Heteroseksualizm. Co oznacza? Sprawdź, co kryje się pod tym terminem

Heteroseksualizm - zastanawiasz się co oznacza ten termin i kogo zaliczamy do grupy osób heteroseksualnych? Sprawdź znaczenie słowa, które funkcjonuje w powszechnym obiegu, ale nie zawsze jest używane zgodnie ze swoim znaczeniem.

Heteroseksualizm: co to znaczy?

Co to znaczy heteroseksualizm? Termin heteroseksualizm lub heteroseksualność pochodzi z języka starogreckiego i łaciny, powstał na bazie dwóch słów:  ετερος, héteros, co oznacza ''drugi, inny'' oraz sexus, co oznacza ''płeć''. 

Demiseksualizm, czyli jak ma się więź emocjonalna do pociągu seksualnego? Zdjęcie ilustracyjneDemiseksualizm, czyli jak ma się więź emocjonalna do pociągu seksualnego?

Co to heteroseksualizm w kontekście orientacji seksualnej? 

Heteroseksualizm w znaczeniu orientacji seksualnej jest określany jako trwały wzorzec atrakcji emocjonalnych, romantycznych i seksualnych w odniesieniu  do osób przeciwnej płci. Co jeszcze oznacza heteroseksualizm? Jest to też część tożsamości danej jednostki, której bazą są atrakcje i zachowania, które sprawiają, że dana osoba przynależy do grupy osób sobie podobnych, które w tym przypadku podzielają zainteresowanie płcią przeciwną.  

Co to znaczy heteroseksualna kobieta i heteroseksualny mężczyzna? 

Heteroseksualizm to pociąg seksualny do osób przeciwnej płci. Odpowiedź na pytanie, co to oznacza heteroseksualna kobieta, brzmi: jest to kobieta, która jest romantycznie i seksualnie zainteresowana mężczyzną. I analogicznie, w odniesieniu do mężczyzny, który jest zainteresowany kobietą. 

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Heteroseksualizm w odniesieniu do biseksualizmu i homoseksualizmu

Heteroseksualizm jest jedną z głównych kategorii orientacji seksualnej obok homoseksualizmu i biseksualizmu. Homoseksualizm oznacza zainteresowanie tą samą płcią, biseksualiści mogą zakochać się i odczuwać pociąg seksualny do osób zarówno tej samej jak i przeciwnej płci. Aktualne badania nie potwierdzają jednoznacznie przyczyn orientacji seksualnej człowieka, ale nie jest ona postrzegana jako wybór, czy tym bardziej chorobę

Co to znaczy FBW? Jest to rodzaj związku bez zobowiązań pomiędzy przyjaciółmi. Zdjęcie ilustracyjneCo to znaczy FWB? Sprawdź, znaczenie tego skrótu i zdecyduj, czy pasuje Ci taki związek

Heteroseksualista: kto to jest? - jak odpowiadać na pytania dzieci? 

Zdecydowanie nie warto przedstawiać dziecku świata w jednym wymiarze. Odpowiedzi na pytania (np. kto to jest heteroseksualista?), które z pewnością prędzej, czy później się pojawią, można poszukać w lekturze dedykowanej do wieku. Małe dzieci najczęściej pytają o to skąd się biorą dzieci i chcą wiedzieć wszystko na temat ciąży. Starsze dzieci w trakcie burzy hormonów i poszukiwania własnej tożsamości często czują się zagubione i czerpią wiedzę od rówieśników lub z internetu. Na rynku dostępnych jest wiele tytułów, których autorami są profesjonaliści w danej dziedzinie: pedagodzy, psychologowie czy seksuolodzy. Poniżej prezentujemy kilka przydatnych książek, które poruszają się w temacie dojrzewania i seksualności:  

  • ''Skąd się (nie) biorą dzieci?''
  • ''Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy''
  • ''Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" 
  • ''Sexedel" 
  • ''Wszystkie kolory świata" 

Odpowiedzi na pytanie: ''kto to jest heteroseksualista?'', zdecydowanie nie należą do najprostszych, ale warto próbować, zanim zrobi to za nas ktoś inny bez odpowiednich kompetencji.

Zobacz też: Związek na odległość - czy warto angażować się w tego typu relację?

Więcej o: