Po pierwsze: weź głęboki oddech. Usiądź na kanapie i pomyśl o tym, że musisz ustalić skuteczny plan działania. Każde rozstanie jest przykre, niezależnie od tego, czy związek trwał kilka miesięcy, czy kilka lat. Nasz partner w tym czasie był dla nas najważniejszą osobą na świecie, a więc teraz gdy go zabrakło czujemy ból spowodowany pustym miejscem obok nas. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nas przechodzi przez rozstania kilka razy w życiu a z każdym kolejnym jesteśmy silniejsze i mądrzejsze. Jak sobie pomóc po rozstaniu? Przynosimy Ci kilka dobrych pomysłów.
Rozstanie. I co dalej?
Jak sobie pomóc po rozstaniu? Nieważne, czy związek rozpadł się z Twojej winy, czy z winy partnera, a może z niczyjej winy. Rozpamiętywanie przeszłości i rozgrywanie w głowie kolejnych scenariuszy to niepotrzebna strata energii. Czas zamknąć drzwi i rozpocząć nowy etap życia. Jak się do tego zabrać? Nie ma nic złego w płaczu czy krzyku do czterech ścian, masz do tego prawo i nie jest to objaw słabości. Teraz czas na usunięcie z Twojego otoczenia wszelkich śladów po ex. Tutaj nie ma miejsca na litość i sentymenty. Jeśli nie chcesz codziennie od nowa rozdrapywać ran i wracać wspomnieniami do przeszłości – a nasz mózg jest bardzo podstępny i z upływem czasu lubi zacierać złe wspomnienia, pozostawiając w głowie tylko te przyjemne chwile – pozbądź się wszystkiego!
"Nie mogę poradzić sobie z rozstaniem". Co robić?
Usunęłaś już wszystkie pamiątki po swoim związku i mimo tego nie możesz poradzić sobie z rozstaniem? Nie martw się, to najzupełniej normalne. Musisz przejść przez proces „żałoby” – u każdego trwa on przez inną ilość czasu, ale jedno jest pewne: w końcu każdy przestaje rozpaczać. Z każdym dniem i tygodniem będzie Ci łatwiej, a więc zadbaj o to, by wypełnić sobie czas różnymi zajęciami i pozostawiać jak najmniej przestrzeni na myślenie. Czy są rzeczy, które od dawna chciałaś zrobić, ale zawsze coś stawało Twoim planom na przeszkodzie? Zrób to właśnie teraz: zacznij się uczyć hiszpańskiego, wróć do regularnych ćwiczeń, obejrzyj zaległe filmy. Nawet jeśli jesteś zmęczona po pracy i już nic Ci się nie chce. Każdy dzień składa się z wielu drobnych czynności i zajęć, które odwracają uwagę Twojego mózgu od cierpienia. Krystyna Janda w dniu śmierci męża zagrała spektakl w teatrze. Czy już rozumiesz czemu?
Pamiętaj, że rozstanie to sytuacja, która może wywołać u Ciebie bardzo różne reakcje. Nie bój się prosić o pomoc rodzinę, przyjaciół a przede wszystkim specjalistę. Wizyta u psychologa nie zaszkodzi, a naprawdę może Ci pomóc.
Jak poradzić sobie po zerwaniu? Lista pro tipów!
Uczysz się niemieckiego, chodzisz na jogę, ćwiczysz robienie sushi i ciągle nie wiesz, jak poradzić sobie po zerwaniu? Oto kilka dodatkowych sposobów:
Rozstanie a nowy związek – czy już nadszedł czas?
Czy jest odpowiedni czas na nowy związek po rozstaniu? Nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Pamietaj jednak, by postępować zgodnie z tym, to czujesz. Uciekanie w nowy związek dla zabicia czasu i bólu nie jest dobrym sposobem: pomyśl, że możesz głęboko skrzywdzić nowego partnera, który poczuje się potraktowany jak chwilowa odskocznia. Nikt nie chciałby żyć "w trójkącie” z duchem poprzedniego partnera, więc nie skazuj na to drugiej osoby.
Dbaj o siebie, o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. O rozstaniach mówi się, że to "nie koniec świata", ale dla każdego może oznaczać co innego. Nie bój się prosić o pomoc.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.
Co trzeba wiedzieć o depresji? Dowiesz się z tego tekstu "Depresja jest jak psi ogon, który strąca wszystko wokół. Ale jestem jej wdzięczna za to, kim dziś jestem".