Mają postać globulek. Do ich produkcji używa się zwykle nonoxynolu.
Przede wszystkim dla tych par, które stosują prezerwatywy lub kapturki naszyjkowe (podnoszą ich skuteczność). Ponadto dla kobiet, które w związku ze zbliżającą się menopauzą zaczynają odczuwać suchość pochwy (środki plemnikobójcze nawilżają pochwę i współżycie nie jest dla kobiety bolesne).
Globulkę (np. Patentex oval, Kolpotex oval, Preventex) wkłada się jak najgłębiej do pochwy na 10-15 minut przed stosunkiem (dokładny czas aplikowania i działania podany jest zawsze na opakowaniu). Musi się ona rozpuścić i utworzyć nieprzenikalną dla plemników barierę. Po rozpuszczeniu działa ok. godziny. Jeśli w tym czasie nie doszło do zbliżenia lub jeśli para chce się ponownie kochać - kobieta musi zastosować kolejną globulkę. Obowiązuje zasada: jeden stosunek - jedna globulka. Po zbliżeniu nie można stosować irygacji pochwy ani nawet głęboko się podmywać przez 8 godzin, bo zmniejsza to skuteczność tej metody.
Nonoxynol obezwładnia plemniki, ale nie uszkadza tzw. materiału genetycznego zawartego w plemniku, dlatego jeżeli nawet dojdzie do zapłodnienia - z jego powodu płód nie zostanie uszkodzony.
+ nie zawierają hormonów
+ mają działanie bakteriobójcze i antywirusowe
+ nawilżają pochwę, zmniejszają nieprzyjemne tarcie
- mogą uczulać
- trzeba odczekać, zanim globulka rozpuści się i zacznie działać
- pienią się, czasem dają uczucie pieczenia
- po stosunku wypływają z pochwy
- przy częstym stosowaniu mogą wywołać podrażnienie wrażliwej śluzówki pochwy