Minipigułka (Cerazette) - wskaźnik Pearla 1 - 4

Minipigułka to rodzaj pigułki hormonalnej. Nie zawiera ona estrogenu a jedynie niewielką ilość progestagenu.

Dla kogo

Dla kobiet zbliżających się do menopauzy, matek karmią-cych piersią (minipigułka nie zmniejsza laktacji tak jak pigułki dwuskładnikowe), nałogowych palaczek w dojrzałym wieku oraz kobiet, które z powodu chorób układu krążenia i ryzyka zakrzepicy nie mogą przyjmować tabletek z estrogenem.

Jak stosować

W opakowaniu znajdziesz 28 tabletek, które zażywa się codziennie, bez dokonywania przerw między kolejnymi opakowaniami.

Jak to działa

Dawka hormonu jest niska, ale wystarczająca, by zahamować jajeczkowanie. Minipigułka utrudnia także plemnikom przedostanie się do jajowodów (gdzie zwykle dochodzi do zapłodnienia), gdyż silnie zagęszcza śluz szyjki macicy. Jednocześnie progestagen sprawia, że błona wyściełająca wnętrze macicy jest tak cienka, że gdyby nawet doszło do zapłodnienia, to zarodek nie mógłby się zagnieździć w macicy.

Zalety

+ jest prosta w użyciu - nie trzeba robić żadnych przerw w zażywaniu pigułek

+ nadaje się dla kobiet karmiących piersią oraz tych, które nie mogą przyjmować estrogenów

Wady

- trzeba pamiętać o bardzo regularnym zażywaniu pigułki - z dokładnością do jednej godziny (wystarczy trzy-czterogodzinne opóźnienie, by metoda ta stała się mniej skuteczna)

- może powodować nieregularne krwawienia, plamienia, nudności

Uwaga - pigułka to sprawa indywidualna

Rodzaj pigułki wybiera lekarz wraz z pacjentką. Ciało każdej kobiety może bowiem inaczej zareagować na składniki i dawkę leku. Warto wiedzieć, że należy dać organizmowi trzy miesiące na przyzwyczajenie się do działania hormonów. Jeśli do tej pory efekty uboczne zażywania preparatu (nudności, krwawienia) nie miną, trzeba zastanowić się nad zmianą leku.

Więcej o: