Miłość bez słów

Słowa mają wielką moc. Ale mowa ciała potrafi zdradzić więcej niż niejedna deklaracja słowna. Obserwuj swojego rozmówcę, a wiele się dowiesz.

Gesty zdradzą więcej niż tysiące słów

Mowa ciała to ważny dział psychologii społecznej. Często nazywamy ją komunikacją niewerbalną. Mowa ciała w relacjach damsko-męskich obejmuje takie komunikaty jak gesty, ruchy ciała, mimika, postawa i ukierunkowanie ciała, ruchy oczu, a także sposób poruszania się. Bardzo często bezwiednie i bez fachowej wiedzy obserwujemy rozmówcę i intuicyjnie wyczuwamy co chce nam zakomunikować poprzez swoją mowę ciała. Umiejętne odczytywanie gestów, spojrzeń czy ruchów może pomóc w lepszym poznaniu się. Mowa ciała jest również odpowiedzialna za to, czy dobrze czujemy się w czyimś towarzystwie. Nie potrafimy jej całkowicie kontrolować, dlatego to ona jest najstarszą i najszczerszą formą komunikacji. Znając znaczenie gestów można do pewnego stopnia kontrolować swoją mowę ciała, panować nad nią, a także odczytać to co chce nam powiedzieć mężczyzna.

Czego nie robić?

Bez względu na to, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, pewne komunikaty niewerbalne zdradzą twoją niepewność, zakłopotanie czy brak zainteresowania rozmówcą. Najczęstsze z nich to:

- opuszczanie oczu, unikanie kontaktu wzrokowego: takie zachowanie może sugerować niepewność. Tak postępują również osoby, które kłamią. Kiedy nie patrzymy rozmówcy w oczy, ten nigdy nam nie zaufa. Bardzo ważne jest, aby patrzeć na człowieka, kiedy on mówi. To wyraz zainteresowania i zaangażowania

- krzyżowanie rąk na piersi: to klasyczna poza zdradzająca, że nie jesteśmy zainteresowani rozmówcą. Skrzyżowane ręce to bariera oznaczająca zamknięcie się w sobie

- częściowa bariera polegająca na trzymaniu jednej ręki wyprostowanej i zablokowanie łokcia poprzez chwycenie go w drugą dłoń to postawa zdradzająca osobę czującą się obco w grupie i mającą małe zaufanie do siebie

- krzyżowanie nóg to wyraz postawy obronnej i uległej.

Kiedy panowie przesadzają?

Panowie bardzo często stają w rozkroku. Tą postawą pragną pokazać, że są pewni siebie i dominujący. Kiedy wysuwają jedną stopę do przodu, wówczas przybierają tzw. pozycję kowbojską. Ma ona świadczyć o męskości. Mężczyźni trzymający ręce na biodrach chcą podkreślić swoje fizyczne rozmiary. Panowie upodobali sobie również pozycje siedzenia, którą psychologowie nazywają amerykańską czwórką. To ulubiony sposób siedzenia Amerykanów, którzy lubią mierzyć swoje siły z innymi. Z amerykańską czwórką mamy do czynienia kiedy mężczyzna jedną nogę trzyma na ziemi, a drugą opiera się łydką o kolano tworząc w ten sposób liczbę cztery. Siadając w ten sposób panowie chcą wyrazić pewność siebie, zdecydowanie i upór w dążeniu do celu. Wszystkie te gesty mężczyźni wykonują często po to, aby zrobić na kobiecie jak najlepsze wrażenie. W rzeczywistości nie zawsze się jednak sprawdzają. Zdarza się, że kiedy przerysowane, wyglądają groteskowo.

Kiedy kobieta uwodzi

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w bliższych kontaktach wodzą spojrzeniem po partnerze w obwodzie tzw. trójkąta. To tzw. spojrzenie intymne, którym penetrujemy partnera wzrokiem od linii oczu po okolice krocza. Kiedy kobieta robi ręką gest odrzucenie włosów na plecy to znak, że chce się zaprezentować od jak najlepszej strony. Mężczyźni zwracają również uwagę na to w jaki sposób panie dotykają przedmiotów o cylindrycznym kształcie. Sposób trzymanie kieliszka na nóżce, papierosa czy długopisu to nieświadoma prezentacja m.in. tego o czym może myśleć kobieta. Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami i zabawa butem ma rozbudzić zmysły mężczyzny. Zaplątanie nóg uważa się za najbardziej seksowną pozycję i jej zadaniem jest rozbudzenie męskich zmysłów pożądania. Kiedy kobieta gładzi się po udzie wysyła jasny sygnał, że chce być dotykana.

Lepiej zrozumieć siebie

Mowa ciała rozwija się przez miliony lat, jednak studia naukowe trwają dopiero od połowy XX wieku. Komunikowanie niewerbalne ma ogromne znaczenie w zrozumieniu zachowań drugiego człowieka, tak na polu zawodowym, jak osobistym. Trzeba pamiętać, że mowa ciała nie jest uniwersalna. Zależnie od kultury, różne gesty mogą mieć odmienne znaczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że gdybyśmy choć w połowie rozumieli sygnały, które do siebie wysyłamy, mielibyśmy ułatwione zadanie m.in. w zdobywaniu ich serc. Książka Allana Pease "Mowa ciała. Jak odczytać myśli innych ludzi z ich gestów" pomoże ci lepiej poznać mowę ciała osób z twojego otoczenia.

Perfekcyjne figury gwiazd

Więcej o: