Co nas kręci, co nas podnieca?

Gorąca scena w filmie, zapach, dotyk - co najbardziej działa na kobiety? Przekonaj się także, do jakiego typu należysz - sensualnego, a może poznawczego?

To wcale nie prawda, że kobiety to istoty delikatne, dla których bardziej liczy się czuły dotyk i subtelne pieszczoty. A tak kobiecą seksualność definiowano jeszcze w latach sześćdziesiątych. Dopiero analizy i powstające na ich podstawie książek autorstwa Alfreda Kinsey'a, Nancy Friday i Shere Hite ukazały kobietę jako istotę seksualną, którą kręcą mocniejsze wrażenia, tożsame dotychczas z uznawanymi za męski, brutalne i "nieczyste".

Indywidualna sprawa

Każda z nas ma inny guzik, którego naciśnięcie wywołuje falę podniecenia. Seksuolodzy uważają, że źródła kobiecego podniecenia są złożone. Zdaniem Petry Zebroff - seks terapeutki, z podnieceniem nigdy nic nie wiadomo - może pojawić się w najdziwniejszym momencie, w towarzystwie osoby, która wcale nie jest w naszym typie i w sytuacji, którą uważamy za tabu. Całkiem jak pewna znajoma znajomej, na którą podziałały mocne męskie i na dodatek owłosione ręce parkieciarza, który układał jej podłogę. Inna znajoma nie może się z kolei oderwać od powieści "50 twarzy Grey'a", która opisuje relację z dominującym mężczyzną, a sama jest silną osobowością, która w pracy zawiaduje dużym zespołem.

Erotyczna mapa podniecenia

Zdaniem Zebroff, nasza erotyczna mapa to indywidualna sprawa u kształtowana przez genetykę, hormony, doświadczenia erotyczne zdobyte w czasie dojrzewania. Przeżywając kolejne lata, mapa zmienia się wraz z otoczeniem, poziomem stresu, zdrowiem i kolejnymi partnerami. Petra Zebroff uważa, że pomimo osobniczych różnic można spróbować pogrupować kobiety i to, co na nie działa w cztery kategorie. Co w nasze życie wnosi wiedza na temat typu, do którego się zaliczamy? - Wiedząc, co działa najbardziej podniecająco, będziesz mogła poprawić swoje życie seksualne - szybciej "wprawiać się w nastrój" i łatwiej osiągać orgazmy - argumentuje Zebroff. Partner poznając preferencje także łatwiej będzie w stanie zaspokoić potrzeby partnerki.

Typy kobiecego podniecenia

Zebroff - bazując na swojej praktyce w pracy w kobietami, wyróżniła cztery grupy:

- Typ sensualny - najbardziej reaguje na bodźce związane ze zmysłami: dotykiem, smakiem, zapachem. Kobiety, które zaliczają się do tej grupy podniecają pieszczoty cielesne, ale także określone zapachy i smaki.

- Typ poznawczy - podniecają myśli i fantazje, które kobieta sama kreuje w swojej głowie. Panie z tej grupy kręcą także filmy erotyczne i sceny łóżkowe z książek.

- Typ ceniący bliskość - dla kobiet z tej grupy najważniejsza jest więź z partnerem. Podnieca je bliska relacja z ukochaną osobą i wspólnie przeżywane doznania.

- Typ uwodzicielski - najbardziej kręci świadomość, że bardzo podnieca partnera. Widząc, jak na niego działa, sama się stymuluje. Dla kobiet z tej grupy ważny jest efekt, jaki robią na kochanku.

Oczywiście każda z nas może być mieszanką wymienionych wyżej grup. A Ty, do której przynależysz?

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: