Metody naturalne - wskaźnik Pearla 2 - 20

Do tych metod zaliczamy te oparte na doskonałej znajomości własnej fizjologii. Najrozsądniej jest stosować je łącznie, zwiększa to bowiem prawdopodobieństwo trafnego rozpoznania okresu płodnego i niepłodnego.

Dla kogo

To przede wszystkim metody dla kobiet zdyscyplinowanych i bardzo uważnych. Jednocześnie dla tych, którym światopogląd, przekonania religijne lub ekologiczne nie pozwalają sięgnąć po żadne inne metody zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą. Wybierają je także pary, które nie wykluczają ciąży, choć się jeszcze do niej nie spieszą. Nie chcą stosować innych metod, wolą żyć w zgodzie z naturą, ale wizja rychłego macierzyństwa i ojcostwa ich nie przeraża.

Uwaga - karmienie piersią nie chroni przed ciążą

By laktacja przeciwdziałała jajeczkowaniu, trzeba spełniać rygorystyczne zasady: karmić na żądanie, ale nie rzadziej niż co trzy godziny (także w nocy), nie dopajać ani nie dokarmiać dziecka. Choć owulacja w okresie karmienia wystepuje rzadko, to jednak się zdarza, trudno więc mówić o skuteczności tego "zabezpieczenia".

Trzymaj się zasad

Zasada metod naturalnych jest prosta: seks można uprawiać w dni niepłodne, w płodne powstrzymywać się od współżycia. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, że plemniki są dość żywotne i w sprzyjających warunkach mogą przeżyć trzy, a nawet pięć dni, więc okres płodny zaczyna się pięć dni przed owulacją.

Zalety

+ Metody naturalne są bezpieczne i nie niosą żadnego zagrożenia dla zdrowia, bo nie ingerują w pracę organizmu.

+ Metoda objawowo-termiczna (łącząca wyżej wymienione poszczególne metody) pozwala z bardzo dużym prawdopodobieństwem oznaczyć fazę poowulacyjną cyklu (ale przed owulacją opiera się tylko na prognozach, które mogą okazać się zawodne).

Wady

- Wpływają silnie na sferę emocjonalną. Jeśli partnerzy akceptują okresy abstynencji seksualnej, mają podobny światopogląd - taka forma regulacji poczęć może ich do siebie zbliżyć. Jeśli jednak nie są oboje do tego przekonani, obawiają się niepożądanej ciąży - konieczność wyrzeczeń i niewysoka skuteczność metod mogą stać się problemem w związku.

- Dużo ostrożności powinny zachować kobiety, dla których ciąża wiązałaby się z zagrożeniem dla zdrowia lub życia (kobiety lub dziecka) lub te, które absolutnie nie chcą mieć (więcej) dzieci.

- Metody te nie są wskazane dla osób o nieuregulowanym trybie życia (np. praca na zmiany, częste podróże), kobiet z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmujących silne leki, które mogą rozregulować cykl. Na wydzielanie hormonów wpływ może mieć infekcja, nieprzespana noc, stres, wypity alkohol.

Dowiesz się więcej

- "Antykoncepcja. Planowanie rodziny u progu XXI wieku", Eugeniusz Siwik, Zbigniew Lew-Starowicz (rzetelny informator o wszystkich metodach planowania rodziny).

- "Jak zostać znawcą swojego ciała", Mariola Moszczyńska (poradnik napisany przez kobietę od lat stosującą naturalne metody planowania rodziny).

- Forum internetowe eDziecko.pl, dział Naturalne Planowanie Rodziny https://forum.gazeta.pl

Więcej o: