz kilka przepisów, z którymi poradzi sobie każdy. I co najważniejsze, produkty do ich wykonania z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.
Co ciekawe, idąc za trendem zero waste, możemy wykorzystać do codziennej pielęgnacji to, co pozornie wydaje się już do wyrzucenia. Jedną z takich rzeczy jest skórka banana, z której zrobić można nawilżającą maskę do włosów. Banany są cennym źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu naprawiają wyrządzone przez wolne rodniki zniszczenia, odmładzają, a także chronią przed stresem oksydacyjnym.
- Nie wyrzucam rzeczy, które często ktoś by wyrzucił. Któregoś razu przychodzi do mnie mąż i pyta, czy te skórki pomarańczy, co leżą na stole, to one mają pójść do kosza, czy do czegoś ich jeszcze użyję. - Akurat te możesz wyrzucić, wczorajszą skórkę po bananie chcę zachować - mówię i słyszę, jak Grzesiek grzebie w koszu, wygrzebując skórkę po bananie, którą zdążył wyrzucić. Chciałam z tego zrobić balsam do włosów. Przepis jest prosty: zdrapujesz łyżką wewnętrzną stronę skórki od banana, dodajesz łyżeczkę oleju z pestek winogron, miksujesz do jednorodnej masy i nakładasz na włosy jakąś godzinę przed myciem - zdradziła w jednym z naszych wywiadów Julia Wizowska, autorka książki 'Nie śmieci'.
W lodówce pozostało trochę natki pietruszki, która nie jest już pierwszej świeżości? Nie wyrzucaj jej do kosza! W łatwy sposób możesz zrobić z niej maseczkę do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, dojrzałej lub zmęczonej. Natka pietruszki zawiera cenny chlorofil, kwas foliowy, fosfor i znacznie więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Dzięki zawartym w sobie substancjom, pietruszka pomaga rozjaśniać i usuwać przebarwienia, zmniejsza i wygładza zmarszczki, nawilża, a także zmniejsza wydzielanie sebum, koi podrażnienia i stany zapalne.
Czy wiesz, że zamiast wyrzucać fusy z kawy, możesz użyć ich do zwalczenia uciążliwego cellulitu? Peeling kawowy jest nie tylko banalnie prosty w wykonaniu, lecz także tani i przede wszystkim skuteczny. Taki zabieg, za sprawą zawartej w kawie kofeiny, wpływa na znaczną redukcję cellulitu, a także wygładza i ujędrnia skórę ud, brzucha oraz pośladków.
Miód pszczeli jest jednym z najstarszych produktów naturalnych wykorzystywanych przez człowieka i należy do sprawdzonych oraz często stosowanych środków kosmetycznych. Jego właściwości znane są ludzkości od ponad czterech tysięcy lat. Bogactwo cukrów prostych, kwasów owocowych, związków azotowych i biopierwiastków sprawia, że miód pszczeli charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, wzbogacając skórę w liczne substancje biologicznie aktywne. Działa odkażająco, immunostymulująco, detoksykująco, rozjaśnia i poprawia koloryt cery. Może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, a najpopularniejsze sposoby na stosowanie miodu w domowej pielęgnacji skóry to maseczki, peelingi oraz kąpiele.
Masz problem ze zmęczonymi i opuchniętymi oczami? Domowe okłady z herbaty przyniosą wytchnienie. Następnym razem, parząc herbatę (czarną, zieloną lub ziołową) dla siebie lub domowników, nie wyrzucaj torebek, tylko zrób z nich okład. To zabieg, który stosowały już nasze babcie, a nawet prababcie. Teina i garbniki zawarte w herbacie pomagają zwężać naczynia krwionośne i likwidują obrzęk. Napary ziołowe zawierają natomiast substancje łagodzące podrażnienia, dzięki czemu zmniejszają zaczerwienienia i stany zapalne.
Domowe kosmetyki, które własnoręcznie wykonujemy z produktów znalezionych w naszej kuchni, to nie tylko sposób na naturalną pielęgnację, lecz także krok w stronę ekologii. Dzięki takim kosmetykom możemy ograniczyć ilość marnowanego jedzenia oraz innych odpadów, które produkujemy, kupując kosmetyki w różnych opakowaniach. Pamiętaj, nawet najmniejsza zmiana ma wpływ na naszą planetę.