Dyskomfort, suchość, uczucie pieczenia? Jak sobie poradzić z tą popularną kobiecą przypadłością?

O tym się nie mówi. Większość kobiet wstydzi się tego tematu, uważa, że problem sam zniknie za jakiś czas. Wolą znosić niedogodności niż od razu iść do lekarza i sięgnąć po maści, tabletki czy globulki. Suchość pochwy to jednak nie koniec świata, można ją wyleczyć, a nawet jej zapobiegać.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Suchość pochwy to przypadłość, która spotyka zarówno dojrzałe, jak i młode kobiety. Właściwy poziom nawilżenia zależy przede wszystkim od poziomu żeńskiego hormonu, estrogenu. Kiedy z jakiegoś powodu dochodzi do zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej, kobiety zaczynają odczuwać tego przykre i bolesne skutki - pojawia się dyskomfort, uczucie pieczenia, a suchość okolic intymnych uniemożliwia udane życie seksualne. Co jeszcze ma wpływ na nieprawidłowe nawilżenie pochwy?

Higiena intymna to podstawa

Podczas codziennej pielęgnacji kobiety zdecydowanie za mało czasu poświęcają na higienę intymną. Traktują ją po macoszemu. Okazuje się jednak, że nadmierna pielęgnacja, stosowanie zamienników zamiast środków do higieny intymnej - mydeł czy żeli pod prysznic - także powoduje infekcje pochwy, a co za tym idzie wysusza ją.

Najlepiej więc wybierać żele do higieny intymnej na bazie naturalnych składników, które przywrócą właściwe pH i złagodzą dolegliwości.

Równie popularne, jak operacje waginy stają się plastyczne korekty pochwy, a nawet wstrzykiwanie kalogenu w punkt G.Równie popularne, jak operacje waginy stają się plastyczne korekty pochwy, a nawet wstrzykiwanie kalogenu w punkt G. fot. Jochen Schoenfeld / shutterstock.com fot. Jochen Schoenfeld / shutterstock.com

Problemy młodej matki

Bardzo często kłopoty z niedostatecznym nawilżeniem pochwy rozpoczynają się po urodzeniu pierwszego dziecka. Podczas karmienia wydziela się prolaktyna, która przygotowuje kobiece piersi do produkowania mleka. Ponadto niestety u niektórych kobiet obniża libido, a co za tym idzie wpływa na nawilżenie pochwy. Może to prowadzić nawet do rozwijania się infekcji czy stanów zapalnych okolic intymnych.

W takiej sytuacji konieczne jest przyjmowanie estrogenów w globulkach. Działają miejscowo, nie wpływają na pokarm młodej matki.

Menopauza i co dalej?

Podczas menopauzy kobiece jajniki przestają stopniowo produkować hormony - np. estrogen. Spada ich poziom w organizmie i zaczynają się zaburzenia gospodarki hormonalnej. Suchość pochwy jest jedną z najczęstszych i najbardziej bolesnych konsekwencji przekwitania.

Przypadku dojrzałych kobiet ginekolog często proponuje Hormonalną Terapię Zastępczą, która łagodzi skutki, wyrównuje poziom hormonów i zapobiega problemom z niedostatecznym nawilżeniem pochwy. Panie, które nie korzystają z HTZ powinny zadbać o nawilżenie od zewnątrz za pomocą właściwie dobranych preparatów zawierających kwas hialuronowy, kwas mlekowy oraz glikogen. Warto pamiętać o używaniu łagodnych płynów do higieny intymnej. Można też przyjmować estrogeny w globulkach lub kremach.

Jednym z objawów grzybicy pochwy jest ból w czasie stosunku oraz przy oddawaniu moczuJednym z objawów grzybicy pochwy jest ból w czasie stosunku oraz przy oddawaniu moczu Shutterstock Shutterstock

Skutek uboczny przyjmowania leków

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przyjmowanie silnych leków na przykład na alergię czy nietrzymanie moczu może mieć wpływ na florę bakteryjną pochwy. Co ciekawe, także pigułki antykoncepcyjne mogą powodować podobne zaburzenia.

Warto więc przed stosowaniem nieznanych nam dotąd leków skonsultować wszystkie skutki uboczne z lekarzem. Jeśli kiedykolwiek pojawiał się problem suchości pochwy, trzeba o tym poinformować ginekologa. Z pewnością zaproponuje on wtedy alternatywne leczenie.

Kiedy trudno znaleźć winowajcę

Suchość pochwy czasem pojawia się też znikąd. Na pierwszy rzut oka nie ma żadnej konkretnej przyczyny. A jednak świąd, pieczenie, otarcia nie pozwalają czerpać satysfakcji z życia seksualnego, a nawet nosić ulubionej bielizny. Niewiele osób wie, że suchość pochwy może być też wynikiem stresu, przemęczenia, niewłaściwej diety, ciągłe stosowanie wkładek higienicznych czy częstych wizyt na basenie.

Kiedy pojawiają się pierwsze dolegliwości, nie należy czekać i liczyć, że uczucie swędzenia czy pieczenia samo minie. Szybka konsultacja problemu u ginekologa pozwoli wykryć sprawcę całego zamieszania i zastosować na czas właściwą terapię.

Zobacz wideo
Więcej o: