Antykoncepcja dla każdego, czyli seks bez stresu

Współczesna kobieta może świadomie planować macierzyństwo. Rzecz w tym, żeby spośród wielu metod zapobiegania ciąży wybrać tę, która jest zgodna z jej przekonaniami i najbardziej odpowiednia ze względów zdrowotnych.

Zanim zdecydujesz, która z metod antykoncepcyjnych ci odpowiada, porozmawiaj z partnerem i lekarzem ginekologiem.

Do wyboru masz naturalne metody zapobiegania ciąży, metody hormonalne oraz mechaniczne. Poznaj, dla kogo są przeznaczone, na czym polegają, jak je stosować. Skuteczność poszczególnych metod określa tzw. wskaźnik (indeks) Pearla. Informuje on o tym, jakie jest ryzyko zajścia w ciążę przy stosowaniu określonej metody antykoncepcji. Gdy np. wskaźnik Pearla wynosi 1, oznacza to, że na 100 kobiet, które stosowały daną metodę przez cały rok, w ciążę zaszła jedna. Im wskaźnik Pearla jest niższy, tym wybrany rodzaj zapobiegania ciąży jest skuteczniejszy.

Indeks Pearla składa się z dwóch liczb, np. pigułka hormonalna 0,2 - 2,5. Pierwsza określa skuteczność metody u osób o tzw. dużej samodyscyplinie, które regularnie ją stosują, druga - u tych, które np. zażywają pigułki o różnych porach dnia lub np. raz w miesiącu zdarza się im zapomnieć o tabletce.

Zobacz wideo
Więcej o: