Jak sobie pomóc po rozstaniu? Te sposoby warto znać

Jak pomóc sobie po rozstaniu? Koniec związku to niełatwy moment w życiu. Jesteś na początku trudnej drogi, ale po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedziała, co robić, by przetrwać. Pamiętaj też, że w trudnych sytuacjach zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty. Nie bój się prosić o pomoc.

Po pierwsze: weź głęboki oddech. Usiądź na kanapie i pomyśl o tym, że musisz ustalić skuteczny plan działania. Każde rozstanie jest przykre, niezależnie od tego, czy związek trwał kilka miesięcy, czy kilka lat. Nasz partner w tym czasie był dla nas najważniejszą osobą na świecie, a więc teraz gdy go zabrakło czujemy ból spowodowany pustym miejscem obok nas. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nas przechodzi przez rozstania kilka razy w życiu a z każdym kolejnym jesteśmy silniejsze i mądrzejsze. Jak sobie pomóc po rozstaniu? Przynosimy Ci kilka dobrych pomysłów. 

Rozstanie. I co dalej?

Jak sobie pomóc po rozstaniu? Nieważne, czy związek rozpadł się z Twojej winy, czy z winy partnera, a może z niczyjej winy. Rozpamiętywanie przeszłości i rozgrywanie w głowie kolejnych scenariuszy to niepotrzebna strata energii. Czas zamknąć drzwi i rozpocząć nowy etap życia. Jak się do tego zabrać? Nie ma nic złego w płaczu czy krzyku do czterech ścian, masz do tego prawo i nie jest to objaw słabości. Teraz czas na usunięcie z Twojego otoczenia wszelkich śladów po ex. Tutaj nie ma miejsca na litość i sentymenty. Jeśli nie chcesz codziennie od nowa rozdrapywać ran i wracać wspomnieniami do przeszłości – a nasz mózg jest bardzo podstępny i z upływem czasu lubi zacierać złe wspomnienia, pozostawiając w głowie tylko te przyjemne chwile – pozbądź się wszystkiego!

 • Przestań obserwować jego profil w mediach społecznościowych, a najlepiej dla pewności w ogóle go zablokuj
 • Usuń jego numer telefonu, aby przypadkiem (np. pod wpływem alkoholu) do niego nie dzwonić (a potem żałować)
 • Usuń z telefonu wszystkie wspólne zdjęcia i filmy, jeśli chcesz zachować je na pamiątkę, przenieś je na zewnetrzny dysk i schowaj
 • Przejdź przez mieszkanie z torbą na śmieci i wyrzuć jego t-shirty, maszynki do golenia i inne pozostawione przez niego gadżety. Jeśli są tam cenne rzeczy, możesz odesłać je kurierem

"Nie mogę poradzić sobie z rozstaniem". Co robić?

Usunęłaś już wszystkie pamiątki po swoim związku i mimo tego nie możesz poradzić sobie z rozstaniem? Nie martw się, to najzupełniej normalne. Musisz przejść przez proces „żałoby” – u każdego trwa on przez inną ilość czasu, ale jedno jest pewne: w końcu każdy przestaje rozpaczać. Z każdym dniem i tygodniem będzie Ci łatwiej, a więc zadbaj o to, by wypełnić sobie czas różnymi zajęciami i pozostawiać jak najmniej przestrzeni na myślenie. Czy są rzeczy, które od dawna chciałaś zrobić, ale zawsze coś stawało Twoim planom na przeszkodzie? Zrób to właśnie teraz: zacznij się uczyć hiszpańskiego, wróć do regularnych ćwiczeń, obejrzyj zaległe filmy. Nawet jeśli jesteś zmęczona po pracy i już nic Ci się nie chce. Każdy dzień składa się z wielu drobnych czynności i zajęć, które odwracają uwagę Twojego mózgu od cierpienia. Krystyna Janda w dniu śmierci męża zagrała spektakl w teatrze. Czy już rozumiesz czemu? 

Pamiętaj, że rozstanie to sytuacja, która może wywołać u Ciebie bardzo różne reakcje. Nie bój się prosić o pomoc rodzinę, przyjaciół a przede wszystkim specjalistę. Wizyta u psychologa nie zaszkodzi, a naprawdę może Ci pomóc. 

Jak poradzić sobie po zerwaniu? Lista pro tipów!

Uczysz się niemieckiego, chodzisz na jogę, ćwiczysz robienie sushi i ciągle nie wiesz, jak poradzić sobie po zerwaniu? Oto kilka dodatkowych sposobów:

 • Nie bój się mówić o swoich uczuciach - mów o tym co czujesz, czego sie boisz
 • Przypomnij sobie wszystkie jego wady i powody waszego rozstania - spójrz na nie realnie, bez sentymentów
 • Pomyśl, ilu ludzi codziennie się rozstaje, pomyśl o rozstaniach Twoich przyjaciółek – one przetrwały i Tobie też się uda
 • Zadzwoń do osoby, która zawsze potrafi Cię rozśmieszyć i śmiej się przez kilka minut, endorfiny działają bardzo skutecznie
 • Nie chcesz sie śmiać? Po prostu z kimś pogadaj
 • Pod żadnym pozorem nie uciekaj w popijanie alkoholu czy inne używki, skoncentruj się na podnoszeniu jakości swojego życia!
 • Jeśli czujesz się gorzej, nie bój się prosić o pomoc bliskich lub specjalistów. Jeśli to nie jest dobry moment na wizytę u psychologa, to kiedy będzie lepszy? 
 • Pamiętaj, że rozstanie nie stawia Cię w złym świetle ani nie umniejsza Twojej wartości, a może Cię wzmocnić. Pomyśl o tym, co lubisz robić, w czym czujesz się dobra, co w sobie lubisz. Bądź dla siebie dobra. 

Rozstanie a nowy związek – czy już nadszedł czas?

Czy jest odpowiedni czas na nowy związek po rozstaniu? Nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Pamietaj jednak, by postępować zgodnie z tym, to czujesz. Uciekanie w nowy związek dla zabicia czasu i bólu nie jest dobrym sposobem: pomyśl, że możesz głęboko skrzywdzić nowego partnera, który poczuje się potraktowany jak chwilowa odskocznia. Nikt nie chciałby żyć "w trójkącie” z duchem poprzedniego partnera, więc nie skazuj na to drugiej osoby.

Dbaj o siebie, o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. O rozstaniach mówi się, że to "nie koniec świata", ale dla każdego może oznaczać co innego. Nie bój się prosić o pomoc. 

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.

Co trzeba wiedzieć o depresji? Dowiesz się z tego tekstu "Depresja jest jak psi ogon, który strąca wszystko wokół. Ale jestem jej wdzięczna za to, kim dziś jestem".

Zobacz wideo Niedoczynność tarczycy może dotknąć każdą z nas
Więcej o: