Prawo do seksu - co wolno Polakom, a czego nie Amerykanom?

Życie seksualne to nie tylko namiętność, pociąg i ekstaza, ale także regulacje prawne. Jak i gdzie się kochać, żeby nie trafić do aresztu? Czym różni się prawo polskie od amerykańskiego?

W porównaniu z regulacjami prawnymi obowiązującymi z niektórych stanach USA (o czym za chwilę), polskie przepisy nie ingerują w życie miłosne swoich obywateli. Polacy mają wolność wyboru jeśli chodzi o rodzaj i częstotliwości uprawiania seksu, a także wiek, płeć oraz stan cywilny partnera. W żaden sposób nie jest również narzucany rodzaj stosowanej przez kochanków antykoncepcji. Polski Kodeks Karny określa, które czyny dotyczące zachowania seksualnego są niedopuszczalne i prawnie karane.

W Polsce do więzienia można trafić za:

- Pedofilię, czyli kontakty seksualne z dziećmi poniżej 15. roku życia (bez wyjątku - seks bez ich zgody i za zgodą). Pedofilia karana jest wyrokiem od dwóch do 12 lat więzienia, a osoba raz za pedofilię skazana do końca swojego życia będzie figurowała w spisie osób karanych. Jeśli osoba, która współżyła z dzieckiem sama nie ukończyła jeszcze 17 lat, zamiast do więzienia może trafić do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Przestępstwem jest także kontaktowanie się z dziećmi przez internet, telefon, komunikatory i namawianie do seksu.

- Rozpowszechnianie nagich zdjęć i filmów o treści pornograficznej bez zgody i wiedzy osoby, która się na nich znajduje. Pokrzywdzona osoba sama musi jednak zgłosić się na policję i zawiadomić o popełnieniu przestępstwa. Za rozpowszechnianie takich zdjęć i filmów grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

- Gwałt - przy czym nie chodzi tu wyłącznie o napaść seksualną, ale także zmuszanie do seksu np. szantażem. Za gwałt grozi sprawcy od 2 do 12 lat więzienia, a zasądzona kara może być wyższa, jeśli był to czyn wyjątkowo okrutny, zgwałcona osoba była dzieckiem lub członkiem rodziny sprawcy. Co ważne, to ofiara lub jej opiekun prawny musi zgłosić na policję popełnienie przestępstwa - inaczej sprawca pozostanie bezkarny.

- Prostytucję, ale nie uprawianie seksu za pieniądze, tylko zmuszanie do prostytucji. Za sutenerstwo grozi od miesiąca do trzech lat więzienia, a jeśli osoba zmuszana do prostytucji ma mniej niż 17 lat, zmuszający może zostać skazany na 10 lat więzienia. Karany jest także "handel żywym towarem", czyli zwabianie lub uprowadzenie innej osoby i zmuszanie do prostytucji za granicą kraju.

- Kazirodztwo, czyli utrzymywanie kontaktów seksualnych z osobami blisko spokrewnionymi, a także przysposobionymi (adopcje). Za kazirodztwo grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

We wszystkich wymienionych przypadkach karze podlega sprawca, nigdy ofiara.

Stany Zjednoczone rządzą się swoimi prawami

Czytając zapisy niektórych regulacji prawnych rodem z USA można wywnioskować, że część z nich powstała, jako odpowiedź na konkretne sytuacje i wypadki, inne to pozostałości po dawnych przepisach, a jeszcze inne - no właśnie - co kierowało tworzącymi je urzędnikami? Oto najbardziej kuriozalne zapisy:

- W Anniston w Alabamie, jeśli kobieta przegra grę w bilard, złamie prawo, jeśli spłaci zakład uprawiając seks z osobą, która zakład wygrała.

- W Harrisburg w Pensylwanii nielegalne jest uprawianie seksu z kierowcą ciężarówki w budce do pobierania opłat za przejazd autostradą.

- W Cottonwood w Arizonie, policja ma prawo wlepić mandat parze, która uprawia seks w samochodzie z przebitymi oponami. Mandat podwójnej wysokości grozi, jeśli stosunek ma miejsce na tylnej kanapie pojazdu.

- W Tremonton w Utah kobiety nie mogą współżyć z mężczyzną podczas przejazdu karetką pogotowia. Kobiecie, która złamie prawo grozi opublikowanie imienia i nazwiska w lokalnej prasie.

- W Oblong w stanie Illinois, karze podlega uprawianie przez parę w dniu jej ślubu seksu podczas polowania lub łowienia ryb...

- W Bozeman w Montanie, uprawianie seksu przed domem po zachodzie słońca jest karalne, ale tylko jeśli kochankowie są nadzy.

- W Minnesocie nielegalne jest uprawianie przez mężczyzn seksu z żywą rybą, a w Utah seks ze zwierzętami nie jest uznawany za sodomię - o ile osoba go uprawiająca nie czerpie z aktu korzyści finansowych.

Jaki z tego wniosek? Jeśli wybierasz się w podróż w egzotyczne lub prawnie nieprzewidywalne miejsca, koniecznie sprawdź, jakie obyczaje i przepisy prawne są w tym kraju respektowane!

Pisząc materiał korzystałam z materiału z Marie Claire oraz opracowania Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton".

Zobacz wideo

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: