Jak mężczyźni niszczą związki? 7 zachowań, które sprawiają, że ona jest coraz bardziej sfrustrowana

Każdy popełnia błędy, a poznanie ich jest pierwszym krokiem do poprawy relacji z partnerką. Oto 7 rzeczy, które panowie robią na co dzień, nie zdając sobie sprawy z ich destrukcyjnego oddziaływania.
związki związki CC BY 2.0 Flickr.com/frankjuarez

Jak mężczyźni niszczą związki? 7 zachowań, które sprawiają, że ona jest coraz bardziej sfrustrowana

Każdy popełnia błędy, a poznanie ich jest pierwszym krokiem do poprawy relacji z partnerką. Oto 7 rzeczy, które panowie robią na co dzień, nie zdając sobie sprawy z ich destrukcyjnego oddziaływania.

Przecież ci pomagam w domu

Wiele kobiet słyszy od swoich partnerów, że niesprawiedliwie są przez nie oceniani. Przecież oni realizują szereg obowiązków domowych, np. naprawa kranu, wymiana żarówki, przykręcenie klamki. Tak, ale nie zdają sobie sprawy, że tego typu rzeczy nie robi się codziennie! W przeciwieństwie do prania, prasowania, mycia podłogi, ubikacji, wanny, kuchenki, ścierania kurzu z szafek, zmywania, gotowania, planowania posiłków, już nie mówiąc o wszelkich czynnościach związanych z opieką nad dzieckiem.

Niestety, kobiety same wpadają we własne sidła, mówiąc: "nie pomagasz mi". Jednak twoim zadaniem nie jest "pomagać". Twoim zadaniem jest się angażować, współtworzyć. To zrozumiałe, że jesteś zmęczony po pracy, że w weekend chcesz odpocząć. Tylko że ona też. Dlatego może warto odnieść brudny kubek i od razu go przemyć pod zlewem. Zmieść piasek z butów, zanim rozniesie się po całym domu. Rozwiesić pranie przed wyjściem do pracy, czyli mówiąc krótko: tak rozplanować tydzień, by nie trzeba było spędzić całego weekendu na odkurzaniu i zmywaniu.

Myślisz, że problem bałaganu to drobnostka? Na początku tak. Wtedy jeszcze uznaje się, że leżące na podłodze skarpetki są "urocze", a brudne kubki tylko trochę irytujące. Później jednak, gdy twoja partnerka czuje się obarczona opieką nad całym domem, robi się bardzo niemiło. Pojawia się poczucie niesprawiedliwości, frustracja. A to nie wróży pozytywnego zakończenia.

ZOBACZ TEŻ:

Jak kobiety niszczą związki? 8 komunikatów, które oddalają cię od partnera

Jak sprawdzić czy to ten jedyny? Oceń cztery aspekty związku

Kiedy słowa "kocham cię" grzęzną w gardle... Dlaczego boimy się zaangażowania?

związek związek CC BY 2.0 Flickr.com/Bradley Gordon

Ty i te twoje babskie rzeczy...

Cokolwiek twoja kobieta zrobi, jest "babskie", znaczy gorsze, mniej poważne. A jeśli nawet ona wyjdzie poza schemat: ciuchy i makijaż, zapewne nieudolnie naśladuje "męskie" zadania. Wydaje ci się to nie tyle poważne, ile najwyżej "dziecięco urocze". Bo przecież ona i tak nie osiągnie mistrzowskiego poziomu, który osiągają panowie.

Gorzej. Komunikaty, które wypowiadają kobiety, również są "babskie", zapewne podyktowane hormonami, okresem, pogodą. Nie warto tego słuchać z uwagą, wszak "baba" pogada, pogada, pokrzyczy i przestanie. A może warto jej posłuchać? Może ma racje? Nie dowiesz się, dopóki będziesz ją traktował bez należnego szacunku.

związki związki CC BY 2.0 Flickr.com/Romain Toornier

Mnie to nie dotyczy

Nie myślisz o tym, co dziś przygotować na obiad, co kupić w sklepie spożywczym, gdzie pojedziecie na wakacje, czy w ramach nadchodzącej zimy nie warto już zainteresować się sprawieniem dziecku kurtki. Wszystko jest na ostatnią chwilę, na wszystko jest jeszcze czas, bo... o wszystko zazwyczaj dba ona.

Tak, zazwyczaj kobiety są wielozadaniowe. Tak, doskonale potrafią rozplanować dzień i jeszcze mieć chwilę dla siebie. Jednak dzieje się tak, gdyż tego się od niej oczekuje. Rezultat jest taki, że po pewnym czasie masz u boku przemęczoną, zestresowaną i sfrustrowaną kobietę. Taką, która nie ma czasu na realizację swoich marzeń i zainteresowań.

związek związek CC BY 2.0 Flickr.com/sylvar

Krytykuje ją w miejscu publicznym

Nie tak się ubrała, nie rozumie elementarnych zasad fizyki lub nie potrafi parkować? Odpuść sobie prześmiewcze teksty zarówno w towarzystwie, jak i wtedy, gdy jesteście sami. Myślisz, że protekcjonalny ton i cyniczny uśmieszek pokazują cię w roli wszystkowiedzącego? Być może. Ale pamiętaj, że po drugiej stronie kreujesz niepewną siebie i stłamszoną kobietę. Kiedyś ci za to "podziękuje".

związek związek CC BY 2.0 Flickr.com/Pfauenauge *back to school...on and off* Follow

Pamiętaj, że jutro mam założyć koszulę. I obudź mnie rano!

Twoja partnerka czuwa nad tym, abyś obudził się do pracy na czas? Szykuje ci wyprawkę na cały dzień? Może to lubi, a może na dłuższą metę nie chce być odpowiedzialna za ewentualne niedopilnowanie ważnej sprawy, która dotyczy ciebie? Warto wziąć odpowiedzialność za siebie i tak rozplanować dzień, aby zdążyć się odpowiednio do pracy przyszykować. Ona ma i tak dużo na głowie.

związek związek CC BY 2.0 Flickr.com/danabooo

W domu też mogłabyś jakoś wyglądać...

Wymagasz od niej zwiewnej koszulki na noc, dyskretnego makijażu w wolny dzień oraz zadbanej fryzury nawet podczas szalejącej w domu grypy? A może warto docenić ją taką, jaka jest naprawdę?

Czasem kobiety nadmiernie zwracają uwagę na swój wygląd w domu, bo myślą, że tego oczekuje od nich partner. Są tego uczone od dzieciństwa. Jeśli jednak pokażesz jej, że pokochałeś ją taką, jaka jest, odkryje w sobie wewnętrzne piękno, pozbywając się tym samym kompleksów.

A jeśli już naprawdę chcesz zmobilizować partnerkę o dbanie o swoje ciało, zacznij od siebie. Powiedzenie "każdy ptaszek ma swój daszek" jedynie nieudolnie maskuje twoje lenistwo.

związek związek CC BY 2.0 Flickr.com/Thomas Leth-Olsen

Daj, ty się do tego nie nadajesz...

Łatwiej jest być zaradnym i męskim, gdy ma się u boku kobietę niepewną siebie. Taką, która nie wie, dlaczego aktualizacje systemu są ważne oraz gdzie jest płyn chłodzący w samochodzie. Przekonując ją, że takie tematy nie są przeznaczone dla niej, robisz krzywdę wam obojgu. Partnerce, bo nie pozwalasz jej rozwinąć skrzydeł, pielęgnując zaprogramowane już w dzieciństwie "nie potrafię", "nie nadaję się", "to nie dla mnie" i sobie, bo używając tanich metod, które mają służyć pokazaniu twojej wielkości, stoisz w miejscu, nie rozwijasz się. Wszak kobiecie mało rozgarniętej w męskich tematach, łatwo jest zaimponować.

Staraj się, aby twoja partnerka była maksymalnie samodzielna. Pokaż jej, że jest silna i na wiele ją stać. Zamiast wyrywać jej klucz francuski z rąk, pokaż jej, jak go użyć w konkretnej sytuacji. Po co? Dzięki temu zyskasz prawdziwą partnerkę, pewną siebie. Taką, która zamiast uwieszać się na tobie, zawsze będzie gotowa wesprzeć cię w każdej sytuacji i stanąć po twojej stronie.

Więcej o: