18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Seks a zdrowie. Jak ilość seksu wpływa na nasze zdrowie?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak seks, lub jego brak, wpływa na nasze zdrowie. Czy istnieje 'odpowiednia' ilości seksu, która pozytywnie wpływa na organizm i czy brak seksu przez długi czas może przynieść negatywne skutki uboczne?
Zobacz wideo

Częstotliwość uprawiania seksu zmienia się naturalnie od czasu do czasu. Uzależnione jest to od wieku, wahań libido czy statusu związku. Choć spora część osób nie wyobraża sobie związku bez seksu, to są osoby, które cieszą się satysfakcjonującym życiem bez łóżkowych doznań. W badaniu przeprowadzonym na 17 744 osobach w Stanach Zjednoczonych, 15,2 proc. mężczyzn i 26,7 proc. kobiet zgłosiło, że nie uprawiało seksu w ostatnim roku, podczas gdy 8,7 proc. mężczyzn i 17,5 proc. kobiet zgłosiło, że nie uprawiało seksu przez 5 lat albo więcej.

Jak seks wpływa na nasze zdrowie fizycznie i psychicznie? Co się dzieje z organizmem, gdy dana osoba nie uprawia seksu przez długi czas? 

Seks - wpływ na ciało

Osoby, które nie uprawiają seksu przez miesiące lub lata, albo swój pierwszy raz maja jeszcze przed sobą, raczej nie zauważą żadnych negatywnych skutków ubocznych wpływających na organizm. Powszechnie jednak wiadomo, że regularny seks może przynosić pewne korzyści zdrowotne, takie jak poprawa funkcji układu odpornościowego, obniżenie ciśnienia krwi, podwyższenie poziomu endorfin (hormonów szczęścia) czy redukcję stresu. U mężczyzn, częsta aktywność seksualna zmniejsza ryzyko raka prostaty, natomiast u kobiet wzmacnia mięśnie dnia miednicy i zapobiega nietrzymaniu moczu w późniejszych latach.

Seks - wpływ na zdrowie mentalne 

Istnieje powszechny pogląd, że regularny seks jest ważną częścią dobrostanu emocjonalnego danej osoby, choć nie dotyczy to każdego człowieka. Mimowolna abstynencja seksualna może powodować negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Brak seksu w związku może powodować niepokój oraz zakłopotanie. Najważniejsze, by rozmawiać ze swoją drugą połówką o emocjach, co pomoże rozwiać wątpliwości i usunie poczucie dyskomfortu. Istnieją również osoby, dla których powstrzymywanie się od seksu jest ważne dla dobrego zdrowia psychicznego. Wynikać to może z wielu powodów, na przykład niskiego libido.

Seks - wpływ na związek 

Wiele osób prowadzi romantyczne, szczęśliwe związki bez częstego seksu. Dla innych regularny seks pozwala na nieustanne podtrzymywanie namiętności w relacji na wysokim poziomie. Okazuje się, że istnieje związek między uprawianiem seksu min. raz w tygodniu a wyższym poziomem zadowolenia z relacji. Dla niektórych osób, seks potęguje poczucie bliskości w związku. Ludzie, którzy uważają, że nie mają wystarczającej ilości zbliżeń ze swoim partnerem i obawiają się, że coś jest nie tak, mogą wypróbować inne metody budowania intymności, jak przytulanie, całowanie oraz czułe gesty. Takie otwieranie się na siebie oraz częste i szczere rozmowy mogą poprawić każdy związek, niezależnie od tego, czy wiąże się to z aktywnością seksualną, czy też nie.

Zródło: https://www.medicalnewstoday.com

Więcej o: