Zazdrość. Zdrowe emocje czy niszczące obsesje?

W chrześcijaństwie zazdrość jest uważana za jeden z grzechów głównych. Czym jest? Zazdrość to zazwyczaj uczucie negatywne, choć w łagodnej formie może być bodźcem do pozytywnej konkurencji i realizacji własnych aspiracji. Jak pozbyć się tej niezdrowej zazdrości? Kiedy zazdrość bywa motywując i inspirująca?

Co robisz, kiedy dowiadujesz się, że twoja koleżanka z pracy dostała awans, a ty nie? Albo, kiedy twoi znajomi spędzając wakacje na jachcie, a ty na działce? Nic na to nie poradzimy, że zdarza nam się zazdrościć innym pieniędzy, powodzenia, dochodowej pracy, rodziny. Jak wyzbyć się zazdrości i szczerze cieszyć się szczęściem przyjaciół czy znajomych?

Zazdrość motywuje

Trudno nam się do tego przyznać, ale często zazdrościmy, kiedy innym powodzi się lepiej od nas. W takich sytuacjach można zadać sobie pytanie: czym jest zazdrość? Wyrazem niepewności, kompleksów, obsesją? Zazdrość zazwyczaj jest uważana za uczucie negatywne, choć w łagodnej formie może być bodźcem do pozytywnej konkurencji i realizacji własnych celów, marzeń i aspiracji. Kiedy chcemy powtórzyć czyjś sukcesy, to wówczas mamy do czynienia z pozytywną formą zazdrości, która być może nie przynosi chluby zazdrośnikom, ale wydaje się jednym z najbardziej istotnych czynników wszelkiego postępu. Kiedy chcemy dla siebie tego co mają już inny, wówczas zazdrość tylko motywuje do działania i doskonalenie się.

Zazdrość inspiruje

Skoro ludzie podobni do ciebie dosięgają szczytów i realizują marzenia, to znak, że kiedy się pracuje i stara, wszystko jest możliwe. Zamień uczucie zazdrości na zdrową inspirację i motywację. Powiedz osobie, której zazdrościsz, że marzysz o takim samym sukcesie. Może się okazać, że dzięki szczerej rozmowie otrzymasz kilka przydatnych porad i wskazówek.

Nie porównuj się

To że wciąż porównujemy się z innymi jest normalnym zachowaniem, ale nie oznacza, że zawsze musimy to robić. Zamiast zadręczać się myślami, że inni mają więcej czy lepiej, zadaj sobie pytanie: czy rzeczywiście to czego zazdrościsz przyniosłoby i tobie lepsze samopoczucie? Na łamach brytyjskiego magazynu "Psychologies" psychoterapeutka Emma Baskerville radzi, aby zamiast myśleć o szczęściu innych, ustalić własne cele i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: czego jeszcze mi brakuje? Może się okazać, że wbrew pozorom, wcale nie domu czy samochodu, którego tak zazdrościsz sąsiadom.

Czekaj na swój moment

To zrozumiałe, że ciężko pracując oczekujesz nagrody. W momencie kiedy jej nie dostajesz odczuwasz niesprawiedliwość, że inni awansują, zbierają pochwały, a ty nie. Zamiast zadręczać się pytaniem: dlaczego nie ja, pomyśl, że tak samo jak ty, inni też zasługują na sukces, nagrody, pochwały. Kiedy przyjdzie taki moment, że i tobie przytrafi się coś dobrego, będzie ci miło, że twoim sukcesem będą cieszyć się też inni. Zatem żyj według zasady: prawdziwych przyjaciół poznaje się w szczęściu.

Kompleksy gwiazd

Czy zdarza ci się zazdrościć innym awansu, powodzenia, urody itd?
Więcej o: