Światowy Dzień Przytulania 2016 - przytulanie zasługuje na święto

10 maja to wyjątkowa data - obchodzimy wtedy Światowy Dzień Przytulania. To dobra okazja, aby przytulać się ile tylko chcemy - w końcu mamy dobre usprawiedliwienie. Poza tym, przytulanie jest niezwykle ważne, bliskość drugiej osoby ma na nas niezwykle dobroczynne działanie.

Światowy Dzień Przytulania to kolejny dowód na to, że przytulanie to czynność, o której nie możemy zapominać. Na tyle ważna, że w kalendarzu są aż trzy dni jej poświęcone! Międzynarodowy Dzień Przytulania świętujemy 31 stycznia, Światowy Dzień Przytulania jest obchodzony 10 maja, a 24 czerwca - Dzień Przytulania. To aż trzy dni w których możemy się przytulać do woli, mamy dobre usprawiedliwienie ;)

Skąd się wziął Światowy Dzień Przytulania?

Geneza Dnia Przytulania nie jest do końca znana, ale tropy prowadzą do Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 80. XX wieku Kevin Zaborney i Adam Olis doszli do wniosku, że ich rodacy za rzadko publicznie okazują uczucia, wstydzą się to robić. Rosnąca popularność Światowego Dnia Przytulania pokazuje, że przyzwolenie na publiczne przytulanie wyzwala w ludziach radość, chętnie nawiązują kontakt z innymi ludźmi. Podczas dni, w których świętujemy ten rodzaj kontaktu z drugim człowiekiem, odbywa się wiele akcji, m.in. związane z przytulaniem flash moby, ludzie z tabliczkami "darmowe przytulanie", którzy pojawiają się w różnych częściach miasta. To święto celebrowane jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, coraz więcej mówi się o nim w Polsce.

Dlaczego przytulanie jest tak ważne?

O tym, że bliskość drugiego człowieka jest niezwykle ważna wiadomo od dawna. Nie bez przyczyny tak dużo mówi się, chociażby, o kangurowaniu nowo narodzonych dzieci, o kontakcie skóra do skóry z mamą, tatą. Dzieci, które przytulają się do rodziców rozwijają się o wiele lepiej od maluchów, które są pozbawione tego rodzaju bliskości. Liczne eksperymenty pokazały, że kontakt z drugim osobnikiem jest niezwykle ważny, nie tylko po to, aby zaspokoić podstawowe pragnienia, takie jak pozyskanie pokarmu, ale właśnie ze względu na bliskość. Najbardziej znanym eksperymentem jest ten Harry'ego Harlowa, który dał małym małpkom wybór: "mama" miękka, ale bez pokarmu czy "mama" druciana, ale dająca pożywienie. Makaki częściej wybierały "opiekunkę" z tkaniny frotte (tutaj przeczytasz więcej o Harrym Harlowie i jego eksperymencie).

Przytulanie to rodzaj bliskości, który ma same zalety. Pomaga redukować stres, pomaga zwalczyć napięcie, obniża ciśnienie krwi, gdy się przytulamy serce bije wolniej. Warto przytulać się przed pójściem spać: ta czynność ułatwia zasypianie i zapewnia spokojny sen. Dodatkowo osoby, które często korzystają z tego rodzaju bliskości są bardziej odporne, ich organizmy lepiej radzą sobie z wirusami. Warto zatem przytulać się na zdrowie! Nie zapomnijmy o całowaniu, ono także ma na nas pozytywny wpływ.

Co robić w Światowy Dzień Przytulania?

Przede wszystkim... przytulać się! Tego dnia możemy robić to bez końca. Pamiętajmy, że przytulać możemy się nie tylko do ukochanego. W ten sposób możemy pokazać, że nam na kimś zależy, objąć ramieniem, rodzeństwo, rodziców, przyjaciół. Czworonogi także się ucieszą, jeśli tego dnia dłużej niż zazwyczaj pogłaszczemy je za uchem. Można także wziąć udział w różnego rodzaju akcjach - sprawdź, czy w twojej okolicy nie zbierają się ludzie, którzy będą się przytulać (albo obdzielać przytulasami przechodniów). A może tego dnia organizowana jest wizyta w pobliskim domu starców, gdzie przytulanie jest jedynie symboliczne, a chodzi o spędzenie czasu z samotnymi osobami? Możliwości jest wiele, najważniejsze elementy składowe to druga jednostka i wzajemny kontakt. A o przytulaniu trzeba pamiętać na co dzień, warto!

SZUKASZ SPOSOBU, BY NAPRAWIĆ SWÓJ ZWIĄZEK? TEN TEST POMOŻE ZDIAGNOZOWAĆ WASZĄ RELACJĘ>>>

Więcej o: