"Pragniemy bliskości i lubimy, kiedy kobieta przejmuje inicjatywę" - mówią mężczyźni, obalając stereotyp skoncentrowanego na seksie samca

- Chce mieć dzieci, jest raczej szczupłą dziewicą o blond włosach i umie gotować - oto ideał kobiety stworzony przez mężczyzn. Której ze znanych pań jest najbliżej do perfekcji? Małgorzacie Sosze - (prawie) zgodnie odpowiadają mężczyźni.

Co interesuje kobiety, o czym gadają faceci?

Źródłem wiedzy, która obala wykreowane przez media i kobiety stereotypy są... mężczyźni, których poddano badaniom na zlecenie marki Redd's przez TNS Polska. Z analizy ankiet powstał "Raport Ciekawości Redd's 2012", który nie tylko zaspokaja ciekawość, ale sam w sobie jest także interesujący i zaskakujący.

- O czym gadacie, kiedy spotykacie się w męskim gronie? - pytam znajomego. - Ja to chyba nie jestem dobrym reprezentantem - śmieje się Michał, lat 40. - Jestem totalnie zakochany w moich dzieciach, dlatego głównie zamęczam kolegów anegdotami z ich życia - tłumaczy. - Część z nich to chyba nawet nie anegdoty, tylko klasyczne opowieści bez puenty - uśmiecha się. Rzeczywiście, Michała można zaliczyć do niewielkiej grupy respondentów (9 procent), którzy podczas spotkań przy piwie dzielą się wspomnieniami. Piątkowe męskie spotkania aż 84 procent badanych upływają na wymienianiu się uwagami na temat kobiet. I nie ma tutaj wpływu wiek panów, brak lub obecność w ich życiu partnerki ani posiadanie dzieci. Wraz ze rosnącym wiekiem w męskich rozmowach częściej pojawia się temat pracy, emocje wzbudza także sport (39 proc), motoryzacja (38 proc.) imprezy (16 proc.) oraz seks (14 proc.).

Być jak Marek Kondrat

- Na moim mężu największe wrażenie wśród znanych Polaków robi Krzysztof Hołowczyc - odpowiada zapytana o wzór godny naśladowania swojego partnera trzydziestoośmioletnia Emilia. - Może chodzi o umiejętności, urok i urodę - nie wiem dokładnie, ale mężowi rajdowiec imponuje najbardziej. Być może Hołowczyca nie uwzględniono na prezentowanej ankietowanym liście, a może mąż Emilii odstaje od średniej krajowej? Ankietowani przez TNS Polska są bowiem w większości zgodni - za współczesny wzorzec męskości uznają aktora i konesera win - Marka Kondrata, na drugim miejscu wymieniając Artura Żmijewskiego. Wśród młodszej grupy respondentów - 18-25 lat za ideał uznawany jest Paweł Małaszyński, po piętach depcze mu jednak Borys Szyc. Męscy, doświadczeni, zabawni, pewni siebie - tacy chcieliby być panowie. A kogo wyobrażają sobie mężczyźni u swojego boku?

Kobieta idealna jest wytworem patriarchatu

- Portret kobiety idealnej, wyłaniający się z przeprowadzonych badań może zaskakiwać, bo odstaje od współczesnych czasów i przypomina bardziej sylwetkę dziewiętnastowiecznej panny na wydaniu, niż nowoczesnej kobiety XXI wieku, odpowiedzialnej za siebie i żyjącej z mężczyzną w partnerskim związku - tłumaczy dr Tomasz Sobierajski, który czuwał nad koncepcją badania. - Ideałem Polaków nie jest niezależna, silna odpowiedzialna, postępowa kobieta. Zdaniem socjologa kobiecym wzorem polskich mężczyzn jest wytwór patriarchatu, za którym widocznie wielu mężczyzn tęskni. Jaka więc jest?

Najważniejsza dla respondentów była chęć kobiet do posiadania dzieci. Im bardziej chce mieć z danym mężczyzną dzieci, tym jest dla niego atrakcyjniejsza. Lepiej żeby nie miała zbyt bujnej przeszłości miłosno-seksualnej - dziewica to kobieta wymarzona. Kwestie urodowe nie są najważniejsze, ale ankietowani woleliby lepiej żeby ich kobieta była niską blondynka z dużymi piersiami. Kobieta z męskich snów powinna także potrafić gotować, być pewna siebie, zarabiać porównywalną kwotę co mężczyzna oraz być pewna siebie. Wśród znanych kobiet za wzór stawiana jest aktorka Małgorzata Socha.

Do serca mężczyzny przez komplementy

- Nieźle zaparkowałem samochód, prawda? - to jedno z przykładowych pytań, które naprowadza mnie na kwestię codziennej dawki "głasków" - mówi Ewa, żona z trzyletnim stażem. - Mój partner przypomina mi czasami kota, który siedzi na poduszce i drapany za uszkiem mruczy z zadowolenia. - Gdy go nie komplementuję i nie tonę w zachwytach, to potrafi sam się domagać uznania - dodaje. Mąż Ewy nie jest w swoich potrzebach osamotniony. Jak wynika z badań, mężczyznom sprawiają przyjemność właściwie wszystkie komplementy, które słyszą z ust kobiet. Szczególnie miłe są jednak pochwały charakteru, wyglądu i umiejętności. Najmniej zachwyty nad rodziną, ubraniami i pasjami.

Skoro już przy komplementach i komunikacji damsko-męskiej jesteśmy, to z badań wynika, że kobiety powinny ośmielić się i przejąć inicjatywę w kontaktach z panami. 77 procent respondentów lubi, kiedy kobieta rozpoczyna flirt, a 75 procent podoba się, gdy to kobieta wychodzi z inicjatywą randki.

Kobiety powinny jednak zachować umiar i nie atakować zbyt napastliwie. Mężczyźni nie lubią, gdy kobiety są zbyt niezależne i dominujące. Respondentom nie podoba się, gdy kobieta: proponuje mężczyźnie romans, płaci za siebie w restauracji, oświadcza się mężczyźnie, wychodzi bez niego na imprezę i... wygłasza feministyczne poglądy. - Faceci lubią być zdobywani, a kobiety nie powinny bać się flirtować - podsumowuje wyniki badań dr Tomasz Sobierajski.

Tym paniom dziękujemy

- Czy są kobiece reakcje, których mężczyźni obawiają się najbardziej? - zagaduję kolegę z pracy. - Kobiecy szloch sprawia, że nie wiem, co mam zrobić - odpowiada Jacek. - Z jednej strony chcę płaczącą pocieszyć, z drugiej jestem poirytowany jej stanem. Pewnie dlatego nigdy sam nie zerwałem z kobietą, tchórzyłem i czekałem aż sytuacja jakoś się sama rozwiąże, a ja nie będę źródłem jej cierpienia. Jacek ze swoim lękiem trafił w drugi z najczęściej wymienianych "męskich strachów".

W "Raporcie Ciekawości Redd's 2012" 53 procent badanych wyznało, że najbardziej boi się, gdy ich kobieta okazuje zainteresowanie innymi mężczyznami. Na kolejnych miejscach panowie wskazali: płacz, robienie przez kobietę wymówek przy znajomych, ignorowanie mężczyzny, milczenie, krzyk, foch i odmowę seksu. Jakie wnioski powinny z tych wyników wyciągnąć kobiety? - Panie powinny być lojalne - mówi dr Tomasz Sobierajski. - Mężczyźni boją się ośmieszenia, a jeśli przychodzi ono ze strony ukochanej osoby - boli najdotkliwiej - dodaje.

W ogniu kobiecych pytań

- Kobiety powinny uważać na pytania, jakie zadają mężczyznom - podkreśla dr Sobierajski. Ponad połowa badanych mężczyzn nie znosi, gdy kobiety pytają ich o to, czy wyglądają grubo. - Żaden z nich nie chce urazić swojej partnerki, nie rozumieją więc, jakiej odpowiedzi oczekują. Szczerość jest nie na miejscu, a zdaniem Sobierajskiego od takich pytań są przyjaciółki. Kolejne - padające z ust kobiet, a znienawidzone przez mężczyzn pytania to: czy mnie kochasz?, kiedy się ze mną ożenisz?; kiedy będziesz gotów na dziecko?; o której wrócisz?

Mężczyźni ich nie lubią, a kobiety je zadają, bo to ważne dla nich kwestie. - Jak się pytam, czy wyglądam grubo, to chcę szczerości - zapewnia Asia. - Kogo mam się spytać o zdanie przed wyjściem? Mój narzeczony wie jednak, że chodzi mi o prawdę - ustaliliśmy to na samym początku naszej znajomości, dlatego przy twierdzącej odpowiedzi nigdy się nie obrażam.

Ja cię kocham, ty mnie kochasz

- Nigdy pierwsza nie wyznaję miłości - mówi Ania, singielka. - Taką mam zasadę, bo uważam, że mężczyźni, gdy pierwsi słyszą te słowa, czują się potem zastraszeni, zwłaszcza jeśli nie odwzajemniają miłości. A jak jest w praktyce?

W kwestii wyznań panowie wolą się asekurować - 77 procent mówi mówiąc "kocham cię" oczekuje odwzajemnienia tych słów. Czego spodziewają się panowie po deklaracji ich uczuć? 34 procent sądzi, że kobieta natychmiast zacznie myśleć o ślubie, 26 procent, że będzie się chciała wprowadzić, a 25 procent, że zacznie myśleć o dzieciach.

Kiedy związek nabiera rumieńców mężczyźni decydują się na przedstawienie ukochanej znajomym i rodzinie. Wbrew obiegowej opinii, wcale im jednak nie zależy na tym, żeby kumple odebrali ich partnerkę jako przysłowiową "laskę'. Woleliby żeby znajomy uznali ich wybrankę za inteligentną (58 proc.), z poczuciem humoru (39 proc.), ładną (35 proc.) i wierną (31 proc.).

Co się dzieje, gdy zakochany partner musi rozstać się na pewien czas z partnerką, bo ta np. wyjeżdża służbowo? Za czym tęskni osamotniony mężczyzna? - Za seksem i obiadem! - strzela w ciemno żonata od 10 lat Patrycja. Jej odpowiedź to pokłosie złej sławy, jaką "cieszą się" w opinii kobiet mężczyźni. Także dla koordynatora tych badań, socjologa Tomasza Sobierajskiego, męskie odpowiedzi na pytanie o tęsknotę, są najbardziej zaskakujące kulturowo. - Wynika z nich, że wbrew kulturowym stereotypom mężczyźni nie są jednokomórkowymi samcami myślącymi tylko o seksie - mówi naukowiec. 70 procent ankietowanych odpowiedziało, że gdy ich ukochana wyjeżdża najbardziej tęsknią za... poczuciem bliskości (seks wskazało 64 procent). Panom brakuje także towarzystwa i rozmowy.

Zdrada i zazdrość oczami mężczyzn

- Czy pocałunek to już zdrada? A może same fantazje na temat innej osoby to niewierność? - zwykły zastanawiać się kobiety na forach internetowych. W tej kwestii mężczyźni nie mają wątpliwości - regularny seks (94 proc.), jednorazowy seks (96 proc.), wyjazd na wakacje z inną osobą (84 proc.) oraz pocałunek (79 proc.) to zachowania, które kwalifikują się ich zdaniem na zdradę. Co ciekawe, dla 23 procent respondentów zdradą jest także wyjście partnerki na kawę z innym mężczyzną.

Po czym panowie poznają, że kobieta może być niewierna? Kiedy strzeże jak lwica swojego telefonu komórkowego, unika seksu z partnerem, nie patrzy mu w oczy oraz zmienia temat rozmowy.

- Który typ jest lepszy - zazdrośnik czy nie znający tego uczucia partner? - Moją zazdrość wzbudza zachwyt mojej żony nad innymi mężczyznami - tłumaczy Jan. - Czuję się zazdrosny, kiedy tańczy z kimś innym i śmieje się z jego żartów - dodaje. Z badań wynika, że w kwestiach zazdrości nie panuje wśród respondentów jednomyślność - 59 proc. badanych czuje zazdrość, gdy ich partnerka SMS-uje z innym mężczyzną, 52 proc. gdy dotyka - nawet przelotnie - innego.

- Te badania są dla mnie jak kubeł zimnej wody - mówi Renata, której pokazałam "Raport Ciekawości Redd's 2012". - Robimy z facetów jakieś nakręcane seksem maszyny, a oni są wrażliwi i tak samo emocjonalni jak my! Są, czy nie są? - oto jest pytanie.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

"Raport z Ciekawości Redd's 2012 został zrealizowany przez TNS Polska w sierpniu 2012 na grupie 1000 mężczyzn w wieku 18-40 lat. Projekt badawczy wykorzystywał innowacyjną zasadę "gamefication".

Zobacz wideo
Więcej o: