Metody hormonalne

Mogą zażywać je wszystkie kobiety - także te, które jeszcze nie rodziły, pod warunkiem, że nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, nie są już po okresie pokwitania i regularnie miesiączkują (czyli minęło około dwóch lat od pierwszej menstruacji).

Pigułki antykoncepcyjne - wskaźnik Pearla 0,2 - 2,5

Zanim ginekolog przepisze pigułkę, sprawdza ogólny stan zdrowia i zaleca wykonanie badania cytologicznego. Jeśli lekarz podejrzewa schorzenie, które wyklucza stosowanie pigułki, zleca dodatkowe badania, takie jak: oznaczenie enzymów wątrobowych, stężenia bilirubiny oraz poziomu cukru we krwi.

Przeciwwskazaniem do stosowania pigułek są:

systematyczne lub sporadyczne krwawienia z dróg rodnych niezwiązane z menstruacją;

żylna choroba zatorowo-zakrzepowa;

niedokrwienna choroba serca, udar;

nowotwór piersi, ciężkie schorzenia wątroby.

Do dyspozycji mamy pigułki z dwoma rodzajami hormonów - estrogenem i progestagenem - oraz tzw. minipigułkę z jednym hormonem (progestagenem).

Pigułki z dwoma hormonami mogą być:

jednofazowe - wszystkie tabletki mają ten sam kolor i zawierają stałą ilość estrogenu i progestagenu (np. Rigevidon, Cilest, Marvelon, Minulet, Harmonet, Stediril, Loveston, Minisiston, Mercilon, Femoden, Logest, Diane-35, Microgynon).

dwufazowe - w opakowaniu są dwa rodzaje tabletek (10+11) różniących się między sobą kolorem. Wszystkie zawierają tyle samo estrogenu, ale (w zależności od fazy cyklu) zmienia się ilość progestagenu (np. Anteovin).

trójfazowe - opakowanie zawiera trzy rodzaje tabletek w różnych kolorach i o różnej zawartości estrogenów i progestagenu (np. Tri-Regol, Triquilar, Trinovum, Trisiston, Trinordiol 21, Milvane, Triminulet).

Tabletki dwu- i trójfazowe naśladują stężenia hormonów w naturalnym cyklu kobiety. Mają różne kolory po to, żeby przyjmować je w określonej kolejności (zmniejsza to możliwość pomyłki).

Dla kogo

Pigułki jednofazowe są najodpowiedniejsze dla kobiet młodszych (także nastolatek). Dwu- i trójfazowe pigułki wskazane są dla pań z zaburzeniami cyklu. Stosowanie antykoncepcyjnych pigułek hormonalnych nie jest dobrą metodą dla nałogowych palaczek, zwłaszcza tych po 35. roku życia (substancje zawarte w dymie tytoniowym zwiększają ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej).

Jak stosować

Jeżeli kobieta sięga po pigułkę po raz pierwszy, to pierwszą tabletkę z opakowania powinna połknąć pierwszego dnia menstruacji. Jeśli miała cykle nieregularne, to dzięki pigułce ich długość się wyrówna i krwawienia będą pojawiać się systematycznie co 28 dni. Tabletkę przyjmuje się raz dziennie, najlepiej o tej samej godzinie, przez 21 dni. Potem następuje siedmiodniowa przerwa, w trakcie której kobieta ma miesiączkę, ale mniej obfitą. Po przerwie należy rozpocząć kolejne opakowanie, niezależnie od tego, czy krwawienie się już skończyło, czy nie.

Jak to działa

Pigułka dwuskładnikowa zawiera dwa żeńskie hormony płciowe - estrogen i progestagen. Pierwszy z nich występuje w organizmie kobiety przez cały cykl, drugi zaś - tylko w drugiej fazie. Podanie progestagenu i małej dawki estrogenu już na początku cyklu sprawia, że komórka jajowa nie dojrzewa i nie uwalnia się z jajnika. Ale działanie tabletki nie ogranicza się tylko do zahamowania jajeczkowania. Zagęszcza też śluz w szyjce macicy tak, że plemniki nie mogą przez niego przenikać. Jeśli jednak doszłoby do zetknięcia się komórki jajowej z plemnikiem, hormony uniemożliwią zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy.

Zalety

+ wysoka skuteczność

+ regulacja długości cyklu miesiączkowego

+ łatwo się je zażywa

+ osłabiają objawy PMS (syndromu napięcia przedmiesiączkowego)

+ łagodzą ból menstruacyjny i zmniejszają krwawienia

+ zmniejszają ryzyko zapalenia przydatków, osteoporozy, raka jajnika i jelita grubego

Wady

- wymagają regularnego zażywania

- co najmniej dwa razy w roku konieczna jest kontrola lekarska

- mogą powodować częstsze zapalenia pęcherza i napady migreny

- w pierwszych miesiącach przyjmowania mogą pojawiać się plamienia, nudności, bóle głowy i piersi

- u niektórych kobiet na początku obniżają popęd płciowy i nieco zwiększają apetyt

- podnoszą ryzyko udaru i żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej

Więcej o: