"Tak miało być, bo byliśmy sobie przeznaczeni". Randkowe portale niszowe pierwszym filtrem znajomości

W Polsce jest 7,5 mln singli, a liczba ta ciągle rośnie. Dla Polaków szczęście równoznaczne jest z udanym życiem w rodzinie, o której założeniu single marzą. Gdzie i jak szukają połówek?

W komentarzach często zarzucacie mi, że pisane przeze mnie teksty są krypto, a czasami wręcz całkiem jawną reklamą. Nie jest to prawda, a w doborze tematyki i bohaterów mam pełną dowolność. Po co takie intro? Bo chcę być szczera, a że pisać będę o miłości w odniesieniu do portali randkowych, więc Wasza czujność z pewnością wyostrzy się bardziej niż zwykle.

Nie będę oszukiwać, temat randek w necie nie spadł mi z nieba. Zostałam zaproszona na śniadanie prasowe, na którym miała być poruszana kwestia Jak Polacy szukają miłości w Internecie . Śniadanie rzeczywiście było, i to całkiem zaskakujące (brytyjskie - z kaszanką, fasolą i ziemniaczanym tostem), a że gram w otwarte kwarty to je Wam nawet pokażę. Pokażę Wam także parę, która poznała się dzięki portalowi - ale nieco później.

 

Śniadanie na talerzu, miłość w tle. Fot. Arch. prywatne

Nie śniadanie i nie para jest tu najważniejsza, ale miłość. A ja w miłość wierzę i nie widzę żadnych powodów, żeby ironicznie uśmiechać na hasło portale randkowe, zwłaszcza, że według danych Megapanel PBI/Gemius z listopada 2012 roku korzysta z nich w Polsce 2,5 mln unikalnych użytkowników.

Samotność w sieci

Osiem lat temu - bezpowrotnie mam nadzieję - wypadłam z obiegu randkowego i szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia, jak się teraz poznaje potencjalnych kandydatów na ukochanych. Co bym zrobiła, gdybym była w takiej sytuacji? Nie wiem. A dodajmy do tego jeszcze dzieci w pakiecie i czterdziestkę na karku? A co bym zrobiła, gdybym była z pokolenia JP2 i żyła zgodnie ze wszystkimi głoszonymi przez kościół zasadami?

- Jesteśmy nauczeni, że do małżeństwa należy być przygotowanym, wiąże się to z odpowiedzialnym zapewnieniem jej bytu. Dlatego pracujemy, zdobywamy kwalifikacje i nagle okazuje się, że mamy 30 lat, świetne kompetencje, ale przy naszym boku nie ma osoby, z którą moglibyśmy stworzyć rodzinę - tłumaczy Aleksander Zioło z Warsztatów Analizy Socjologicznych. - Internet jest dla nas miejscem pracy, tam także chętnie szukamy partnerów - dodaje, mówiąc, że: - Portale społecznościowe zaczynają nas coraz bardziej spamować, a ogólne portale randkowe to zbiorowisko różnych osób. W takim układzie niszowe portale randkowe to najlepsze miejsca, w których można znaleźć osoby podobne do nas - homogeniczne grupy, które łączą wspólne wartości, sytuacja życiowa, czy zainteresowania.

Z Bożą pomocą

Mam znajomą, która ma ćwierć wieku na karku, jest przy tym głęboko wierzącą i praktykującą katoliczką. Fakt, że nie ma zamiaru iść z chłopakiem do łóżka przed ślubem to dla panów, którzy nie wyznają podobnych zasad kwestia, która na dzień dobry stawia ją w roli nawiedzonej dziwaczki-dewotki. Jest jednak sposób by mężczyźni jej tak nie oceniali.

 

Marta i Tomek - zakochani pod obstrzałem mediów. Fot. Arch. prywatne

Na spotkaniu prasowym rzucono na pożarcie dziennikarzy parę, która miała podobne zapatrywania na życie jak moja znajoma. Marta i Tomek są już po ślubie, który miał miejsce dwa lata od ich pierwszej randki. - Ja mieszkałam w Koninie, Tomek w Stargardzie Szczecińskim - wspominała historię poznania młoda, atrakcyjna kobieta. - W normalnej sytuacji raczej nie mielibyśmy się szansy poznać - dodaje. Pierwsze - poprzedzone listami elektronicznymi, SMS-ami i rozmowami telefonicznymi - spotkanie miało miejsce podczas pielgrzymki do Częstochowy. - A później to już opatrzność nad nami czuwała i sprawiła, że wszystko ułożyło się tak, żebyśmy mogli stworzyć wspólny dom w Poznaniu - dodaje Tomasz.

Myszka zamiast swatki

- Kiedyś w miłości pomagały swatki - mówi psycholog i seksuolog Radosław Jerzy Utnik. - To one bazując na wiedzy o ludziach, ich środowisku i cechach charakteru dobierały pary . Swatek już nie ma, ale jest Interent i portale niszowe, które skutecznie służą jako filtr - rodzaj pierwszej selekcji. Według Utnika single mają wobec życia duże oczekiwania. - Pod kątem jakości dobieramy telewizor, telefon i samochód, idealnego dopasowania oczekujemy także od drugiej połowy - dodaje.

 

Rys. Materiały prasowe

Rodzice, ludzie po czterdziestce, puszyści, aktywni ruchowo, katolicy - wszyscy szukają szczęścia, a wiele z nich miłości. Internet jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi w poszukiwaniach.

A Wy jakie macie doświadczenie z połączenia słów Internet i randka ?

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Randki w sieci...
Więcej o: