Polak na randce

Co kraj to obyczaj, również w kwestiach związanych z randkami. Jak Polacy zachowują się na pierwszym spotkaniu z obiektem swoich westchnień, kto przejmuje inicjatywę, co robi na nich wrażenie, i jakiej granicy nie przekroczą dowiadujemy się z najnowszych badań.

Pierwszy pocałunek

Badania przeprowadzone we współpracy z BBC Entertaiment pokazują, że Polki są dość pruderyjne na pierwszej randce, gdyż ponad połowa z nich nie decyduje się wtedy na pocałunek. Dla porównania niemal 30% Amerykanek decyduje się na seks po pierwszym spotkaniu. Powodem jest zwykła chęć sprawdzenia, czy partner satysfakcjonuje je w łóżku. Jeśli nie to mogą już na wczesnym etapie znajomości ich wyeliminować i ruszyć dalej ze swoimi poszukiwaniami. Dla 55% badanych Polaków najważniejsza na pierwszej randce jest jednak osobowość, na drugim miejscu stawiane są dobre maniery, a na trzecim atrakcyjny wygląd. O seksie w badaniu nie było mowy, ale z kolei z analiz Durexa wynika, aż 13 procent z nas myśli o tym już na pierwszej randce. Dochodzi jednak do niego u co drugiej pary po około miesiąca trwania znajomości.

Zobacz wideo

Pierwszy krok

Polacy są też dość tradycyjni jeśli chodzi o podjęcie pierwszego kroku. Większość uważa, że to mężczyzna powinien wyjść z inicjatywą. Badania jednak nie wskazują na to, czy w Polsce mężczyzna odczytałby źle zaproszenie kobiety. Evan Marc Katz, który specjalizuje się w uczeniu niezależnych i silnych kobiet sukcesu zasad randkowania twierdzi, że tak - nie zważając na kraj. Kobiety, które pierwsze zaproponują mężczyźnie romantyczne randez vous, odczytywane są jako osoby agresywne, w desperacji, i dążące do sprawowania kontroli. Nie oznacza to jednak, że nie powinny wychodzić z inicjatywą w ogóle. Katz radzi zachęcić mężczyznę do tego, by sam zechciał w końcu dokonać zaproszenia. Kobieta może to sprawić ściągając jego uwagę mową ciała, uśmiechem, nawiązując kontakt wzrokowy. Jeśli i ona mu się spodoba, na pewno po niedługim czasie zostanie poproszona o numer telefonu.

Rachunek proszę

Polacy uważani są za bardzo szarmanckich mężczyzn. 75% deklaruje, że to w ich gestii leży zapłacenie rachunku. To zdanie podzielało tylko 33% kobiet, reszta zaś uważała, że każdy powinien pokryć swoje wydatki lub że zależy to od sytuacji. Według innych zaś badań przeprowadzonych przez SABMiller dla serwisu edarling.pl, większość Polaków nie pozwoli też sięgnąć po portfel swojej partnerce, nawet jak są już w stałym związku. 65% utrzymuje, że regularnie zabiera swoje dziewczyny i żony na randki.

Uważaj na słowa

Tematy, których powinniśmy unikać na pierwszej randce to byli partnerzy, polityka i religia. Wszystkie one mogą wywołać nieprzyjemne emocje, które nie powinny pojawić się na pierwszej randce. Jednak duży procent kobiet, bo aż 45% bardziej niż na słowa zwraca uwagę na złe maniery i nadużywanie alkoholu. Jeśli spotkanie było udane, kto proponuje kolejne? Tym razem z inicjatywą może wyjść zarówno mężczyzna jak i kobieta.

A czy ty uważasz, że pocałunek na pierwszej randce nie przystoi?

Perfekcyjne figury gwiazd

Więcej o: