"Kiedy miałam 13 lat..." - kobiety o molestowaniu, gwałtach, naruszaniu ich granic [WYZNANIA]

Czy jesteś jedną z milionów kobiet, które w mniejszym lub większym stopniu spotkały się z sytuacjami, w których mężczyźni przekroczyli dozwolone granice? Kobiety masowo wyznają, że były molestowane, gwałcone, poniżane. Niektóre bolesne wspomnienia sięgają wczesnego dzieciństwa.

"Hej malutka!" - takie słowa usłyszałam przy wyjściu z paryskiego metra od jednego z trzech mężczyzn stojących na peronie. Czy zareagowałam? Nie. Być może wy także nie zwracacie na to uwagi, może traktujecie takie słowa jako komplement, a może nie chcecie psuć atmosfery i podobnie, jak ja nic nie robicie.

Fot. Flickr.com/nicolas fuentes/CC BY-NC-SA 2.0

- We współczesnym liberalnym społeczeństwie ciężko narzekać na seksizm - piszą na swojej stronie organizatorzy akcji The Everyday Sexism Project. - Ciężko, bo reakcje na niewłaściwe zachowania natychmiast skutkują przyklejeniem reagującej kobiecie łatki "walczącej feministki", "osoby pruderyjnej", "sztywniary z kijkiem w dupie" - tłumaczą.

PRZECZYTAJ WSZYSTKIE WYZNANIA

Aktywiści z projektu nie kryją, że są oburzeni nie tylko codziennymi przejawami seksizmu o różnym kalibrze, ale także brakiem odpowiednich na nie reakcji.

Fot. Flickr.com/Karin_and the camera/CC BY-NC-SA 2.0

A kobiety nie reagują, chociaż - jak można przeczytać w raportach - w USA jedna na sześć kobiet przeżywa gwałt, a 15 procent ofiar przemocy seksualnej ma mniej niż 12 lat. Szokujące?

Fot. Flickr.com/james revgot/CC BY-NC-SA 2.0

Tak samo jak wspomnienia kobiet, do wyznawania których namawiają organizatorzy The Everyday Sexism Project oznaczane na Twitterze krzyżykiwem #WhenIWas (ang. Kiedy miałam).

PRZECZYTAJ WSZYSTKIE WYZNANIA

Kobiety piszą o gwałtach, molestowaniu, ośmieszaniu. Niektóre z nich miał ledwie cztery lata kiedy ktoś bliski - opiekun, ojczym, kuzyn - naruszył ich nietykalność cielesną.

Te wpisy pokazują, że seksizm naprawdę towarzyszy nam na każdym kroku. A my naprawdę nic z tym nie robimy.

Zobacz wideo
A ty jakie masz wspomnienia?
Więcej o: