Seks po osiemdziesiątce

Z najnowszych analiz przeprowadzonych przez uczonych wynika, że wiek nie przeszkadza kobietom w czerpaniu radości z seksu. Połowa osiemdziesięciolatek, które wzięły udział w badaniu zapewniała o aktywnym i satysfakcjonującym życiu seksualnym.

Seks seniorów

Jeśli właśnie przekraczasz, lub niedawno przekroczyłaś, magiczną granicę trzydziestych urodzin, amerykańscy (bo jacy inni?) uczeni mają dla Ciebie doskonałą wiadomość. Twoje życie erotyczne będzie się już miało tylko lepiej. Wystarczy wejść na pierwsze z brzegu forum poświęcone seksie po pięćdziesiątce, by na własne oczy przekonać, się, że bawienie wnucząt i lepienie pierogów, to nie jedyne zajęcia dojrzałych kobiet. Badacze nie chcą przyjąć do wiadomości zmian w postrzeganiu wieku kobiet. Dla nich panie między 50. a 85. rokiem życia to osoby starsze. A przecież dzisiaj czterdziestolatki to nowe trzydziestolatki, a 'pięćdziesiątki' to jak kiedyś 'czterdziestki'. Z badań prowadzonych od 40 lat na 806 kobietach przez naukowców z University od California, San Diego School of Medicine i Veterans San Diego Healthcare wynika, że 63 procent pań w 67. roku życia, których życie analizowano było aktywne seksualnie. Prof. Susan Trompeter - autorka raportu uważa, że w przypadku badanych seniorek liczy się nie tylko samo zbliżenie, ale także intymność, bliskość, które również dają im satysfakcję. Połowa badanych pań powyżej 80. roku życia deklaruje, że jest niemal zawsze zadowolona ze swojego pożycia. Kobiety zapewniają, że jakość orgazmu nie słabnie wraz z upływającym czasem.

Sprzyjające warunki

Z wypowiedzi dojrzałych kobiet zamieszczanych na forach wynika, że dla wielu z nich dopiero teraz seks jest udany. Po pierwsze kobietom nie grozi zajście w niechcianą ciążę (chociaż los potrafi płatać figle), mogą więc wreszcie swobodnie i bez ograniczeń kochać się z partnerem. Nie muszą się także stresować obecnością dzieci - te albo opuściły już gniazdo albo wracają z imprez bladym świtem. Kolejną zaletą dojrzałości jest także większa świadomość siebie i własnego ciała. Wiele młodych dziewczyn potrzebuje czasu, by odkryć, co je podnieca i doprowadza do orgazmu. Wieloletni partner, jeśli związek jest udany, a para emocjonalnie zaangażowana, najlepiej wie, które struny poruszyć w swojej kobiecie. Wiele dojrzałych forumowiczek pisze, że przeżywa seksualne odrodzenie - kocha się 2-3 razy w tygodniu, ma czas na chodzenie z mężem na ranki, wypady do kina, romantyczne kolacje, weekendowe wypady. Dojrzałe kobiety współżyją i masturbują się. Jeśli są rozwódkami lub wdowami, partnerów wybierają spośród swoich rówieśników. Raczej nie uwodzą młodszych, wstydząc się nie najmłodszego już ciała i tego, 'co ludzie powiedzą'. Seniorzy w podobnej sytuacji nie mają takich uprzedzeń, celując w kobiety młodsze. Z badań TNS OBOP wynika, że w Polsce 30 procent mężczyzn ma problemy z erekcją, z czego tylko w 20 procentach mają one przyczynę w psychice. Za 80 procentami niedomagających członków stoi zła dieta, brak ruchu i nieodpowiednia dbałość o zdrowie. Czynniki, z którymi szybko i w prosty sposób można się rozprawić.

Młode kobiety - zwłaszcza te, które mają aktywnych zawodowo rodziców, wolą nie wyobrażać sobie, co się dzieje za drzwiami ich sypialni. Za kilkadziesiąt lat Ty także będziesz na miejscu obecnych seniorek - prawdopodobnie szczęśliwa i spełniona. Na razie w wersji teoretycznej i poglądowej odsyłamy do filmów "To skomplikowane" z Meryl Streep i "Lepiej późno niż później" z Diane Keaton.

Zwiastun filmu "To skomplikowane"

 

Zwiastun filmu "Lepiej późno niż później"

 
Więcej o: