Seks skandale na brytyjskim dworze

Książę Karol i jego syn Harry nie są pierwszymi, którzy zszokowali opinię publiczną swoimi seks wybrykami. Przed nimi dwie inne osoby swoje nieobyczajne zachowanie przypłaciły życiem.

Tower of London to potężna forteca i dawna rezydencja królów. Zbudowana 900 lat temu przez Wilhelma Zdobywcę pełniła także rolę więzienia, do którego trafiali więźniowie lepszego pochodzenia, w tym dwie żony króla Henryka VIII oraz ich domniemani kochankowie.

Nie mieli najgorzej, bo cele przypominały bardziej surowo urządzone komnaty niż wilgotne lochy, a więzieni mieli do swojej dyspozycji służbę. Niektórzy z przetrzymywanych cieszyli się nawet całkiem sporą swobodą - mogli spacerować po terenie Tower, które przypominało tętniące życiem małe miasteczko z domami pracujących w nim ludzi, siedzibą króla, jego zbrojownią i zalążkiem przyszłego zoo. Pomimo w miarę lekkiego życia, więzionych w Tower arystokratów pokazanych w filmie National Geographic Channel "Krwawe opowieści z Tower: skandale" czekały egzekucje, w niektórych przypadkach poprzedzone dodatkowo potwornymi torturami, jakie towarzyszyły przesłuchaniom.

 

Znani mężczyźni, którzy oszaleli z miłości: Henryk VIII i Anna BoleynZnani mężczyźni, którzy oszaleli z miłości: Henryk VIII i Anna Boleyn aut. George Cruikshank

Aut. George Cruikshank

Kochanek królowej

Henryk VIII poruszył niebo i ziemię, żeby doprowadzić do rozwodu z Katarzyną Aragońską i szybkiego ślubu z Anną Boleyn. Boleyn umiejętnie podsycała zainteresowanie władcy, który koniecznie chciał ją zdobyć. On oczywiście nie musiał się przed nikim tłumaczyć ze swoich podbojów łóżkowych, ale z chęci unieważnienia małżeństwa - owszem. Kiedy wreszcie dopiął swego, okazało się, że jego relacja z Boleyn jest równie namiętna co burzliwa i emocjonalnie wyczerpująca. Rok 1536 był dla małżonków szczególnie trudny i nieco ich od siebie oddalił. Henryk VIII uległ wypadkowi, a Anna poroniła. Wtedy także zaczęły pojawiać się pierwsze plotki o rzekomych zdradach i romansach królowej. A kochanków zgodnie z krążącymi opowieściami miała mieć czterech - sir Henry'ego Norrisa, sir Francisa Westona, sir Williama Breretona oraz muzyka Marka Smeatona. Na domiar złego królowa miała się także dopuścić kazirodztwa z własnym bratem. Informacje o zdradach pojawiły się m.in. w ówczesnym brukowcu, czyli "Kronikach Hiszpańskich", w którym autor wyraźnie pisze, że Anna prosiła służącą, by ta przyprowadziła do jej komnaty nagiego Marka Smeatona, który został tam nie tylko na tę jedną, ale także wiele kolejnych nocy.

Zobacz fragment filmu na Nationa Geographic Channel i kliknij tutaj.

Zdrada małżeńska i zdrada stanu

 

Znani mężczyźni, którzy oszaleli z miłości: Henryk VIII i Anna Boleyn

Fot. Pinterest.com

Król uwierzył w pogłoski o zdradach, o których doniósł mu Thomas Cromwell, jego doradca i minister. Henryk VIII powierzył mu zadanie udowodnienia zdrad Anny, grożąc, że albo znajdzie dowody albo sam zginie. Postawiony przed taką alternatywą, Cromwell nie miał za dużego wyboru - od razu więc aresztował kochanków, wyznania zdrady zdobywając przy użyciu wymyślnych tortur (madejowe łoże, zaciskanie wokół głowy liny z supłami). Historycy zajmujący się tematem - z wyjątkiem jednego profesora - nie są przekonani co do niewierności królowej. Henryk VIII nie mógł jednak skazać żony za niewierność - dlatego podczas przesłuchań udało się również uzyskać informacje o planach zamordowania władcy, które miała snuć Anna Boleyn z jednym z kochanków. Królowa stanęła przed sądem, a rozprawie przyglądało się dwa tysiące osób. Wszyscy kochankowie królowej zostali skazani na szafot, a głowę Anny ściął, sprowadzony specjalnie na tę egzekucję z Francji, kat mieczem.

Frywolna i niewierna Katarzyna Howard

 

Znani mężczyźni, którzy oszaleli z miłości: Henryk VIII i Anna Boleyn

Fot. Pinterest.com

Piąta żona Henryka VIII - Katarzyna Howard nie wzięła sobie do serca losów swojej poprzedniczki. Młodziutka dziewczyna nie sądziła, że zostanie kiedyś królową i wychowując się w domu swojej babki wiodła raczej swobodny obyczajowo żywot. W posiadłości, w której mieszkała, codziennie nocowało 100 różnych osób, a do dziewczęcego dormitorium często zaglądali chłopcy. Ich sypialnia słynęła zresztą z dekadenckich imprez. Howard - zanim jeszcze trafiła na królewski dwór - uległa urokowi dalekiego kuzyna. Kiedy wpadła w oko Henrykowi VIII doszła do wniosku, że nie będzie wyjawiała mu swojej przeszłości. I gdyby pozostała wierna mężowi, miałaby większe nadzieje na dochowanie tajemnic z wczesnej młodości. Niestety, Howard była młoda, atrakcyjna i fizycznie niezaspokojona przez dwukrotnie od niej starszego mężczyznę z cuchnącą i wrzodziejącą raną na nodze. W oko młodej królowej podczas objazdu po królestwie wpadł Thomas Culpeper. Ich związek szybko stał się tajemnicą poliszynela. I znowu wiadomość o zdradzie przekazał królowi jego wierny doradca Thomas Cromwell. Oprócz Culpepera i Katarzyny do Tower wtrącono również jej adoratora z lat młodzieńczych.

Król wykorzystał lukę prawną i doprowadził do egzekucji żony i jej kochanków (przez powieszenie, utopienie i poćwiartowanie). Tower musiało się władcy do końca jego życia kojarzyć już tylko negatywnie.

 

tower, londyntower, londyn Tower of London, Londyn Anglia / Shutterstock

Fot. Shutterstock

Premiera filmu "Krwawe opowieści z Tower: skandale": Nationa Geographic Channel, 31 października 2012 roku, godz. 21.00.

Zobacz fragment filmu na Nationa Geographic Channel i kliknij tutaj.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: