Kobiety mogą chodzić z gejami do klubów, rozmawiać godzinami, milczeć rozumiejąc się bez słów. Żaden z nich nie spojrzy na nie jednak tak, jak na mężczyznę , który mu się spodoba. Kwestii orientacji seksualnej, czyli pociągu emocjonalnego i seksualnego, nie można bagatelizować, nie da się tego oszukać. Udawanie, że seksualność nie jest ważna, że nieistotne są seksualne potrzeby i fantazje, nie jest dobre dla żadnej ze stron.
Mówiąc wprost
Zdarza się, że kobieta mówi do homoseksualnych kolegi: "marnujesz się". Między innymi po to, żeby uniknąć nieporozumień, wielu gejów szybko informuje nowe koleżanki o swoich upodobaniach. Są jednak kobiety, którym wydaje się, że jeśli będą dostatecznie zdeterminowane, uda się przyjaźń z gejem zamienić na miłość. Im prędzej sobie uświadomią, że jest to niemożliwe, tym lepiej dla nich. Orientacji psychoseksualnej zmienić się nie da: obejmuje ona nie tylko pożądanie seksualne i spełnienie potrzeb sfery intymnej, ale również rozwijanie takich uczuć jak miłość, przywiązanie, bliskość i poczucie bezpieczeństwa.
Kilkanaście lat temu mężczyznom w Polsce trudniej było mówić o swojej homoseksualności niż dziś, ale nadal wielu woli milczeć. Obawiają się napiętnowania i wykluczenia. Jedni wypierają swoją orientację, inni ją ukrywają, niektórzy również próbują się z niej "leczyć". Czasem właśnie z powodu presji, chęci "oszukania" siebie, mężczyźni decydują się na małżeństwo z kobietą, choć jest ono chyba jednym z najgorszych pomysłów, na jakie można wpaść. Ukrywanie swojej orientacji seksualnej i relacja oparta na kłamstwie w fundamentalnej sprawie to eksperyment skazany na niepowodzenie.
Mój mąż jest gejem
Zapewne kobieta nie chciałaby się dowiedzieć, że jej mąż czy stały partner jest gejem. Choć takie związki zdarzają się z różnych powodów. Bo mężczyzna wiążąc się z kobietą nie był do końca świadomy jak silna jest jego fascynacja mężczyznami, bo chciał się ukryć w takim związku, bo zamierzał z jego pomocą zdławić swoje potrzeby, bo ożenił się w wyniku presji środowiska, którym jest najczęściej najbliższa rodzina.
Seksuolożka i edukatorka seksualna, Iza Jąderek, mówi, że trudno jej wyobrazić sobie udany związek kobiety z gejem.
- Mężczyzna o skłonnościach homoseksualnych może być w relacji np. z dwiema kobietami, lesbijkami, dając nasienie dla ich dziecka - mówi. - W takiej sytuacji możemy mówić o udanym układzie. On jest ojcem i pozostaje w relacji rodzicielskiej. Odwiedza dziecko etc., ale nie jest to związek partnerski. Bo ten tworzą w tym przypadku kobiety. Związek kobiety hetero z mężczyzną mającym za sobą kontakty homoseksualne może być szczęśliwy, gdy mężczyzna jest biseksualny. Taki partner może wchodzić w relacje emocjonalne i seksualne zarówno z tą samą, jak i odmienną płcią. Takie związki, jak i seks w nich, mogą być równie udane i satysfakcjonujące zarówno, gdy będzie je budował z kobietami, jak i mężczyznami. Jednak nadal nie można go określać jako osobę homoseksualną.
Jak się czuje kobieta, która odkrywa homoseksualność męża?
Na forum Mąż gej na stronie psychiatria.pl jedna z nich pisze: "Mam dość, jestem zrozpaczona, bo nie widzę sensu życia z bi lub homoseksualistą, ale nie potrafię odejść. Czuję mocne związki emocjonalne, przyjaźń, przywiązanie. Dziecko tak kocha ojca. Nigdy seks nie był częsty między nami, a raczej pośpieszny, ciągle niespełniony dla mnie. Ale kochałam go, bo uważałam, że nie jesteśmy zwierzętami i nie tylko o zaspokajanie żądzy chodzi" .
A jak związek z kobietą wygląda z perspektywy geja?
Anonimowy pisze o swoim małżeństwie: "Od blisko 6 lat jestem żonaty, mam 5-letniego syna. Żona nigdy specjalnie mnie nie pociągała, ale sypiałem z nią - bardzo rzadko (...) może ktoś stwierdzić że jestem bi, ale ja czuję, że pociągają mnie w zasadzie tylko mężczyźni.
Spytacie - dlaczego ożeniłem się? Otóż nie chciałem plotek na swój temat. Jestem z dobrze sytuowanej rodziny, dość znanej w naszym mieście. Ona była sympatyczną dziewczyną, może sam siebie oszukiwałem, że jakoś to będzie. Ciągle szukałem wymówek, żeby jak najrzadziej dochodziło do seksu, na szczęście w ciążę zaszła dość szybko. Natychmiast ślub, seks był rzadko, bo żonę zajęły obowiązki nad dzieckiem.
Przypadkowo poznałem na delegacji chłopaka i przeżyliśmy wspaniały seks. Nie przedłużając wywodów - zacząłem wchodzić na serwisy dla gejów, to było proste i szybkie umawianie się na seks. Czułem, że żyję.
Pewien czas temu poznałem chłopaka, który stał się dla mnie ważny. Z żoną sypiam nadal, chociaż rzadko, z moim chłopakiem o wiele częściej. Wszystko się we mnie kłóci. Chciałbym być z nim, ale nie chcę urywać kontaktu z dzieckiem. Poza tym paraliżująco się boję utraty dobrej opinii. Jestem rozbity, nie wiem co robić. Jeśli o żonę chodzi - przyznam, że nie zależy mi na niej ani na kontakcie z nią. Zależy mi na synu no i na dobrej opinii".
gej bstok: "Współczuję zarówno wszystkim kobietom oszukanym przez gejów i gejom, w związku z tym, że nie pozwala im się normalnie żyć w tym chorym kraju. Nigdy nie rozumiałem, jak można "spróbować z kobietą", a wielu moich kolegów gejów próbowało. Sami Polacy doprowadzili do takich sytuacji i dramatów. Trzeba tolerować inność i pozwolić nam żyć i funkcjonować w tym społeczeństwie, wtedy na pewno odsetek skrzywdzonych zmniejszy się znacznie" .
Iza Jąderek nie zetknęła się z parą złożoną z kobiety i geja, którą mogłaby uznać za szczęśliwą.
- Do mojego gabinetu przychodzą mężczyźni homoseksualni, którzy w wyniku presji rodziców poślubili idealne wg rodziny kandydatki - mówi. - Te małżeństwa nigdy nie są szczęśliwe. Panowie unikają seksu, nie chcą żadnych zbliżeń, nawet romantycznych, związanych z bliskością, przytuleniem, czułością. Panie są sfrustrowane, nieszczęśliwe, bo nie wiedzą co się dzieje, czują się nieakceptowane, niekochane. Mają wrażenie, że to z nimi coś jest nie tak. W rezultacie przychodzą razem na terapię. A tu nie ma nad czym pracować. Nie ma, bo zwyczajnie nie ma czego "terapeutyzować". nie można sprawić, żeby nagle mężczyzna zaczął pożądać swojej żony, która nie jest dla niego atrakcyjna jako obiekt seksualny, a która, niestety, najczęściej pożąda jego.
Czy seksuolog może pomóc związkom kobiet z gejami?
- Można pracować nad tym, aby ten mężczyzna zaakceptował siebie, nad jego emocjami, nad przekonaniami odnośnie homoseksualności, nad postawami wobec własnej seksualności - mówi Iza Jąderek. - Dodatkowo trudnym problemem jest kwestia relacji takiego mężczyzny z rodzicami. Przepracowanie go zwykle jest czasochłonne. Mężczyzna czuje się oszukany, przez lata pod presją, kiedy kwestionowano jego tożsamość, uczucia, potrzeby, czasem kończy się to niestety zerwaniem kontaktów z rodzicami całkowicie. Trudno tu również nie wspomnieć o tych kobietach, dla których wali się zwykle cały świat - to co stworzyły sobie w głowie, wizja rodziny, dzieci, burzy się. Kochały kogoś, kto nigdy nie kochał ich miłością namiętną, romantyczną. Ciężko im na nowo zaufać, nawiązać relacje, zbudować związek. To są często ludzie tragedie wynikające z braku świadomości, z lęku, braku wiedzy i oświaty seksualnej, wynikające z doktryn religijnych, mitów i krzywdzących przekonań.
Akceptujemy homoseksualistów?
Wyniki badania PEW Research z roku 2013 wskazują na wysoką akceptację homoseksualizmu w krajach Unii Europejskiej. Na pytanie, czy homoseksualizm powinien być akceptowany odpowiedziało twierdząco 88% ankietowanych w Hiszpanii i 87% w Niemczech.
Akceptacja homoseksualizmu w Polsce to 42%, podobnie jak w Izraelu (40%) i Boliwii (43%). Od 2007 roku nastąpił wzrost o 3 punkty procentowe. Polacy nadal jednak mają kłopot w akceptowaniu osób homoseksualnych, nie tylko mężczyzn ale i lesbijek. Młodym ludziom trudno wyjawić swoją orientację i opowiadać o niej, są wyrzucani z rodzinnych domów, poniżani, traktowani jak wyrzutki. Brak akceptacji prowadzi do poczucia osamotnienia, do izolowania się, popadania w nałogi, kwestionowania własnej tożsamości, czasem okaleczania lub nawet próbi samobójczych.
Pomimo rosnącej akceptacji dla homoseksualności, przemoc motywowana homofobią jest zjawiskiem powszechnym i spotykanym na co dzień. W szkole, pracy, ze strony sąsiadów, znajomych, nauczycieli osoby homoseksualne doświadczają poniżania, ubliżania i obrażania. Lęk przed przemocą słowną, pobiciem, czy nawet zgwałceniem powodują niechęć i strach przed powiedzeniem o sobie.
Konrad 13 pisze na internetowym forum: "Jestem Konrad i mam prawie 18 lat. Sporo zastanawiałem się ostatnio nad swoim życiem i doszedłem do wniosku, że jestem homoseksualistą. To nie jest dla mnie łatwe. Wychowuję się w chrześcijańskiej rodzinie z konserwatywnymi poglądami. Moi rodzice zawsze wychowywali mnie na przykładnego obywatela, który w przyszłości założy zdrową rodzinę, chodzącą co niedzielę do kościoła. Nie wiem, jak im powiedzieć, że nie jestem hetero. Nie chcę nawet zastanawiać się nad tym, jaka będzie ich reakcja. Już nie wspomnę o swoich znajomych, nie wiem czego mam się po nich spodziewać. Tolerancji i zrozumienia czy tego że mnie ukamienują? Chyba trzeba przeczekać i powiedzieć to wszystkim za parę lat?"
Jestem dumny z bycia gejem
Na szczęście coraz więcej osób ma odwagę mówić o swojej seksualności. Jestem gejem powiedzieli w Polsce m.in.: Jacek Poniedziałek, Tomasz Tyndyk, Michał Piróg, Michał Witkowski, Maciej Nowak. Pierwsza polska para homoseksualna, którą oficjalnie powiedziała o swoim związku to Tomasz Raczek i Mariusz Szczygielski. O lesbijkach mówi się mniej. W 2008 roku pisarka Izabela Filipiak określiła się w mediach jako lesbijka. W wywiadach ze swoją partnerką pokazała się reżyserka Kasia Adamik. Nadal rozmawianiu na ten temat towarzyszą określenia: coming-out , ujawnił/a się, przyznał/a się, tak jakby była mowa o zbrodni czy winie, ale to, że znani ludzie publicznie opowiadają o swojej orientacji seksualnej może pomóc innych osobom zaakceptować siebie i dodać odwagi w codziennej walce o siebie i swoje prawa.
Iza Jąderek: "Podczas ostatniej kampanii wyborczej wielu kandydatów otwarcie powiedziało społeczeństwu i swoim potencjalnym wyborcom o swojej orientacji seksualnej. Mówili, że tylko będąc sobą, mówiąc otwarcie o swojej tożsamości, mogą być uczciwi wobec siebie i osób, dla których będą pracować".
- Jestem dumny z bycia gejem, uważam to za jeden z najwspanialszych darów, jakimi obdarzył mnie Bóg - napisał kilka tygodni temu dyrektor generalny Apple'a Tim Cook.
Szef Apple'a wyjaśnił, że do opublikowania artykułu skłoniły go słowa Martina Luthera Kinga, który podkreślał, że najważniejszym w życiu pytaniem jest pytanie o to, co robimy dla innych. Cook wyznał, że jest gejem i chce pomóc innym osobom homoseksualnym.
"Jeśli świadomość tego, że dyrektor generalny Apple'a jest gejem, może pomóc komuś, kto usiłuje pogodzić się z tym, kim jest, albo przynieść pocieszenie komuś, kto czuje się samotny, albo zainspirować ludzi do domagania się należnej im równości, to warto pójść na kompromis z prywatnością" - napisał Cook.
Dlaczego postrzega swoją orientację jako dar Boga? Cook tłumaczy, że homoseksualność pomogła mu lepiej zrozumieć, jak czują się ludzie należący do różnych mniejszości, że uczyniło go bardziej empatycznym, a dzięki empatii i zrozumieniu jego życie jest bogatsze.
Naukowcy nie są zgodni w kwestii przyczyn rozwijania się orientacji heteroseksualnej, biseksualnej, czy homoseksualnej. Część z nich uważa, że odpowiada za nią mózg i hormony, inni szukają przyczyn w genach. Coraz częściej jednak odchodzi się od sztywnego podziału na orientacje seksualne, na rzecz mówienia o płynności seksualnej, o tym, że na różnych etapach swojego życia nasze zachowania mogą się zmieniać i z osobami jednej i drugiej płci możemy wchodzić w relacje. Jednak zjawisko to zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, co potwierdza Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Orientację homoseksualną deklarują
Akceptacji ludzi o orientacji homoseksualnej nie sprzyja stanowisko większości kościołów chrześcijańskich. Zgodnie z ich doktryną kontakty homoseksualne są grzechem. Potępia się je przytaczając cytaty z Biblii. Kontakty homoseksualne są określane jako sprzeczne z tzw. prawem naturalnym i zagrażające rodzinie. Osoby homoseksualne są zachęcane do seksualnej abstynencji. Choć również w Polsce powstają stowarzyszenia zrzeszające wierzące osoby homoseksualne, coraz częściej Książa katoliccy i pastorowie protestanccy wypowiadają się w języku, który jest akceptujący i pozbawiony oceny.
Według badań przeprowadzonych w krajach zachodnich stałe zachowania homoseksualne wykazuje 2,7% ludzi, a orientację homoseksualną deklaruje 1,4% kobiet i 2,8% mężczyzn. Dopiero w 1973 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wykreśliło homoseksualność z listy zaburzeń psychicznych. Światowa Organizacja Zdrowia w 1990 roku usunęła homoseksualność z Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Obecnie homoseksualność, biseksualność i heteroseksualność to równe sobie orientacje psychoseksualne. Żadna z nich nie jest uznawana za lepszą czy gorszą.
Niestety, w obiegowej opinii homoseksualność nadal bywa uważana za chorobę i wielu ludzi sądzi, że można się z niej wyleczyć. Proponowane sa terapie "preparatywne", nieetyczne, niezgodne z rzetelną wiedzą naukową, które obiecują "zmianę" orientacji seksualnej. Takie organizacje funkcjonują również w Polsce.
Powszechna Deklaracja Praw Seksualnych, dokument, który mówi o uniwersalnych i fundamentalnych prawach każdego nas, niezależnie od wiary, miejsca zamieszkania, pochodzenia etnicznego, potwierdza w swoim czwartym punkcie, że każdy ma prawo do równości seksualnej - niezależnie od (między innymi) orientacji seksualnej.
Kontakty homoseksualne są nielegalne w ponad 70 z 195 krajów świata.