Heteroseksualizm. Co oznacza? Sprawdź, co kryje się pod tym terminem

Heteroseksualizm - zastanawiasz się co oznacza ten termin i kogo zaliczamy do grupy osób heteroseksualnych? Sprawdź znaczenie słowa, które funkcjonuje w powszechnym obiegu, ale nie zawsze jest używane zgodnie ze swoim znaczeniem.

Heteroseksualizm: co to znaczy?

Co to znaczy heteroseksualizm? Termin heteroseksualizm lub heteroseksualność pochodzi z języka starogreckiego i łaciny, powstał na bazie dwóch słów:  ετερος, héteros, co oznacza ''drugi, inny'' oraz sexus, co oznacza ''płeć''. 

Co to heteroseksualizm w kontekście orientacji seksualnej? 

Heteroseksualizm w znaczeniu orientacji seksualnej jest określany jako trwały wzorzec atrakcji emocjonalnych, romantycznych i seksualnych w odniesieniu  do osób przeciwnej płci. Co jeszcze oznacza heteroseksualizm? Jest to też część tożsamości danej jednostki, której bazą są atrakcje i zachowania, które sprawiają, że dana osoba przynależy do grupy osób sobie podobnych, które w tym przypadku podzielają zainteresowanie płcią przeciwną.  

Co to znaczy heteroseksualna kobieta i heteroseksualny mężczyzna? 

Heteroseksualizm to pociąg seksualny do osób przeciwnej płci. Odpowiedź na pytanie, co to oznacza heteroseksualna kobieta, brzmi: jest to kobieta, która jest romantycznie i seksualnie zainteresowana mężczyzną. I analogicznie, w odniesieniu do mężczyzny, który jest zainteresowany kobietą

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Heteroseksualizm w odniesieniu do biseksualizmu i homoseksualizmu

Heteroseksualizm jest jedną z głównych kategorii orientacji seksualnej obok homoseksualizmu i biseksualizmu. Homoseksualizm oznacza zainteresowanie tą samą płcią, biseksualiści mogą zakochać się i odczuwać pociąg seksualny do osób zarówno tej samej jak i przeciwnej płci. Aktualne badania nie potwierdzają jednoznacznie przyczyn orientacji seksualnej człowieka, ale nie jest ona postrzegana jako wybór, czy tym bardziej chorobę

Heteroseksualista: kto to jest? - jak odpowiadać na pytania dzieci? 

Zdecydowanie nie warto przedstawiać dziecku świata w jednym wymiarze. Odpowiedzi na pytania (np. kto to jest heteroseksualista?), które z pewnością prędzej, czy później się pojawią, można poszukać w lekturze dedykowanej do wieku. Małe dzieci najczęściej pytają o to skąd się biorą dzieci i chcą wiedzieć wszystko na temat ciąży. Starsze dzieci w trakcie burzy hormonów i poszukiwania własnej tożsamości często czują się zagubione i czerpią wiedzę od rówieśników lub z internetu. Na rynku dostępnych jest wiele tytułów, których autorami są profesjonaliści w danej dziedzinie: pedagodzy, psychologowie czy seksuolodzy. Poniżej prezentujemy kilka przydatnych książek, które poruszają się w temacie dojrzewania i seksualności:  

  • ''Skąd się (nie) biorą dzieci?''
  • ''Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy''
  • ''Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" 
  • ''Sexedel" 
  • ''Wszystkie kolory świata" 

Odpowiedzi na pytanie: ''kto to jest heteroseksualista?'', zdecydowanie nie należą do najprostszych, ale warto próbować, zanim zrobi to za nas ktoś inny bez odpowiednich kompetencji.

Zobacz też: Związek na odległość - czy warto angażować się w tego typu relację?

Więcej o: