Rozdzielność majątkowa - jakie są jej skutki i co oznacza w praktyce?

Ślub to nie tylko romantyczna uroczystość, na której celebruje się miłość, lecz także wspólne finanse. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć swoje sprawy przed ślubem lub w trakcie rozwodu? Sprawdź, co oznacza rozdzielność majątkowa i jak działa.

Rozdzielność majątkowa wiąże się z tym, że każdy z małżonków ma swój własny majątek. Decydując się na tę opcję trzeba mieć świadomość, że nie istnieje wtedy pojęcie majątku wspólnego, którym określa się majątek małżeński. 

Co to jest rozdzielność majątkowa i jakie są jej skutki?

W takiej sytuacji małżonkowie nie odpowiadają wspólnym majątkiem za długi jednej ze stron. Rozdzielność majątkową można wprowadzić za pomocą intercyzy lub na podstawie orzeczenia, które wydaje sąd. Wiemy już, co to jest rozdzielność majątkowa - czas sprawdzić, jak ta decyzja przekłada się na konkrety. 

Co gwarantuje rozdzielność majątkowa?

W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej przez współmałżonka, brak rozdzielności majątkowej sprawia, że zaciągnięte zobowiązania mogą wciągnąć w spiralę długów także drugą osobę. Intercyza nawet zawarta po ślubie może uchronić współmałżonka przed finansowymi konsekwencjami spowodowanymi przez partnera czy partnerkę. W tym rozumieniu rozdzielność majątkowa może działać na korzyść rodziny. Co gwarantuje rozdzielność majątkowa w kwestiach prywatnych - to wiemy, a jak jest  biznesem? 

Co daje rozdzielność majątkowa przedsiębiorcom? 

Dodatkowy plus jest taki, że rozdzielność majątkowa pozwala na swobodne dysponowanie własnym majątkiem bez pytania o zgodę. To może być przydatne przy prowadzeniu własnego biznesu, kiedy decyzję trzeba podejmować szybko. Wiemy już co daje rozdzielność majątkowa w biznesie, a gdzie tkwi haczyk? 

Rozdzielność majątkowa - kiedy nie działa na korzyść? 

Minusem rozdzielności majątkowej jest brak możliwości do wspólnego rozliczenia podatku dochodowego. To przywilej tylko i wyłącznie dla osób, które posiadają wspólnotę majątkową. 

Zobacz wideo Zmiany w Oscarach. Nominacje tym razem otrzymało aż 70 kobiet [Popkultura Extra]

Od kiedy rozdzielność majątkowa po rozwodzie - na co można liczyć? 

Rozwód małżonków, którzy mieli wspólnotę majątkowa sprawia, że ta wspólnota ustaje. Co więcej w wyjątkowych przypadkach, gdy jeden z małżonków zaciągnął duże zobowiązania finansowe - istnieje możliwość ustalenia wstecznej daty rozdzielności majątkowej

Co lepsze - rozdzielność majątkowa czy rozwód? 

Rozdzielność majątkowa w kontekście rozwodu to bardzo ważna kwestia, ponieważ niektóre pary nie decydują się na rozwód tylko pragną podzielić finanse. Dzieje się tak ze względu na fakt, że rozwód jest drogi i może trwać przez wiele lat, a przy okazji to bardzo duży stres. Rozdzielność sprawia, że rozwodzimy się z partnerem finansowo i niektórym to w zupełności wystarczy. To rozwiązanie dobre z punktu widzenia osób, które nie planują drugiego małżeństwa, są seniorami czy mają na przykład dorosłe dzieci.  

Rozdzielność majątkowa - gdzie się załatwia? 

Każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Nie ma też przeszkód, żeby złożyć taki wniosek sądu (dokładnie pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej). Można to zrobić w trakcie toczącej się sprawy o rozwód i nie trzeba czekać na ostateczną decyzję sądu. 

Ile kosztuje rozdzielność majątkowa u notariusza? 

Koszt przygotowania umowy o rozdzielności majątkowej to około 400 złotych. 

Więcej o: