"Kiedyś chciałeś ożenić się z mamą. Teraz nauczę cię jak traktować kobiety". Ten list ojca do syna wzrusza do łez

- Nie liczy się ani liczba przyjaciół, ani lajków na Instagramie. Zadaj sobie jedno pytanie: "Czy ona sprawia, że chcę stać się lepszym człowiekiem?" - mężczyzna napisał przejmujący list do dwunastoletniego dziecka. Współcześni ojcowie potrafią nauczyć synów jak stać się prawdziwym dżentelmenem?

Każdy przechodzi w dzieciństwie etap, podczas którego chce ożenić się ze swoją mamą lub wyjść za mąż za tatę. Od przypomnienia tego okresu wychodzi autor niezwykłego listu opublikowanego w portalu goodmenproject.com.

Rady ojca dla synaRady ojca dla syna fot. flikr.com, J.K. Califf fot. flikr.com, J.K. Califf

Tylko mi udało się poślubić twoją mamę!

Alex Kim przypomina swojemu 12-letniemu synkowi, że kiedyś chciał poślubić mamę. Jednak skoro już wie, że jest to niemożliwe i zaczął interesować się koleżankami, powinien dowiedzieć się, jak należy odnosić się do kobiet:

- Kiedy byłeś mały powiedziałeś mamie, że chciałbyś się z nią ożenić. Już wiesz, że to niemożliwe. Chciałeś tego jako dziecko, ponieważ mama posiada wszystkie cechy, które pociągają cię w dziewczynach. Powinieneś posłuchać moich rad, bo tylko mi udało się poślubić twoją mamę. Jestem więc "ekspertem" w tej dziedzinie.

Nie radź się kolegów

Mężczyzna zaczął swój wywód od najważniejszej wskazówki. Podkreśla dobitnie, że nie warto słuchać rad nawet najlepszych kolegów, bo są oni równie nie doświadczeni jak on. Nie powinien marnować czasu na popełnianie błędów, skoro może ich uniknąć słuchając kogoś starszego, kto ma to już za sobą:

- Będziesz miał kilka dziewczyn, zanim poślubisz tę jedyną, tę właściwą. Posłuchaj "eksperta" i nie marnuj czasu na błędy, które ja już popełniłem. Nie słuchaj kolegów. Pamiętaj, "jeśli ślepy prowadzi ślepego, obaj wpadną do dziury".

Rady ojcaRady ojca fot. flikr.com, swong95765 fot. flikr.com, swong95765

Szukaj kogoś, kto jest od ciebie lepszy

Alex Kim w swoim liście podkreślił, że nie należy skupiać się wyłącznie na wyglądzie. Piękno jest ulotne, a we wspólnym życiu liczy się przede wszystkim wzajemne zrozumienie, akceptacja, dobroć i dążenie do bycia lepszym:

- Szukaj kogoś, kto jest od ciebie lepszy. Kogoś, kogo będziesz podziwiał za intelekt, za postawę i za to, jak traktuje swoich najbliższych (...) Kiedy znajdziesz kogoś takiego, zaczniesz dążyć do tego, by być lepszym człowiekiem. Będziesz starać się dla niej i dla siebie.

Nie liczy się liczba lajków na Instagramie

Doświadczony ojciec chce nauczyć syna tolerancji, ale wie, że pięknymi sloganami może nie dotrzeć do wchodzącego w okres dojrzewania nastolatka. Powołuje się więc także na bliskie dziecku kryteria: - Nie liczy się jej rasa, ani kraj pochodzenia, ani liczba przyjaciół, czy lajków na Instagramie (...) Zadaj sobie jedno pytanie: "Czy ona sprawa, że chcę stać się lepszym człowiekiem?". Jeśli odpowiedź brzmi "tak", to jest ona właściwą osobą.

Rady ojcaRady ojca fot. flikr.com, Michelle Garayburu fot. flikr.com, Michelle Garayburu

Zamiast nagrywać snapy, daj kwiaty

Mężczyzna uczy syna także jak zainteresować sobą kobietę. Przyznaje, że jego metody mogą się wydać staroświeckie, ale radzi mu ich nie lekceważyć. Kobiety doceniają dżentelmenów i nigdy nie można o tym zapominać.

Oto kilka rzeczy, o których twoje pokolenie zapomina:
1. W restauracji pozwól, aby zamówiła pierwsza i poczekaj aż dostanie jedzenie, zanim zaczniesz jeść. 2. Często mów jej, że jest piękna. 3. Odnoś się do jej rodziców z szacunkiem. Nie mów "cześć", mów "dzień dobry". 4. Traktuj jej rodziców z szacunkiem, nawet gdy nie ma ich w pobliżu. Nawet, gdy ona jest na nich wściekła. 5. Zaskakuj ją, rób niespodzianki bez żadnej okazji. Nie nagrywaj jej snapów, a kupuj kwiaty. Choć nagranie jak kupujesz bukiet, też może być fajne. 6. Dbaj o nią. Pilnuj, aby docierała do domu bezpiecznie. 7. Kiedy idziesz obok niej, idź po zewnętrznej stronie chodnika. W ten sposób też ją chronisz. 8. Rozśmieszaj ją. 9. Wspierają ją i zachęcaj, aby stawiała sobie coraz ambitniejsze cele. 10. Pomagaj jej się rozwijać, stawiaj przed nią nowe wyzwania. 11. Zawsze, bez względu na wszystko, szanuj jej decyzje i opinie. Jeśli będziesz stosować się do 80 proc. rad z tej listy, pokocha cię. Jeśli do 100 proc., będzie cię kochała i szanowała.

Rady ojcaRady ojca fot. flikr.com, CitySkylineSouvenir fot. flikr.com, CitySkylineSouvenir

Nie wrzucaj filmików na YouTube'a i nie przeklinaj

W tym wzruszającym apelu nie mogło zabraknąć też wskazówek, jak mężczyzna nigdy nie powinien zachowywać się w relacji z kobietą.

Po prostu nie rób tych rzeczy:
1. Nie rób głupich żartów. Nie wrzucaj do sieci filmików z nią w roli głównej. Takie filmy na YouTubie są bardzo popularne. Ale to dowód na to, że ich fani niewiele wiedzą o relacjach damsko-męskich. Nie chcesz być jednym z nich. 2. Nie bekaj, nie puszczaj bąków prosto w twarz. Tego nie robi się dziewczynie. To wygłupy z kolegami. 3. Nie przeklinaj, gdy mówisz o niej, o jej rodzinie czy przyjaciołach. Szacunek jest najważniejszy. 4. Nigdy jej nie zawiedź. Dotrzymuj słowa, nie sprawiaj jej celowo zawodu. Dziewczyny chcą być z mężczyznami, nie z małymi chłopcami. A mężczyźni dotrzymują danego słowa. 5. Nie baw się non-stop telefonem. Nie wysyłaj wiadomości i nie gadaj przez telefon, gdy spędzacie czas razem. 6. Nie kłam. Jeśli popełnisz błąd, przyznaj się. Staraj się nie popełniać drugi raz tego samego błędu. Jeśli będziesz się trzymał tych zasad, ona ci wybaczy. 7. Nie zawstydzaj jej i nie umniejszaj jej zasług. Każdy może popełniać błędy. Wybaczaj, nie wytykaj błędów i nie poniżaj. 8. Nie przyłączaj się do plotkowania. Jeśli ona to robi, wysłuchaj, ale nie drąż tematu. Może być zła, że nie chcesz z nią o czymś rozmawiać, ale po pewnym czasie zrozumie i będzie cię za to szanować.

Hit sieci

Zaangażowanie, jakie pokazał ojciec dwunastolatka, wzbudziło zachwyt internautów. List od kilku miesięcy krąży w sieci. Jest on częścią serii listów publikowanych w portalu goodmenproject.com.

Zobacz też książkę: "Być mężem i ojcem. Książka dla niego" >>

Zobacz wideo