Dzień Kobiet 2023: jedziemy z tym bingo. "Wnosicie w nasz świat harmonię", "życzymy pięknego uśmiechu"

Marta Nowak
8 marca 2022 Marek Kuchciński pisał, że kobiety są jak Bayraktar: subtelne, a jednak chronią z wielką mocą. Parę lat temu Eryk Mistewicz z okazji Dnia Kobiet kłaniał się "zdroworozsądkowym sojuszniczkom mądrych mężczyzn". W 2023 r. okolicznościowe atrakcje zapewnili nam m.in. przedsiębiorca Rafał Brzoska, minister Henryk Adamczyk, a także liczni strażacy - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.

Jest tak: czasem człowiek ma nadzieję, że świat idzie już do przodu i pewne rzeczy odchodzą w zapomnienie. A potem się okazuje, że jednak niestety nie. Tak właśnie jest z pewnym specjalnym rodzajem życzeń na Dzień Kobiet – tych pełnych róż, próśb o uśmiech i wzmianek o tym, jak łagodzimy męskie obyczaje. Drogie panie, zapraszam na autorski przegląd najfajniejszych tegorocznych pozdrowień.

Tulipany od mundurowych

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk (ten od wybuchu pocisku z granatnika) wystosował w nasze święto oficjalne pismo, które byłoby całkiem okej, gdyby nie drugi akapit. W tym bowiem zawarte są podziękowania dla policjantek "za wszystko, co robią każdego dnia, aby otaczająca nas rzeczywistość była piękniejsza i bardziej przyjazna". Czyżby funkcjonariusze płci męskiej mniej się o to starali?

O krok dalej poszedł Komendant Główny Straży Pożarnej. Ten na tle róż wymienił rozliczne cechy, które skojarzyły mu się z kobiecością. To m.in. odpowiedzialność, cierpliwość, empatia, wrażliwość, intuicja i "pozytywne emocje promieniujące na otoczenie". Jest też podziękowanie dla pań za "cichą modlitwę" o powrót strażaków z akcji.

Ten dzień w ogóle należał do strażaków. I tak Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki na ozdobnej papeterii zauważył, że funkcjonariuszki i druhny OSP wnoszą do "naszego" (czyt. domyślnie męskiego) życia "dużo ciepła i uśmiechu". Docenił też, jak godzą pracę z obowiązkami rodzinnymi.

A mazowiecki komendant podziękował koleżankom za to, że "wnoszą w naszą służbę nowe spojrzenie, łagodzą obyczaje oraz dają nam możliwość spojrzenia na wiele spraw z zupełnie innej perspektywy". 

Miła atmosfera w brudnej polityce

No dobrze, wyjdźmy z remizy i sprawdźmy, jaki okolicznościowy przekaz kieruje do kobiet głowa państwa. Oto kartka od Andrzeja Dudy, który docenia wrażliwość pań (ale i siłę, która kryje się obok):

Długie i pełne treści życzenia otrzymałyśmy w tym roku także od Henryka Kowalczyka, wicepremiera oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Przyjmijcie, proszę, wyrazy szacunku za zaangażowanie w pracy i pielęgnowanie domowego ogniska. Łączą Panie bowiem dwa pełnoprawne etaty – w pracy i w domu

– napisał minister, który najwyraźniej zna życie i wie, że ten drugi etat raczej nie jest do podziału pomiędzy dwoje partnerów. W sprawdzonym stylu dodał też:

Drogie Panie! W naszych instytucjach pracujących na rzecz rolnictwa stanowicie większość. To również dzięki Wam milsza jest atmosfera w naszych miejscach pracy. To Wy potraficie łagodzić napięcia i powstrzymywać złe emocje.

A na poziomie lokalnym wojewoda pomorski Dariusz Drelich – jak przystało na dżentelmena starej daty – pochwalił panie za to, że "nasz świat" jest dzięki nim przyjemniejszy.

Wnosicie w nasz świat harmonię, nadajecie życiu sens i wartość. Jesteście symbolem racjonalnego, pięknego świata. Dzięki Wam codzienność nabiera barw.

Uśmiech w sporcie, koloryt w biznesie

W kobiece święto miło jest także poza służbami i instytucjami państwa. I tak fanki sportu mogły dziś przeczytać życzenia uśmiechu tak pięknego jak ten, który mają siatkarki najpiękniejszej ligi świata:

To nie jedyne okołosportowe życzenia "uroczego uśmiechu nieschodzącego z twarzy":

Niespodziewanie jeden z najciekawszych odświętnych komunikatów wygłosił w tym roku Rafał Brzoska. Prezes firmy InPost na LinkedInie zaapelował, by "wzmacniać rolę Pań w naszych organizacjach". A w osobistych życzeniach wytłumaczył, czemu kobiety są tak ważne:

Bez was życie nas, facetów, byłoby nudne, smutne i myślę, że pozbawione tego wspaniałego kolorytu i tej mądrości, którą wnosicie do naszego życia.

Przeprowadził też zwięzłą ewaluację ogólnej sensowności Dnia Kobiet.

Myślę, że jesteście tak ważne w życiu każdego mężczyzny, że należy wam się odpowiedni szacunek i na pewno co najmniej jeden dzień w roku powinien być waszym świętem

– ocenił Brzoska.

Rafał Brzoska: życzenia na Dzień KobietRafał Brzoska: życzenia na Dzień Kobiet Fot. LinkedIn/Rafał Brzoska

Wszystkiego najlepszego, kochane panie.

Wszystkiego naj!

Więcej o: