Seks nastolatków. Wszystko, czego nie wiecie, a boicie się spytać

Śluby czystości wśród nastolatek czy chatki miłości, w których dziewczynki mogą spotykać się z chłopcami - twórcy dokumentu "Nastoletni seks" są zgodni, że w obydwu przypadkach możemy mówić o tabu. Co jeszcze dzieje się za drzwiami sypialni nastolatków?

Czy tego chcemy, czy nie - nastolatki uprawiają seks. Z dokumentu National Geographic Channel "Nastoletni seks" (premiera 10 maja, 2012 roku, godz. 21.00) wynika, że nie ma znaczenia krąg kulturowy ani szerokość geograficzna. Dla Zachodu niedopuszczalne zachowania są tolerowane i dopuszczalne w innych miejscach na świecie. W części przypadków zabawy w łóżku kończą się dla młodych ludzi utratą dzieciństwa, niechcianą ciążą, chorobami i przyspieszonym dojrzewaniem.

Jak wygląda życie seksualne nastolatków? Zobacz fragment dokumentu!

Jak to się robi w Kambodży?

W Kambodży, w prowincji Ratanakiri, zgodnie z tradycją rodzice z ludu Kreung budują nastoletnim córkom małe domki, nazywane chatkami miłości, w których dziewczynki mogą spotykać się z chłopcami. W ciągu dnia niemile widziane są kontakty między nastolatkami obydwu płci, ale wieczorami i w nocy, gdy rodzice odpoczywają po ciężkim dniu pracy, młodzież bawi się wspólnie, a później spotyka indywidualnie w parach. Swoje własne chatki mają dwunastolatki i starsze dziewczynki. Jak zapewnia dziennikarka Fiona MacGregor, która spędziła wśród mieszkańców wioski trochę czasu, ich celem nie jest seksualne wyuzdanie, ale możliwość poznania przed ślubem wielu potencjalnych kandydatów na męża, poznanie swoich oczekiwań, a także ciał i potrzeb. Jak informują dokumentaliści, kobietom w Kambodży mąż zapewnia stabilizację i jest gwarantem dobrobytu. Żeby wybrać odpowiedniego partnera trzeba szukać i sprawdzić wielu kandydatów. Dla rodziców dziewczynek chatki miłości są więc rodzajem inwestycji, która ma szansę przynieść ich dziecku wymierne korzyści.

Dla ludzi żyjących w kulturach zachodnich, chatki miłości to oburzający koncept. Jak mówi psychiatra dr Sudeepta Varma: - Chaty miłości w Kambodży mogą nam się wydawać tabu, ponieważ uważamy rodziców za stróżów kobiecego dziewictwa, a nie promotorów seksualności. Zdaniem psycholog, dr Elizabeth Seeley-Wait, chatki miłości dają dorastającym dziewczynom władzę i możliwość samostanowienia o czasie, miejscu i partnerze, z którym odkryją seks i zwiążą się na życie. Dziewczynki z prowincji Ratanakiri zapewniają, że w ich otoczeniu nie słyszano o przypadku gwałtu, czy przemocy seksualnej. Jest natomiast czas na zaloty i długoletnie narzeczeństwo. Chatki miłości mają także swoją ciemną stronę... W wyniku kontaktów seksualnych dziewczyny zachodzą w ciążę. Jak zapewnia dziennikarka Fiona MacGregor rozwiązania takich przypadkach są trzy - dziewczyna wiąże się innym chłopakiem, który nie jest ojcem dziecka, ale podejmuje się jego wychowania. Drugim sposobem jest "wmówienie" dziecka innemu mężczyźnie, a trzecią samotne wychowywanie potomka z pomocą rodziny. Ten trzeci przypadek według MacGregor należy do rzadkości. Zdaniem dziewczyn, które korzystają z chatek miłości, łatwo poznać, który z nastolatków miał kontakt z komputerową pornografią - ich zachowanie ulega brutalizacji.

Seks w kraju kangurów

Badania pokazują, że 25 procent australijskich nastolatek do 15. roku życia ma za sobą inicjację seksualną. Bohaterki filmu - australijskie nastolatki w porównaniu ze swoimi kambodżańskimi rówieśniczkami wyglądają jak ich matki - wymalowane, w obcisłych, kusych sukienkach i na wysokich obcasach. Chociaż są młodziutkie to sygnały, które wysyłają otoczeniu aż kipią od seksualnych komunikatów. Maddie - jedna z piętnastolatek zapewnia, że w jej klasie 1/3 uczennic uprawia seks.

Trzynastolatka w ciąży? To temat tabu - dziecko, które będzie miało dziecko. Zanim kolejni bohaterowie dokumentu "Nastoletni seks" - Carina i Tyler - zaczęli uprawiać seks przez osiem miesięcy tylko ze sobą chodzili. W przypadku nastolatków osiem miesięcy to długi czas. Pomimo upomnień mamy chłopaka (która sama zaszła w ciążę mając lat 16) o zabezpieczaniu się para nie pamiętała. Carina nie wierzyła, że może zajść w ciążę, ponieważ sądziła, że mając za sobą ledwie kilka miesiączek, nie jest to możliwe. Rodzicami zakochani zostali w wieku 14 lat. Aborcja w ogóle nie wchodziła w grę - Carina i Tyler nie brali jej pod uwagę.

Zdaniem psychiatry, dr Sudeepty Varmy, nastoletnia ciąża zmienia bieg życia nastolatki, zabierając czas, który młodzież poświęca na zdobywanie edukacji, doświadczeń, eksperymentowania, próbowania. Ze względu na luki w edukacji, plany zawodowe młodych matek przy braku późniejszej determinacji, także mają wpływ na życie ich dzieci. Poza miłością, opieką i czułością, młodzi rodzice muszą stawić czoła trudniejszym sytuacjom niż dorośli rodzice, którzy świadomie decydują się na powiększenie rodziny. Z badań wynika, że związki nastoletnich rodziców nie mają zbyt wielkiej szansy na przetrwanie. W USA połowie małżeństw zawartych we wczesnej młodości nie udaje się dotrwać do 15. rocznicy ślubu.

Made in Poland

A co o seksie nastolatków sądzą Polacy? Z badań przeprowadzonych na zlecenie National Geographic Channel wynika, że wśród osób w wieku 15-17 lat na pytanie, jaki jest właściwy wiek rozpoczęcia współżycia seksualnego aż 73% chłopców odpowiedziało, że znajdują się w wieku w którym można rozpocząć współżycie, odsetek ten jest nieco niższy wśród dziewcząt w tym wieku, ale nadal ponad połowa z nich - 55% podziela zdanie chłopców. Inne zdanie na ten temat mają natomiast osoby dorosłe, które uważają, że właściwym wiekiem rozpoczęcia inicjacji seksualnej jest dopiero pełnoletniość lub ślub - takiego zdania jest odpowiednio 81% kobiet i 59% mężczyzn w wieku powyżej 35 lat. Co ciekawe, zaledwie 17% kobiet w wieku 35+ uważa za odpowiednie rozpoczęcie współżycia przed 18 rokiem życia, to 32% z nich przeszła inicjację zanim stała się pełnoletnia. Ogółem ponad 40% nastolatków (w wieku 15-17 lat) oraz blisko 60% osób po 35. roku życia uważa, że nie ma potrzeby ograniczania się w liczbie partnerów seksualnych.

Zamiast seksu ślub czystości

W Stanach Zjednoczonych, w Missisipi niektóre nastolatki wyrzekają się seksu aż do dnia ślubu. Podczas balów czystości, ojcowie nakładają im na palce serdeczne obrączki, które w dniu ślubu zwolnią miejsce dla prawdziwej obrączki. Rodzina Hayesów, bohaterów filmu, odrzuca wiele aspektów nowoczesności - pop kulturę, randki i edukację publiczną. Jim Hayes utrzymuje dom, jest jego opiekunem i ustanawia zasady. Zdaniem profesora filozofii, Jesse'iego Prinza, przysięga czystości jest rezygnacją z autonomii seksualnej dziewcząt i doprowadza do sytuacji, gdy najpierw są pod kontrolą ojca, a potem męża. Jego zdaniem w takim układzie kobieta nigdy nie może podejmować decyzji samodzielnie, a bale czystości kojarzą się z męską dominacją. Bale czystości niektórym mogą swoim przebiegiem niepokojąco kojarzyć się z prawdziwym ślubem - dziewczynki ubrane są w białe suknie, ojcowie klęcząc wsuwają im na palce obrączki, później jest przyjęcie i tańce. Zdaniem dr Varmy widok ojca i córki w takiej sytuacji może wydawać się niestosowny. Na takie zarzuty odpowiada pani Jennifer Hayes, żona Jima, który towarzyszył córkom w składaniu przysięgi. Jej zdaniem bale czystości nie symbolizują zaślubin ojca z córką, tylko fakt, że ojciec chroni czystość córki. Co ciekawe, dla chłopców na takich balach miejsca brak...

Najnowsze badania pokazują, że nastolatki ślubujące zachowanie dziewictwa do ślubu, uprawiają seks przedmałżeński równie często, jak te które tego nie robią. Pozbawione są jednak podstawowej edukacji seksualnej.

Jak wygląda życie seksualne nastolatków? Zobacz fragment dokumentu!

Nie ma jednej dobrej drogi. Można jednak dołożyć starań, by nastolatki w procesie poznawania i eksperymentowania odniosły jak najwięcej korzyści, jak najmniejszym kosztem. W tym rola rodziców, szkoły, szacunku względem siebie i odwagi w nieuleganiu presji.

"Nastoletni seks", National Geographic Channel, premiera filmu 10 maja 2012 roku, godzina 21.00.

Więcej o: