Pourywane guziki, powyciągane swetry, zniszczone tkaniny - znasz to? Być może notorycznie popełniasz błędy, które wpływają na krótką żywotność twoich ubrań. Oto 9 najczęściej spotykanych uchybień.
Błąd nr 1. Nie sortujesz ubrań
Zazwyczaj oddzielamy rzeczy jasne od kolorowych, jednak niekiedy zapominamy o podziale na tkaniny trwałe i delikatne. Najlepiej posortować je również ze względu na temperaturę prania:
- bielizna - 40 stopni
- odzież kolorowa - 40 stopni
- odzież biała - 40 stopni (w przypadku dużego zabrudzenia 60 stopni)
- pościel, ręczniki - 60 stopni
- odzież sportowa - 30-40 stopni. Pamiętaj, że specjalnego traktowania wymaga odzież z membraną
- swetry - należy prać ręcznie, ewentualnie w pralce za pomocą programu dedykowanego do prania wełny
Dla pewności zawsze patrz na informacje zawarte na metce.
Nadmiar proszku osadza się w pralce i na odzieży, co bywa powodem alergii. Dokładnie czytaj zalecenia producenta odnośnie tego, ile sypać proszku. Obserwuj również swoje ubrania. Jeśli po wyjęciu z pralki widzisz biały osad, znaczy, że sypiesz zbyt dużą ilość detergentu.
ZOBACZ TEŻ:
Zanim włożysz pranie do pralki, zasuń wszystkie suwaki i zapnij rzepy. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zniszczenia pozostałej odzieży.
Z kolei guziki - odpinaj. Dzięki temu uchronisz koszule i bluzki przed zniszczeniem, a guziki przed pourywaniem.
Stroje kąpielowe, a w szczególności takie, które mają fiszbiny i wkładki, nie powinny być prane w pralce. Po każdym użyciu pierz je ręcznie w chłodnej wodzie. Moczenie nie powinno trwać dłużej, niż 5 minut.
Zbyt duża liczba ubrań sprawia, że pralka zużywa więcej wody i energii, a tkaniny gorzej się dopierają. Przeładowanie może także doprowadzić do uszkodzenia bębna.
Niektóre plamy, zamiast traktować silnym detergentem, można usunąć za pomocą naturalnych środków. Np. soda oczyszczona spiera tłuszcz, woda utleniona ma właściwości wybielające, a sok z cytryny usunie żółte przebarwienia z białych tkanin.
Bęben pralki należy regularnie czyścić. Jak? Wsyp do pojemnika na proszek 3/4 szklanki sody oczyszczonej, ustaw pralkę na temperaturę 90 stopni i wstaw puste pranie.
Druga opcja: do pojemnika na proszek wsyp 1/3 szklanki kwasku cytrynowego. Reszta jak wyżej.
Wełniana odzież dłużej zachowa swój wygląd, jeśli będziesz ją na czas prania chować do poszewek na poduszki.
Podczas zapierania plam nie należy zbyt mocno pocierać materiału, bo ulegnie on uszkodzeniu. Do każdego rodzaju plamy dobieramy inny środek. Plamy tłuste usuniemy za pomocą płynu do prania. Plamy z kawy za pomocą proszku do prania wymieszanego z zimną wodą i octem. Plamy z krwi przepłukujemy zimną wodą.