27 procent Europejczyków uważa, że są sytuacje, gdy gwałt nie jest gwałtem. Szokujące wyniki ankiety

Wydawałoby się, że definicja gwałtu jest jedna i nie podlega wyjątkom. Okazuje się jednak, że jest przynajmniej siedem wyjątków, kiedy seks bez zgody wcale nie jest złem. Najbardziej kuriozalny z nich to ten, w którym gwałciciel wyrazi po fakcie... żal.

Na zlecenie Komisji Europejskiej w państwach członkowskich przeprowadzono badania opinii na 30 tysiącach Europejczyków z 28 krajów członkowskich. W jego wyniku w listopadzie 2016 roku opublikowany został raport "Gender-based Violence" (ang. "Przemoc ze względu na płeć"). Poruszono w nim temat przemocy domowej, molestowania seksualnego, przemocy seksualnej w związku oraz kwestii gwałtu. I to właśnie z tego rozdziału pochodzą najbardziej frapujące dane.

Siedem wyjątków

Wydawałoby się, że stosunek bez zgody na seks jednej ze stron i odbycie go wbrew jej/jego woli to jasna i dość oczywista definicja. Nie do końca.

Na zawarte w badaniu pytanie:

Niektórzy ludzie uważają, że stosunek seksualny bez zgody może być w pewnych sytuacjach usprawiedliwiony. Czy uważa Pan(i), że dotyczy to następujących okoliczności?

wymienionych zostało (oprócz odpowiedzi „żadna z nich”, „nie wiem”, i „odmawiam odpowiedzi”) siedem sytuacji usprawiedliwiających gwałt.

Gwałt to nie gwałt, jeśli jego ofiara była pijana lub odurzona narkotykami. Nie ma także problemu, jeśli ofiara dobrowolnie poszła do domu napastnika po imprezie albo randce. Gwałt może być zdaniem respondentów uzasadniony, jeśli osoba, która padła jego ofiarą, była skąpo, prowokacyjnie lub seksownie ubrana. Albo nie dość stanowczo odmawiała, nie broniła się fizycznie.

Gwałt może się okazać dopuszczalny, jeśli osoba zgwałcona wcześniej flirtowała z przyszłym napastnikiem. Zgwałcenie nie powinno także zdziwić osoby, która ma wielu partnerów seksualnych, samotnie chodzi nocą ulicami. Za niebyły gwałt można uznać także wtedy, kiedy napastnik nie zdawał sobie sprawy ze swoich czynów lub jeśli żałuje swojego czynu.

RaportRaport Rys. Raport Special Eurobarometer 449, 'Gender0based Violece', European Commision

Powszechne przekonanie

Z raportu wynika, że w niektórych państwach takie przekonanie jest powszechne nawet wśród 55 procent populacji, a w sumie aż 27 procent Europejczyków skłania się ku tezie o uzasadnionym gwałcie.

Jak wskazują jego autorzy, wyższy odsetek osób akceptujących „pewne okoliczności tłumaczące gwałt” znajduje się w Europie Wschodniej i Centralnej: W Rumunii, Bułgarii, Czechach i na Węgrzech.

Czasami jednak bliskość geograficzna nie ma wpływu na podobieństwa w wynikach badań. W Belgii 40 procent badanych uważa, że gwałt w pewnych sytuacjach jest akceptowalny, a w sąsiadującej Holandii - 15 procent.

RaportRaport Rys. Raport Special Eurobarometer 449, 'Gender0based Violece', European Commision

Obie płcie padają ofiarami przemocy domowej i seksualnej, ale jak wynika z badań, częściej są to kobiety. Jedna na trzy Europejki po ukończeniu 15. roku życia doświadcza psychicznej lub fizycznej przemocy. Co daje ogromne pole do działania i edukacji - nawet w krajach stawianych za wzór praworządności i poszanowania zasad.

PRZECZYTAJ TAKŻE>>>

"To może zdarzyć się każdemu". Stworzyła mocną serię zdjęć w odpowiedzi na sprawę gwałtu Brocka Turnera

Projekt Projekt "It happens" ma za zadanie walczyć z tzw. "kulturą gwałtu". fot: Yana Mazurkevich Photography

 

Więcej o:
Komentarze (102)
27 procent Europejczyków uważa, że są sytuacje, gdy gwałt nie jest gwałtem. Szokujące wyniki ankiety
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wolna-amerykanka

  Oceniono 123 razy 105

  Idąc tokiem rozumowania tych ludzi :
  -jak facet idzie sam nocą przez miasto i dostanie wpi..dol to to nie napaść
  -jak się upije i ktoś mu zabierze portfel to to nie kradzież
  -jak mu ukradnę auto, złapią mnie i powiem, że żałuję to nie ma problemu
  -jak facet jest prowokacyjnie ogolony na łyso to można mu wlać
  -jak flirtował z laską a rano obudzi się bez nerki to znaczy że sam chciał
  itd.

 • saves

  Oceniono 37 razy 27

  W Turcji ostatnio chciano uniewinnić gwałciciela, jeśli ten ożeni się z ofiarą. Gwałt to gwałt i nic go nie usprawiedliwia. Największym jednak problemem w niektórych przypadkach jest ustalenie czy rzeczywiście doszło do gwałtu. Podpita dziewczyna, której puściły hamulce i głupek, który wykorzystuje ten fakt. Gdy ona otrzeźwieje i dotrze do niej co zrobiła, oskarża o gwałt. Były też sytuacje w drugą stronę. Ona, nieszczęśliwie zakochana, oskarża o gwałt. "Nie chciał być bydlak ze mną, to nie będzie z żadną inną". Poza niektórymi, bardzo jasnymi sytuacjami, to dość skomplikowane sprawy.

 • djarev

  Oceniono 20 razy 14

  Pytanie dotyczy przecież tego w jakich sytuacjach niektórzy usprawiedliwiają gwałt, a nie w jakich sytuacjach usprawiedliwiają gwałt ankietowani.

 • brunschwick

  Oceniono 32 razy 14

  Przecież pytanie nie brzmi "czy ty w pewnych sytuacjach usprawiedliwiasz gwałt?" Ankieterzy pytali o "niektórych ludzi". W tłumaczeniu z polskiego na nasze brzmi ono "w jakich sytuacjach twoim zdaniem, niektórzy ludzie usprawiedliwiają stosunek bez zgody drugiej strony?"

 • jan.go

  Oceniono 20 razy 12

  Dla kogo szokujące to szokujące Jeszcze niedawno takie było orzecznictwo sądów i wyjątki w kodeksach karnych (praktycznie do lat 90 ) i to na demokratycznym zachodzie Spoleczetwa zmienią sie wolniej A czym jest gwałt to trzeba pytać sie zgwałconych a nie spoleczeństwa

 • sorrry

  Oceniono 35 razy 7

  No i oczywiście nie jest gwałtem, jeśli sprawca jest murzynem albo arabem. W tym wypadku mamy do czynienia z rasistowską, ksenofobiczną i faszystowską prowokacją ze strony kobiety, która cynicznie wykorzystała uchodźcę oby się jego kosztem ubogacić kulturowo:)

 • szczur_z_kanalu

  Oceniono 26 razy 6

  I ten procent będzie rósł wraz z napływem coraz większej ilości lekarzy, prawników i inżynierów, oraz oczywiście matek z małymi dziećmi z Afryki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX