"Wolałbym raczej obejrzeć film jedząc lody" - osoby aseksualne odpowiadają o swojej orientacji

Szacuje się, że w skali danego społeczeństwa, osoby aseksualne stanowią zaledwie 1 procent. Tak, jak w przypadku hetero i homoseksualizmu, nie jest jasne, co determinuje ich orientację. Czy aseksualizm jest trzecią z nich, a może całkowitym jej brakiem?

Wbrew powszechnym opiniom "bycie aseksualnym" nie ma nic wspólnego z tym, co sądzą ludzie. Wszystko zależne jest od tego, jak czujemy się ze swoją seksualnością, albo jej brakiem. Co jeszcze warto wiedzieć o osobach aseksualnych?

Czym jest aseksualizm?

Dziennikarze serwisu BuzzFeed zapytali o to osoby, które postanowiły uświadomić na ten temat innych. Oto pytania i najciekawsze odpowiedzi, które padły podczas nagrania tego wideo:

 

Czym jest aseksualizm?

- To orientacja seksualna, w której nie odczuwasz ochoty na seks. - Nie jestem zainteresowana kontaktem seksualnym ani z mężczyznami ani z kobietami.

Czy aseksualizm to to samo, co celibat?

- Nie to zupełnie nie to samo. - Celibat to wybór. Aseksualizm to orientacja seksualna, a to nie podlega twojej decyzji.

Czy osoby aseksualne odczuwają podniecenie?

- Niektórzy doświadczają fizjologicznych objawów pobudzenia. To, że nie chcą podejmować czynności seksualnych nie znaczy, że ich organizm nie działa prawidłowo. - Moje sutki twardnieją, kiedy robi się zimno, ale to nie jest związane z pobudzeniem seksualnym.

Czy osoby aseksualne się masturbują?

- To kwestia indywidualna. - To raczej czynność fizyczna. - To naturalna czynność, ale ja nigdy jej nie próbowałam i nie sądzę, że to nastąpi.

Dlaczego osoby aseksualne przyznają się do swojej orientacji? - To mnie nie definiuje, ale jest częścią mnie. Chcę, żeby moi bliscy o tym wiedzieli. Na przykład rodzice. Ciągle pytali, dlaczego nie mam chłopaka. Nie chcę chłopaka, ani dziewczyny.

Czy możliwe jest rozróżnianie aseksualizmu i uczucia pozbawionego pierwiastka zmysłowego?

- Tak. Bo to, że jesteś aseksualny, nie znaczy, że nie możesz pokochać kogoś miłością platoniczną.

Czy osoby aseksualne uprawiają seks?

- To zdecydowanie zależy od osób zaangażowanych w dany związek. - Niektóre osoby aseksualne odbywają stosunki ze swoimi partnerami. Byłem jedną z nich. - Niektórzy twierdzą, że muszą to robić, żeby uszczęśliwić swoich partnerów. To nie prawda. - Wolałbym obejrzeć film jedząc lody.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o aseksualizmie?

- Jesteśmy normalnymi ludźmi takimi jak wszyscy.

via:

Ask An Asexual Person