Związek na odległość - czy warto angażować się w tego typu relację?

Związek na odległość to życie w parze bez dzielenia codzienności, krótkie okresy ekscytacji, po których następuje długi czas w samotności. Czy da się stworzyć poprawną relację na odległość? A może lepiej nie wchodzić w taki związek, tylko postawić na to co tu i teraz?

Związki na odległość - kilka faktów na początek 

Jeszcze nie tak dawno związki na odległość były czymś nietypowym, trochę poza normą społeczną, luźne relacje w ramach przelotnych historii, bez większych szans na przyszłość. Aktualne badania dowodzą, że w związku na odległość jest już co dziesiąty młody człowiek i jest to silna tendencja w grupie wiekowej 25-30 lat. Antonina Stasińska, antropolożka z Uniwersytetu Warszawskiego w swoich badaniach wskazuje, że tego typu relacji będzie coraz więcej, a osoby, które tworzą parę chociaż nie dzielą razem życia codziennego chcą otwarcie mówić o wadach i zaletach swojego związku.

Zobacz też: Jak nie zepsuć związku na odległość? 20 praktycznych porad

Czy związek na odległość ma sens? Zmiany społeczne 

Związki na odległość są odzwierciedleniem współczesnego świata, coraz więcej osób studiuje/pracuje za granicą, pary poznają się też podczas kursów językowych lub wakacji poza krajem czy przez internet. Dużą rolę w tworzeniu tego typu relacji odgrywają aplikacje randkowe, które pomagają odnaleźć drugą połówkę. Jednak, czy takie związki na odległość mają sens? Odpowiedź brzmi: dokładnie, tak jak w przypadku innych relacji, trzeba podchodzić do każdego związku indywidualnie. Najpierw należy poznać poszczególne problemy i przeciwności, dogłębnie je przeanalizować i szukać kompromisów.

Jak utrzymać związek na odległość?

Pani Antonina w swoich badaniach podkreśla, że związki na odległość od tradycyjnych różnią się także tym, w jakim tempie rozwija się relacja. Jak utrzymać związek na odległość? Poniżej kilka punktów, które warto mieć na uwadze już na samym początku: 

  1. Osoby, które za chwilę mają się rozstać na długie miesiące nie będą ukrywać swoich uczuć, co przekłada się na szybsze deklaracje. Nie ma miejsca na tradycyjne ''zobaczymy, co z tego wyjdzie''. Jeśli chcemy utrzymać wyjątkową nić z ukochaną osobą musimy się zadeklarować, inaczej zrobi to ktoś inny, kto być może będzie na miejscu. Bez jasnej deklaracji już na samym początku taki związek faktycznie może nie przetrwać. 
  2. Bardzo ważna jest też codzienna komunikacja, z pomocą przychodzą popularne komunikatory internetowe, które dają poczucie dostępności i bliskiej relacji w niemal każdym momencie, pomimo kilometrów. Kluczowe są też spotkania na żywo, zakochani ludzie chcą widzieć drugą połówkę jak najczęściej. Takie ''mini święta'' często jakościowo przebijają wspólne mieszkanie, zobowiązania i płacenie rachunków. To pozytywna strona relacji, w której partnerzy, jak nikt inny potrafią docenić wzajemną bliskość. 
  3. Jasny plan na przyszłość w takiej sytuacji także może być kluczowy dla związku, po 30 roku życia wiele osób decyduje się na dziecko i to może być punkt zwrotny w relacji na odległość. Oczywiście można wychowywać dzieci bez partnera, ale warto przeanalizować, jak to będzie wyglądać w praktyce. W trudnej sytuacji wsparcie w postaci wiadomości czy rozmowy telefonicznej może zwyczajnie nie wystarczyć. Warto o tym porozmawiać. Kobiety mają tendencję do obaw i nie chcą poruszać tego tematu, między innymi ze strachu, że partner zniknie.
Zobacz wideo Pary z 50-letnim stażem o sekretach udanego związku

Związek na odległość: kryzys. Co zrobić w podbramkowej sytuacji? 

Co zrobić, gdy w związku na odległość pojawi się kryzys? Najważniejsza kwestia to czytanie sygnałów, które pomimo tego, że nie widzimy drugiej połówki na żywo mogą być bardzo wyraźne. Brak czasu na rozmowę, unikanie spotkań na żywo, zniecierpliwiony ton głosu może oznaczać, że nie jesteśmy już tylko we dwójkę w tej relacji lub uczucie po prostu słabnie. Warto pytać wprost, choćby po to, aby zaoszczędzić sobie czasu.

Jak utrzymać związek na odległość, który zaczyna się kruszyć? Warto na chwilę odłożyć emocje na bok, porozmawiać szczerze z partnerem i ustalić plan działania. Być może rozłąką wcale nie jest konieczna? Epidemia koronawirusa nauczyła nas pracować zdalnie, osoby, które chcą być razem na co dzień, mogą o tę codzienność zawalczyć. Kryzys w związku na odległość to coś, co raczej nas nie ominie. Jeśli nie możemy sobie sami poradzić z problemem zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. 

Związek na odległość: psychologia

Jak psychologia odnosi się do związku na odległość? Badania, które ukazały się w 2013 roku w Journal of Communication dowodzą, że osoby, które były w takich związkach znacznie częściej mogły się przed sobą otworzyć. Co ciekawe, było to bardziej szczere niż w przypadku par, które żyją ze sobą na co dzień. Pomocne okazało się idealizowanie zachowań partnera, których nie można było zweryfikować z rzeczywistością. To, paradoksalnie sprawia, że ludzie są ze sobą blisko. Psycholog zapytany, czy związek na odległość ma sens, nie udzieli nam jasnej odpowiedzi. Jednak może on wskazać słowo klucz, którym w tym przypadku jest wzajemność.

Aby lepiej zrozumieć na jakim etapie jest nasz związek na odległość należy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • czy otrzymuję tyle samo w tej relacji ile daję?
  • czy mamy wspólne plany na przyszłość?
  • czy tylko jedna osoba wciąż powraca do tematu ewentualnej przeprowadzki?
  • czy czuję się ważny/ważna w związku?
  • czy dla partnera/ki pełnię rolę rozrywki lub odskoczni od rzeczywistości/samotności?

Zobacz też: Jesteś w związku na odległość? Dzięki tym pierścionkom będziesz mogła czuć obecność swojego partnera!

Więcej o: