Terapeuta wyjaśnia, jak radzić sobie ze zdradą i czy da się o niej zapomnieć

Czy da się przeżyć zdradę? Da się - zapewnia Jonas Gaade - szwedzki terapeuta poznawczy, i podaje, składający się z czterech kroków, "plan naprawczy relacji".

„Jak przeżyć zdradę partnera?” - to jedno z trudniejszych pytań, jakie zadają pacjenci swoim terapeutom. Zdrada to jedno z tych doświadczeń w życiu, które najbardziej  krzywdzi. To ona narusza poczucie własnej wartości, niszczy zaufanie i związek. To ona również sprawia, że ludzie kwestionują swoje zdrowie psychiczne.

Jonas Gaade, terapeuta poznawczyJonas Gaade, terapeuta poznawczy Fot. Archiwum prywatne

Ja sam w życiu nie doświadczyłem zbyt wielu poniżeń, jednak w moim pierwszym związku dziewczyna zdradziła mnie trzykrotnie na przestrzeni 7 lat. To uświadomiło mi jak bardzo zdrada może być bolesna.

Pacjenci, którzy doświadczyli ze strony najbliższej osoby przemocy, byli pogardzani lub poniżani, twierdzą, że to zdrada była jednak najgorsza. Gdy człowiek dowiaduje się o romansie swojego partnera, często przeżywa szok. Pierwszą reakcją jest najczęściej panika i lęk, które mieszają się ze złością.

SZUKASZ SPOSOBU, BY NAPRAWIĆ SWÓJ ZWIĄZEK? TEN TEST POMOŻE ZDIAGNOZOWAĆ WASZĄ RELACJĘ>>>

Jak często dochodzi do zdrady?

Zdrada zdarza się częściej, niż sądzimy. Około 50 procent osób, które wchodzą w dłuższy związek zostanie w przyszłości zdradzona przez partnera/partnerkę. Dla większości zdrada to poniżenie i zawód. Wielu sądzi też, że zdrada automatycznie prowadzi do separacji. 

Wśród rozwiedzionych mężczyzn i kobiet, aż 80 procent z nich mówi, że ich małżeństwo rozpadło się dlatego, że oddalili się od siebie i stracili poczucie bliskości. Niektórzy twierdzą też, że nie czuli się kochani albo doceniani. Zaledwie 25 proc. par przyznaje, że zdrada była powodem rozpadu ich związku.

Gdy doświadczamy zdrady, jesteśmy przekonani, że nic nie można już naprawić. Jednak uczucia z czasem się zmieniają. Musisz zrozumieć, że czasem będzie pod górkę, a innym razem - z górki. To zupełnie normalne.

Jak poradzić sobie ze zdradą partnera? Nie istnieją żadne określone reguły, ale poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad, które warto opanować.

Krok 1: Osoba, która zdradziła, musi zakończyć swój romans na wszystkich płaszczyznach.

Może się to wydawać oczywiste, jednak zdarza się, że osoba, która zdradziła zdaje się nie rozumieć, jaki ból sprawiła swojemu partnerowi.

Zdradzający małżonek może tłumaczyć swoje postępowanie słowami:

„To był tylko seks”, „To było tylko zauroczenie, nie było żadnego seksu” lub w inny dziwny sposób.

Wszystko po to, aby móc utrzymać kontakt z kochanką. Taka decyzja, wprowadzona w życie, jest też ważnym wyrazem szacunku dla zdradzonego partnera.

W jaki sposób zdradzający partner ma zakończyć związek i powiedzieć kochance, że to koniec? Czasami zdradzony partner wymaga, aby winny zakończył związek np. telefonicznie. Ja jestem zdania, że zamiast osobiście lub przez telefon, lepiej zakończyć związek listownie lub mailem.

Co należy powiedzieć osobie, z którą zdradziło się swojego partnera?

List powinien zostać napisany samodzielnie przez zdradzającego. Należy rozpocząć go  od wyznania, że było się samolubnym, i przyznania, ile bólu sprawiło się ukochanej osobie. W liście musi znaleźć się również stwierdzenie zakończenia romansu i informacja o tym, że pisząca osoba teraz chce inwestować 100 proc. siły i energii w swój związek.

Powinna znaleźć się w nim silna deklaracja miłości, w której zdradzający opisuje, jak bardzo troszczy się o swoją partnerkę i o swoją rodzinę, oraz to, że chce zacząć postępować według nowych zasad, które ochronią bliskich. Winna osoba powinna wytłumaczyć, że nie życzy sobie dalszych kontaktów i poprosić kochankę, by nie kontaktowała się z nim w żaden sposób - czy to listownie, mailowo, SMS-owo lub telefonicznie. Zdradzony małżonek powinien przeczytać list i zatwierdzić go przed wysłaniem. 

Krok 2: Jak poradzić sobie ze zdradą?

Mniej więcej po dwóch do sześciu tygodniach, większość par dochodzi do siebie i zaczyna zajmować się na poważnie ratowaniem swojego związku. Jeżeli kochanka została poinformowana o nowej sytuacji, teraz następuje czas rozpoczęcia próby wyleczenia się ze zdrady. Tego nie da się zrobić podczas przerwy na kawę. Należy zrozumieć, że to proces, który musi potrwać.

Krok 3: Czy możliwe jest wybaczenie zdrady i zapomnienie o niej?

Sądzisz, że w momencie,  gdy mąż i żona zaczynają odbudowywać swoją miłość do siebie po zdradzie, to znaczy, że wszystko sobie wybaczyli?  Każdemu można wybaczyć, ale nie o wszystkim jesteśmy w stanie zapomnieć.

Osoba, która zdradziła musi być otwarta i chętna do szczerej rozmowy na temat tego, co zaszło. Może się zdarzyć, że osoba, która zdradziła będzie odnosiła wrażenie, że zdradzony/zdradzona narzeka i powtarza się, jednak należy być na to przygotowanym. To niska cena w porównaniu do zawodu, który sprawił/a.

Miałem pacjentów, którzy twierdzili, że wspomnienie o romansie nachodzi ich jeszcze wiele lat po wydarzeniu. Osoba, która zdradziła musi podczas rozmów obiecywać poprawę i zapewniać, że w przyszłości nie popełni znowu tego błędu.

Krok 4: Jak długo można odczuwać gorycz po zdradzie?

Osoba, która została zdradzona, powinna postarać się stworzyć plan. Jeśli wymagamy, aby osoba zdradzająca zostawiła przeszłość za sobą, tak samo osoba zdradzona również musi pracować nad zostawieniem tego za sobą, nawet jeżeli jest to dla niej trudne. Z pomocą rodziny, znajomych, dobrego terapeuty i własną możliwe jest, aby związek miał dalszą przyszłość. W najlepszym przypadku możliwe jest także wzmocnienie relacji.

SZUKASZ SPOSOBU, BY NAPRAWIĆ SWÓJ ZWIĄZEK? TEN TEST POMOŻE ZDIAGNOZOWAĆ WASZĄ RELACJĘ>>>

Czy masz zdradę na swoim koncie?
Więcej o:
Komentarze (43)
Terapeuta wyjaśnia, jak radzić sobie ze zdradą i czy da się o niej zapomnieć
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ministrant1-pl

  Oceniono 73 razy 57

  Terapeuta zaleca rozwiązanie sprawy w czterech krokach a ja w dwóch, jak bardziej niż terapeuta doświadczony, należy kopnąć k...szona w dupę i odejść tanecznym krokiem. Natury k...skiej nie zmienisz i życie będziesz miał przechlapane.

 • ugrydul

  Oceniono 31 razy 27

  Brednie, porównywalne chyba tylko z teoriami smoleńskimi. Jeśli w związku była zdrada, tzn, że już wcześniej nie funkcjonował on prawidłowo. Trzeba się przede wszystkim zastanowić czy jest sens kontynuować dalej relację.

 • zbysio47

  Oceniono 26 razy 18

  Panie terapeuta .. a czy pan by zyl ze swoja zona gdyby dowiedzial sie ze rozkladala nogi innemu ?? wybaczylby pan ??? do tych co juz zdradzili ... nigdy przenigdy nie przyznawajcie sie do zdrady ,,, lepiej ie wiedziec tak mysle

 • nino.rota

  Oceniono 19 razy 17

  4. zasada dynamiki mowi: cialo raz puszczone puszcza sie caly czas.
  Ot takie perpetuum mobile...

 • captain_planet

  Oceniono 17 razy 15

  Znam kobietę, która po zdradzie męża sama znalazła dla niego usprawiedliwienia i wymówki, po czym wszystko wróciło do starego trybu a ona biega do psychologa, bo pomimo pięknie ułożonego świata na zewnątrz, na pokaz, wewnątrz czuje się z tym koszmarnie. A facet ma nadal klawe życie, nic nie stracił, zyskał tylko jeszcze bardziej służalczą żonę, której nadal nie szanuje.

 • Gość: Nari

  Oceniono 7 razy 7

  ja uważam, że o zdradzie nie da się zapomnieć i ja na pewno bym jej nie wybaczyła.

 • supermarjan

  Oceniono 16 razy 6

  1 znalezc siekiere.
  2 uzyc 'tradycyjnie po katolicku'
  3 zglosic sie na psy
  4 zaczac odsiadywac
  5 apelowac w polowie.
  wbrew pozorom winno byc szybciej....

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 12 razy 6

  Kończenie jakichkolwiek relacji (partnerskich, przyjacielskich) mailem bądź esemesem to poziom gimnazjalny, żeby nie powiedzieć KIBOLSKI.
  Tak zachowują się tylko tchórze.
  Jeśli uczyniło się coś niewłaściwego, należy ponieść tego konsekwencje.
  Jedną z takich konsekwencji jest odwaga, którą należy wykazać i odbyć rozmowę stanowczą, kulturalną i W CZTERY OCZY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX