Gdy w związku brakuje seksu

Nawet w udanych związkach po jakimś czasie może dochodzić do obniżenia libido. Brak potrzeb seksualnych może być związana z wieloma czynnikami.

Kompleksy

Problemem może być już kilka kilogramów więcej. Nie czujemy się zadowoleni z własnego ciała, wstydzimy się swojego wyglądu. Chcemy ukryć fałdki, większy brzuszek nie pokazując się swojemu partnerowi. Wygląd zewnętrzny jest przecież pierwszym czynnikiem, który rzutuje na nasze postępowanie w wyborze odpowiedniego partnera czy partnerki. Najczęściej zaprzestajemy zbliżeń lub "kochamy się po ciemku". To wszystko po to, aby nie narażać się na krytykę partnera. Czasem jednak niewiele potrzeba, by zmienić swoje nastawienie. Może to być romantyczny wieczór przy świecach, a może nowa seksowna bielizna, w której kobieta poczuje się seksownie.

Tempo życia

Przyczyn spadku libido może być wiele. W pierwszej kolejności wymienia się: stres, nawał pracy czy tempo naszego życia. Stres wpływa zarówno na seksualność kobiet, jak i mężczyzn. Doprowadza nie tylko do oziębłości seksualnej czy zaburzeń erekcji u mężczyzn, ale także do problemów z płodnością. Stresujące sytuacje często doprowadzają nas do stanów depresyjnych, które wyjątkowo skutecznie obniżają nasze libido. Może warto zwolnić, odpocząć razem, przygotować wspólną kąpiel.

Konflikt w związku

Często brak ochoty na seks pojawia się u osób, które czują do partnera jakiś nie do końca wyjaśniony żal, pretensję. Brak porozumienia w związku może doprowadzić do blokady. Taka osoba przestaje myśleć o swoich seksualnych potrzebach. Stwierdzono, że w połowie przypadków przyczyna obniżonego libido leży w zaburzonych relacjach między partnerami. Leczenie należy rozpocząć od szczerej rozmowy z partnerem. Jeśli to nie da pożądanego efektu, konieczna będzie wizyta u seksuologa lub psychoterapeuty specjalizującego się w terapii partnerskiej.

Spadek atrakcyjności partnera

Zazwyczaj w okresie zakochania czy nowego związku potrzeby seksualne są większe, ale po zakończeniu pierwszej fazy znajomości potrzeby zmniejszają się. Nadwaga, zaniedbanie się partnera sprawia, że unikamy kontaktów seksualnych. Atrakcyjność to nie tylko wygląd, to również nasze zachowanie. Starajmy się być dla siebie uwodzicielscy, tajemniczy. Żadna prawda nie pociąga ludzi tak, jak tajemnica. Nie ma seksu bez pożądania. Pożądanie nie istnieje, jeśli partnerzy nie są dla siebie wystarczająco atrakcyjni, jeśli nie adorują siebie nawzajem.

Choroba

Brak ochoty na seks może tez być jednym z objawów choroby. Mogą to być: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, depresja, zaburzenia hormonalne czy choroby serca i nerek. Jeśli to trwa już jakiś czas, może warto porozmawiać ze swoim lekarzem, który może zlecić podstawowe badania. Często zdarza się, że mężczyzna unika zbliżeń, gdyż nie chce dopuścić do sytuacji, w której okaże się, że nie może "stanąć na wysokości zadania". Ukrywanie problemów z erekcją nie jest wyjściem z sytuacji. Warto pomyśleć o wizycie u seksuologa. Okresowy spadek ochoty na seks możemy jednak uznać za normalny. Wpływa na to nasza aktywność, stres i zmęczenie.

Poród

Psychologowie podkreślają, że jest to przełomowy moment w związku. Również w dziedzinie seksu. Partnerzy mogą się do siebie bardzo mocno zbliżyć lub stać się dla siebie obcymi ludźmi. Ponowne wejście w świat seksu rzadko odbywa się bez problemów. Jednym z nich może być uwalnianie przez organizm kobiety ogromnej ilość oksytocyny tzw. hormonu więzi. Lekarze twierdzą, że to właśnie ona odpowiada za "przestrojenie" emocji kobiety na: spokój i stabilizację. Seksualna niechęć kobiety trwa mniej więcej przez cały okres karmienia piersią, a czasami nawet dłużej. Inną przyczyną może być brak pewności siebie. Wiele kobiet wstydzi się swojego ciała po porodzie, odczuwają skrępowanie podczas zbliżenia. Obawiają się, że nie są już tak samo pociągające i atrakcyjne dla męża. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się większa dawka ruchu, ćwiczenia i zabiegi pielęgnacyjne.

Więcej o: